Jak działa system Dolby Atmos?

System Dolby Atmos

Artykuł sponsorowany.

Głośno, głośniej, jeszcze głośniej… Czasy, kiedy w dobieraniu systemów nagłośnienia skupiano się głównie na podstawowych parametrach, już dawno odeszły w niepamięć. Teraz dużo większe znaczenie ma jakość dźwięku – coraz częściej w domach utrzymana na poziomie niemal profesjonalnym. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się możliwość doświadczenia dźwięku przestrzennego, który umożliwia technologia Dolby Atmos. Jak dokładnie działają systemy Dolby Atmos i dlaczego warto się nimi zainteresować? Dowiedz się więcej.

Dolby Atmos to nie tylko filmy i seriale, ale także smartfony czy nawet laptopy ze wsparciem dla Dolby Atmos. Pamiętajmy jednak, że głośniki z telefonu i komputera nie są w stanie zaoferować wysokiej jakości dźwięku Dolby Atmos, dlatego to raczej miły dodatek do ich funkcjonalności.

Jakie atuty ma dźwięk Dolby Atmos?

O jakiej technologii właściwie mówimy?

To rewolucyjne podejście do dźwięku, które wpływa nie tylko na jego odbiór, ale także na jego produkcję. Dolby Atmos i DTS:X to technologie dźwięku obiektowego, z których druga stanowi popularną konkurencję. W przeciwieństwie do tradycyjnych formatów, takich jak stereo czy Dolby Digital 5.1, nowe metody budowania sceny dźwiękowej opierają się głównie na obiektach, a nie tylko na kanałach. Specjaliści od dźwięku rozmieszczają obiekty dźwiękowe w trójwymiarowej przestrzeni, a nasz system audio stara się odwzorować to rozmieszczenie za pomocą dostępnych głośników. Dzięki temu dźwięki, na przykład przelatującego helikoptera, są niezwykle realistyczne i płynnie zmieniają swoje położenie w trakcie sceny.

Łącznie w ścieżce dźwiękowej może być aż 128 takich obiektów, a system kinowy obsługuje do 64 głośników. Dolby Atmos zadebiutował w kinach po raz pierwszy w 2012 roku, a obecnie sale kinowe z technologią Dolby Atmos znajdziemy praktycznie w każdym dużym mieście. Od 2014 roku dźwięk z Dolby Atmos jest również dostępny w sprzętach do kina domowego.

Wybór i konfiguracja głośników w technologii Dolby Atmos

System Dolby Atmos można skonfigurować z użyciem różnych rodzajów głośników, a najczęściej wykorzystywane to:

  • Głośniki zamontowane w suficie
  • Głośniki zawieszone
  • Głośniki podłogowe z wbudowanymi głośnikami skierowanymi ku górze

W przypadku idealnego scenariusza, zakładając możliwość utworzenia niewielkiej sali kinowej w domu, zaleca się zastosowanie konfiguracji dźwiękowej 5.1.4. Oznacza to, że potrzebny będzie system dwóch głośników przednich, dwóch głośników tylnych, a do tego głośnik centralny, subwoofer oraz cztery głośniki efektowe, umieszczone na suficie i skierowane w stronę widza. Zawsze trzeba jednak dobierać głośniki Dolby Atmos z uwzględnieniem specyfiki danego miejsca. Ze względu na ograniczenia przestrzenne wiele osób decyduje się na konfigurację 5.1.2, a także korzysta z dodatkowych głośników, umieszczonych na niższej wysokości, które odbijają dźwięk od sufitu.

Pełna konfiguracja w systemie Dolby Atmos 5.1.4 jest dość droga, co jest kolejnym powodem wyboru opcji tańszej. Na całość systemu musimy przeznaczyć z reguły od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Można wybrać także tańsze rozwiązania w standardzie Dolby Atmos.

Filmy i seriale z dźwiękiem Dolby Atmos

 Aby delektować się filmami w technologii Dolby Atmos, konieczne jest posiadanie odtwarzacza, który umożliwi dostęp do treści w tym formacie. Doskonałym wyborem są konsole Xbox One S lub X. Dzięki nim będziemy mogli nie tylko korzystać z filmów na nośnikach Blu-ray i UHD Blu-ray z dźwiękiem Dolby Atmos, ale również cieszyć się zasobami popularnych serwisów.

Czy warto zainwestować w technologię Dolby Atmos? Jeśli zależy Ci na jakości dźwięku, zdecydowanie tak. To jeden z najlepszych dostępnych na rynku systemów, zapewniający realistyczny efekt. Dodatkowo możesz skonfigurować go pod kątem swoich potrzeb.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.