Wyposażenie firmy w maszyny do produkcji mebli lub obróbki drewna to spory wydatek. To jednak korzystna decyzja, jeśli chcesz, aby Twoja działalność się rozwinęła. Pieniądze nie muszą być problemem. Jeśli brakuje Ci odpowiedniej kwoty, leasing jest rozwiązaniem właśnie dla Ciebie.
Jakie są zalety leasingu?
Podobnie jak w przypadku innych urządzeń, leasing maszyn do drewna i mebli to przede wszystkim możliwość zdobycia potrzebnego sprzętu bez konieczności inwestowania dużych środków własnych.
Nabytą w ten sposób maszynę można zaliczyć w koszty nawet 2 razy szybciej niż przy zakupie za gotówkę. To z kolei pozwala znacząco obniżyć podstawę opodatkowania oraz wygenerować oszczędności.
Nie jest też potrzebna duża ilość dokumentów – w porównaniu do kredytu – a leasing nie obniża zdolności kredytowej oraz chroni majątek przed komornikiem. Leasingobiorcą może zostać spółka prawa handlowego, cywilna, a także osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą.
Jakiego rodzaju maszyny do drewna można leasingować?
W leasing mogą być wzięte zarówno maszyny nowe, jak i używane. W przypadku tych drugich najczęściej pojawiają się ograniczenia wiekowe – większość leasingodawców finansuje urządzenia, które po zakończeniu umowy mają nie więcej, niż 10 lat. W naszej firmie to jednak nie problem – finansowaliśmy już maszyny nawet 20- czy 30-letnie! Maszyny do produkcji mebli i obróbki drewna, które cieszą się największym zainteresowaniem, to m.in.:
- piły,
- centra obróbcze,
- okleiniarki,
- strugarki i frezarki,
- wiertarki,
- prasy.
Leasing może obejmować zarówno tańsze pojedyncze maszyny, jak i znacznie droższe centra obróbcze, specjalistyczne piły oraz całe linie technologiczne.
Jak długo trwa umowa leasingowa?
Leasing maszyn do drewna trwa od 3 do 7 lat. Prawo przewiduje, że minimalny okres trwania umowy na leasing operacyjny wynosi 40% okresu amortyzacji, a dla większości urządzeń do obróbki drewna jest to 14% rocznie, co daje w przeliczeniu przynajmniej 36 miesięcy trwania umowy. Można też dokonać wykupu, który jest kwotą kapitału pozostającą do spłaty na koniec. Przy leasingu finansowym czas spłaty może być dowolnie ustalony między stronami, choć najczęściej to okres od 1 roku do 6 lat.
Najczęściej warunkiem otrzymania leasingu jest przynajmniej 6 miesięcy działalności, ale zdarza się również 12 lub 24. Także firmy z krótszym stażem mogą liczyć na leasing, jeżeli posiadają poręczyciela lub duży wkład własny (20–30%). Zaletą będzie niewątpliwie doświadczenie w branży, majątek prywatny oraz kontrakty z odbiorcami. Firmy działające dłużej i o wysokich dochodach często otrzymują finansowanie z niskim wkładem własnym lub nawet bez niego.
Jakie są procedury uzyskania leasingu?
Leasing maszyn do drewna lub produkcji mebli w przypadku nowego sprzętu może być zrealizowany w trybie uproszczonym. Musisz dostarczyć leasingodawcy:
- dane z dowodów osobistych reprezentantów firmy,
- wypełniony wniosek leasingowy,
- ofertę zakupu maszyny.
Czasem potrzebne są też dokumenty finansowe, a przy finansowaniu używanych maszyn są one niezbędne, podobnie jak dokumenty rejestrowe firmy. Maszyny do produkcji mebli zamawiane za granicą wymagają pokazania pełnych informacji finansowych firmy.
Warto skorzystać z pożyczki leasingowej przy dofinansowaniu unijnym na zakup maszyn. Rozliczenie projektu unijnego jest takie samo jak w przypadku kredytu, ale przy podobnych kosztach znacznie łatwiej ją uzyskać.
Co jeszcze warto wiedzieć o leasingu maszyn do drewna i produkcji mebli?
Jeżeli chcesz sfinansować maszynę o wartości do 100 000 zł netto, to możesz uzyskać szybki leasing online. W naszej firmie w ten sposób leasingujemy nowe i używane urządzenia bez wykonywania wyceny i limitu wieku.
Wszystkie formalności możesz załatwić samodzielnie, bez konieczności konsultacji z doradcą leasingowym. Umowę podpiszesz drogą korespondencyjną, za pośrednictwem kuriera. Aby otrzymać leasing, najczęściej wystarczy pozytywna weryfikacja w bazach danych takich jak BIK i KRD.
Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami w celu podjęcia współpracy!
Nie sądziłem, że takie maszyny się leasinguje. To na prawdę ciekawy artykuł.