Pompa ciepła bez fotowoltaiki – czy się opłaca

Pompa ciepła bez fotowoltaiki

Ogrzewanie nieruchomości to jeden z największych kosztów eksploatacyjnych. Dlatego też powinno ono być maksymalnie ekonomiczne. Najnowocześniejsze rozwiązania w sektorze grzewczym zakładają ogrzewanie domów z wykorzystaniem zasilanych elektrycznie pomp ciepła. Czy w dobie rosnących cen energii elektrycznej, ogrzewanie domu pompą ciepłą bez zainstalowanej na nim fotowoltaiki jest dobrym i opłacalnym rozwiązaniem?

Pompa ciepła i fotowoltaika – zalety rozwiązania

Połączenie funkcjonowanie w jednym domu zarówno fotowoltaiki, jak i pompy ciepła, uznawane jest za najbardziej korzystne ekonomicznie rozwiązanie. Nie ma się co dziwić takiej opinii. Fotowoltaika Opole ma bowiem za zadanie między innymi zapewnienie zasilania dla pompy ciepła – która staje się wówczas praktycznie darmowym źródłem ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ma to  szczególnie korzystnie ekonomiczne znaczenie w momencie, w którym do instalacji fotowoltaicznej przyłączony jest magazyn energii, umożliwiający korzystanie z wyprodukowanej przez panele pv energii również w godzinach nocnych i wczesnoporannych. 

Pompa ciepła – jak działa urządzenie?

Ekonomiczne i przyjazne środowisku rozwiązanie grzewcze, jakim jest nowoczesna pompa ciepła oferowana przez Esoleo.pl umożliwia produkowanie ciepła bez konieczności przeprowadzania procesu spalania. Do wygenerowania energii cieplnej zużywa bowiem energię elektryczną z sieci oraz energię kinetyczną ruchów powietrza. Jest urządzeniem niemal bezobsługowym, cichym, nie generuje ubocznych produktów spalania – a więc nie zatruwa środowiska naturalnego, nie produkuje zanieczyszczeń. Dodatkowo – jest przyszłościowym źródłem ogrzewania – z uwagi na obowiązujące i coraz bardziej restrykcyjne normy w zakresie ograniczania emisyjności budynków mieszkalnych. 

Pompa ciepła – ile prądu zużywa urządzenie?

Dokładne wyliczenie ilości prądu, jaką zużywać będzie pompa ciepła, zależne jest od szeregu czynników związanych z charakterystyką danej nieruchomości (jej powierzchnia, lokalizacja, odizolowanie termiczne, zastosowanie systemu rekuperacji) i użytkowników ogrzewania (ilości osób zamieszkujących nieruchomość, ich preferencji co do utrzymywanej temperatury, ilości ciepłej wody użytkowej, jaką pompa ciepła będzie musiała podgrzewać). Są to czynniki, które warunkować będą moc urządzenia i czas jego aktywnego działania. Przyjąć można jednak, że pompa ciepła, której zadaniem będzie ogrzanie domu przeznaczonego dla 4-osobowej rodziny o powierzchni ok. 150 m2, generuje koszty na poziomie ok. 2000-3000 złotych. Przy porównaniu z innymi, konwencjonalnymi źródłami ciepła, z pompą ciepła możesz zaoszczędzić około 2000-4000 złotych rocznie. 

Pompa ciepła bez fotowoltaiki – koszty instalacji?

Zainstalowanie nowoczesnej pompy ciepła to jednorazowy koszt około 30-50 tysięcy złotych dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni około 120-150 m2. Możliwe jest jednak uzyskanie bardzo dużych dofinansowań do jej zakupu i montażu – z uwagi na szereg programów nastawionych na termomodernizację i wymianę źródeł ogrzewania na urządzenia proekologiczne. Dofinansowania obecnie sięgają nawet 90% kosztów inwestycyjnych. Czy w związku z tym opłacalne jest zakładanie pompy ciepła nawet bez korzystania z możliwości zasilania jej z fotowoltaiki?

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki się opłaca?

Pompa ciepła stanowi duży wydatek inwestycyjny, a wciąż rosnące ceny energii elektryczne mogą nie napawać optymizmem w zakresie zakładania pompy ciepła bez posiadania lub równoczesnej inwestycji w fotowoltaikę. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie wymienione wyżej fakty – przede wszystkim dotyczące dofinansowania do zakupu i montażu urządzenia oraz zdecydowanie niższych kosztów ogrzewania domu pompą ciepła w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami ogrzewania – inwestycja w nią samodzielnie również będzie korzystna – tak dla domowego budżetu, jak i środowiska naturalnego.

Czy pompa ciepła jest opłacalnym rozwiązaniem bez jednoczesnego korzystania z fotowoltaiki do jej zasilania? Zdecydowanie tak. Dzięki niej zyskujemy wysokie oszczędności i bezpieczeństwo na wiele lat – szczególnie przy uwzględnieniu szybko zmieniających się regulacji dotyczących ograniczenia emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.