Rośliny doniczkowe są bardzo cenione przez Polaków. Ich popularność nie jest wcale mniejsza od kwiatów, które uprawiane są w ogrodzie. Coraz więcej można ich spotkać na parapetach u znajomych bądź rodziny. Nie wszyscy jednak radzą sobie z hodowlą roślin. Często nieprawidłowa pielęgnacja doprowadza do nieodwracalnych zmian u uprawianego gatunku. Przed rozpoczęciem hodowli warto zapoznać się z wymaganiami oraz odmianami konkretnej rośliny, tak aby nic nas nie zaskoczyło. Należy bowiem wiedzieć, że praktycznie każdy kwiat może mieć inne potrzeby.
Krótka historia zielistki
Jest to roślina z rodziny szparagowatych, choć wcześniej należała do agawowatych lub liliowatych. W niektórych systemach klasyfikacyjnych była również traktowana jako roślina z rodziny pajęcznicowatej. Zielistka jest byliną, która ma ponad kilkadziesiąt odmian. Wszystkie można spotkać Afryce. Natomiast niektóre odmiany naturalnie występują w Azji, Afryce, Australii i Ameryce.
W Polsce najbardziej popularnym gatunkiem jest zielistka Sternberga. W naszym klimacie jest uprawiana jako roślina doniczkowa.
Jak wygląda roślina?
Zielistka ma krótkie kłącze o bulwiastych korzeniach. Liście rośliny są wąskie, sercowate bądź mieczowate. Na osadzonej części liści pojawiają się łodygi, na których następnie można zauważyć kwiatostan. W okresie kwitnienia przepełniony jest on najczęściej białymi kwiatami. Z reguły są one bardzo małe i niezbyt widoczne. Głównym atutem tej rośliny są liście, które cieszą oko swoimi walorami estetycznymi.
Odmiany
Zielistka Sternberga podobnie jak wiele innych roślin doniczkowych ma kilka odmian, które cieszą się szczególną popularnością. Różnią się od siebie głównie kolorem, kształtem i długością liści.
- Chlorophytum comosum 'Bonnie’. Jest jedną z najnowszych odmian. Na razie jest dość rzadko spotykana w polskich domach. Jednak z upływem czasu na pewno się to zmieni. Tę odmianę przede wszystkim odróżnia kształt liści, które są nietypowo poskręcane. Swoim wyglądem przypomina długolistną trawę. Liście występuję w bujnych kępach, które są nastroszone. W oczy również rzuca się kolor liści. Przy brzegach są one ciemnozielone, a przez ich środek ciągnie się piękna jasnozielona smuga. Ponadto liście chlorophytum comosum 'Bonnie’ zakręcają się do dołu, dzięki czemu okalają doniczkę, nadając jej tym efektowny wygląd.
- Chlorophytum laxum 'Ocean’. Charakteryzuje się szerokimi i długimi liśćmi, które rosną w różne kierunki. Liście są jasnozielone. Jednak ich brzegi są kremowe. Jest jedną z odmian, u której lepiej widać białe kwiaty. Chlorophytum laxum rozwija się bardzo bujnie. Ze względu na to, że jej liście chylą się ku dołowi, roślina ta świetnie sprawdzi się do doniczki wiszącej.
Pozostałe odmiany
- Variegatum to najbardziej popularna odmiana hodowana w Polsce. Jej cechą charakterystyczną są liście, które na środku są kremowe i przebarwione zielonymi plamkami. Brzegi liścia są ciemnozielone, a ich końcówki są ostro zakończone.
- Vittatum to kolejna odmiana, która ma nietypowe liście. Są one szarozielone, a przez ich środek przebiega biały dość szeroki pasek. Liście są długie i podobnie jak w przypadku 'Ocean’ rosną ku dołowi.
- Zebra cechuje się silnie zielonymi liśćmi, którym uroku dodaje wąski pasek ciągnący się przez ich środek.
- Chlorophytum 'green orange’. To jedna z najbardziej nietypowych odmian zielistki. Posiada ona szerokie, głębokozielone liście, które mają piękne pomarańczowe ogonki. Również na blaszkach liści można zauważyć niewielkie pomarańczowe przebarwienia, które nadają roślinie egzotycznego wyglądu. Green orange odróżnia również to, że liście przeważnie rosną sztywno ku górze.
Uprawa rośliny
Zielistka należy do tych roślin zielonych, które nie wymagają wielu zabiegów podczas uprawy. Jednak, aby mogła być podziwiana przez dłuższy czas, należy zapewnić jej minimum wygód.
Podłoże dla rośliny nie musi być specjalistyczne, ponieważ wystarczy zwykła ziemia ogrodowa, która dostępna jest w każdej kwiaciarni albo sklepie ogrodniczym. Jednak warto ją wzbogacić w żwir lub piasek.
W uprawie zielistki ważne jest za to nasłonecznienie stanowiska. Powinno ono być średnie, ponieważ zarówno nadmiar promieni słonecznych, jak i ich niedobór mogą niekorzystnie wpływać na roślinę. Całkowicie zacienione miejsce zły wpływ będzie miało szczególnie na te odmiany, które mają dwukolorowe liście. Wyróżnione do tej pory części przybiorą taki sam kolor jak reszta. Natomiast pełne promienie słoneczne są zagrożeniem dla każdej odmiany, bo mogą porazić liście i doprowadzić do ich wyschnięcia.
Choć zielistka nie jest zbytnio wybredna względem temperatur, to lepiej zapewnić jej taką, w której najlepiej będzie rosła. W ciągu zimy najlepiej będzie utrzymywać temperaturę pomieszczenia w kilkunastu stopniach. Natomiast latem temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni. Roślin poradzi sobie w wyższych temperaturach (nawet do 30 stopni), jednak lepiej na takie jej nie narażać.
Kolejnym ważnym aspektem dla zielistki jest podlewanie. Roślina lubi średnio wilgotne podłoże. Dlatego warto sprawdzać wilgotność gleby i dopiero kiedy zacznie robić się zbyt sucha, to należy ją podlać. Najczęściej glebę trzeba podlewać latem raz na trzy dni. Natomiast zimą wystarczy nawodnienie raz na tydzień.
Pielęgnacja
Również w tym przypadku zielistka nie jest zbyt wymagająca. Jednakże czasami należy przeprowadzić pewne zabiegi, które pomogą jej silnie i dobrze rosnąć.
Choć kwiatu nie przeszkadza delikatna susza, to zbyt suche powietrze już jak najbardziej tak. Kiedy w pomieszczeniu panują zbyt wysokie temperatury i nie ma przepływu powietrza, warto zraszać liście. Dzięki temu końcówki rośliny nie będą usychać. W przypadku zbyt suchego powietrza można wokół kwiatu postawić pojemnik z wodą, bądź rozłożyć nawilżone ręczniki papierowe tak, aby zwiększyła się wilgotność powietrza.
Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie rośliny. Jednak nie powinno być ono zbyt intensywne. Zielistka najlepiej przyjmie nawóz przeznaczony do roślin zielonych. Jednak trzeba uważać na dawkowanie, ponieważ można przesolić glebę, czego zielistka nie toleruje. Częstotliwość nawożenia zależna jest od pory roku. Latem nie należy stosować nawozu częściej niż raz na dwa tygodnie. Natomiast zimą wystarczy nawożenie raz w miesiącu.
Rozmnażanie
Rozmnażanie zielistki najłatwiej jest przeprowadzić za pomocą rozmnóżek, czyli rozłogom pojawiającym się na łodydze. Bezkorzeniową rozmnóżkę należy oderwać od łodygi i umieścić w pojemniku z wodą. Pozwoli to na powstanie korzeni. Następnie rozmnóżkę należy przenieść do doniczki z ziemią. Roślinę również można rozmnażać poprzez podzielenie bryły korzeniowej.
Choroby
Wiele roślin mogą dotknąć schorzenia, które nie są łatwe do wyeliminowania. Jednak zielistka do nich nie należy, ponieważ rzadko narażona jest na jakiekolwiek choroby. Najbardziej szkodliwymi symptomami dla rośliny jest przelanie bądź narażenie na intensywne promienie słoneczne. Zielistkę mogą dotknąć jednak szkodniki takie jak mszyce lub przędziorki. W takim wypadku warto zakupić gotowe produkty, które znacznie ułatwią walkę z nieproszonymi gośćmi.
Mam problem ze swoją zielistką ;/ Stopniowo łamią jej się liście, a załamania brązowieją. Czy można jakoś temu zaradzić…próbowałam już chyba wszystkiego 😮