Wady i zalety garażu w bryle domu

Umieszczenie garażu w bryle domu ma swoich zwolenników i przeciwników. Jedni uważają, że jest to niezbędny element, który znacznie ułatwia codzienne życie, inni natomiast, że garaż w bryle domu zmniejsza jego mieszkalną powierzchnię, a dodatkowo – nieprzyjemne zapachy z garażu mogą przedostawać się do środka domu. W tym artykule omówimy zarówno wady, jak i zalety takiego rozwiązania, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję przy wyborze projektu.

Zalety

  • Wygoda – największą zaletą garażu w bryle domu jest wygoda. Jeśli zaplanujesz bezpośrednie przejście z garażu do użytkowej części domu, to nawet podczas ulewy czy śnieżycy, opuścisz garaż suchą stopą. Dodatkowo – szybko i wygodnie wniesiesz do domu siatki z zakupami lub śpiące dziecko, które podczas drogi zmorzył sen.
  • Bezpieczeństwo – garaż w bryle domu to także zwiększone bezpieczeństwo. W ten sposób utrudniasz dostęp potencjalnym złodziejom, którzy musieliby przejść przez dodatkowe zabezpieczenia, jakie oferuje garaż. Możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo, instalując w garażu systemy alarmowe i monitoring.
  • Ochrona przed uszkodzeniami – kolejną zaletą garażu w bryle domu jest ochrona przed uszkodzeniami, zwłaszcza w przypadku silnych wiatrów czy gradobicia. Dzięki temu, że samochód nie jest na zewnątrz, zmniejszasz ryzyko uszkodzeń zewnętrznych, co może zaoszczędzić pieniądze na ewentualne naprawy.
  • Praktyczność – garaż w bryle domu to także bardzo praktyczne rozwiązanie. W garażu można przechowywać różne narzędzia i sprzęty, które nie mieszczą się w domu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które mają ograniczoną ilość miejsca w domu.

Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Wady

  • Zmniejszenie powierzchni mieszkalnej  – każdy garaż zajmuje jakąś przestrzeń, którą można by było wygospodarować na sypialnię, gabinet lub powiększenie strefy dziennej. Decydując się na garaż w bryle domu musimy zaakceptować fakt, iż zabierze on sporą część powierzchni pod budowę.
  • Potencjalne problemy z wilgocią – garaż w bryle domu może generować problemy z wilgocią. Nawet pomieszczenia, które wydają się suche, mogą być narażone na wilgoć. Dlatego dobrze jest zainwestować w odpowiednie izolacje i systemy wentylacji, które pomogą zminimalizować ryzyko nadmiernego wilgotnego powietrza w garażu.
  • Potencjalne problemy z nieprzyjemnym zapachem  – garaż w bryle domu może spowodować przedostawanie się do domu nieprzyjemnych zapachów. Pomimo oddzielenia garażu specjalnym przedsionkiem, stanowiącym bufor pomiędzy nim, a mieszkalną częścią domu, część zapachów może przedostać się do środka.
  • Konieczność zabezpieczeń przeciwpożarowych  – jeśli planujemy zrobić połączenie między garażem, a mieszkalną częścią domu, musimy przewidzieć drzwi o odpowiedniej odporności ogniowej. Dodatkowo, powinniśmy wygospodarować specjalny przedsionek, który będzie budorem pomiędzy garażem, a mieszkalną częścią domu.

Jak widać, projekty domów parterowych z garażem mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Najważniejsze jest to, żeby rozważnie podejść do tematu, sprecyzować potrzeby i określić priorytety. Obecnie, wiele projektów domów wiąże opcję garażu w bryle z garażem wolnostojącym. Takie powiązanie uzyskuje się poprzez “doklejenie” jednokondygnacyjnej bryły garażu do głównej bryły domu. Garaż jest połączony z domem, ale jednocześnie nie ogranicza powierzchni parteru przeznaczonej pod mieszkanie. Generuje to, co prawda, większą powierzchnię zabudowy, ale jeśli nasza działka jest wystarczająco duża – warto rozważyć taką opcję. Wiele projektów z garażem w bryle oraz z garażem “doklejonym” do bryły domu – znajdziemy w ofercie MURATORA.

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.