Domek mobilny – zalety i wady

Kobieta siedzi w domku mobilnym i pije herbate

Domek mobilny to znakomite rozwiązanie dla ludzi, którzy nie chcą czekać na nowy dom i nie cieszy ich budowa od podstaw. Tego typu budynek można zaraz po zakupie przetransportować w odpowiednie miejsce i od razu można się do niego wprowadzić. To wstęp do prezentacji jego zalet, ale czy to oznacza, że nie ma on żadnych wad? O czym trzeba pamiętać, decydując się na jego zakup?

Dlaczego warto zakupić domek mobilny?

Mobilny dom jest zazwyczaj prostą bryłą bez skomplikowanych konstrukcji. Nie musi być to tylko tymczasowe miejsce do zamieszkania – obecnie grono producentów oferuje modele całoroczne. Tym samym jest to tańsza alternatywa dla zwykłego domu. Domki mobilne mają odpowiednią izolację termiczną ścian, podłóg i dachu wykonaną zazwyczaj z wełny mineralnej. Inwestor może wybrać ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne , panele na podczerwień lub kominek. Dzięki tym rozwiązaniom użytkownik może komfortowo korzystać z domku niezależnie od pory roku.

Dodatkowo budowle te są tworzone w firmowych fabrykach i na halach. Dzięki temu nie ma żadnych opóźnień spowodowanych warunkami pogodowymi i nie występują żadne trudności związane z budową w terenie. Gotowe domki transportuje się w całości w wyznaczone miejsce – zazwyczaj firmy w cenie oferują również pomoc przy ich przewiezieniu.

To wszystko sprawia, że z roku na rok domy mobilne stają się coraz bardziej popularne. Właściciel może umieścić je na działce, a jeśli zechce – usunąć lub przenieść w inne miejsce. Jest to opcja np. dla osób, które z przyczyn finansowych lub osobistych nie chcą angażować się w tradycyjną budowę domu na danej ziemi. To niewątpliwie jedna z większych zalet tego rozwiązania. 

Mankamenty posiadania domku mobilnego

Jedną z głównych wad budowli tego typu jest ich szybki spadek na wartości. Można to porównać do zakupu nowego samochodu, którego cena zmniejsza się już w momencie, gdy ten wyjeżdża z salonu. Mimo to domek mobilny nie jest łatwy do odsprzedaży. W takiej sytuacji sam jego transport to wówczas koszt kilku albo nawet kilkunastu tysięcy złotych. Często, jeśli ktoś decyduje się na taki zakup, to chce, aby domek spełniał jego wszystkie oczekiwania, więc z reguły woli zamówić nowy u producenta.

Poza tym w przeciwieństwie do domów tradycyjnych budynki mobilne są umieszczane na fundamentach tymczasowych. W polskim klimacie silne burze i coraz częściej występujące silne wiatry mogą w łatwy sposób je uszkodzić. Z pewnością minusem jest również przeciętny rozmiar takiego domku, który jest mniejszy niż wymiary standardowego domu jednorodzinnego. Nie wszyscy będą czuli się dobrze, mieszkając  w niewielkich pomieszczeniach.

Domki mobilne – za i przeciw

Nowoczesne domy mobilne na pewno stanowią wysokiej jakości alternatywę dla domu zbudowanego metodą tradycyjną. Są opłacalne i komfortowe w użytkowaniu. Wyjątkową zaletą jest to, że dają możliwość zamieszkania w dogodnych warunkach w każdym miejscu w kraju i na świecie. Mają jednak kilka wad, na które należy zwrócić uwagę. Niewątpliwie przeanalizowanie wszystkich za i przeciw sprawi, że decyzja o ewentualnym zakupie domu mobilnego będzie łatwiejsza.

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.