Malowanie dachu – 4 najczęściej popełniane błędy

Mężczyzna stoi na dachu i go maluje

Malowanie dachu warto wykonać wówczas, gdy na jego powierzchni pojawiły się nieestetyczne naloty, na przykład z mchu, a dachówki wyblakły lub pożółkły pod wpływem promieni słonecznych. W trakcie nakładania farby można jednak popełnić błędy, które zniweczą oczekiwany końcowy efekt. Sprawdź, czego należy unikać podczas malowania dachu.

1. Użycie niewłaściwej farby

Aby malowanie dachu doprowadziło do zamierzonego efektu, konieczna jest odpowiednia farba. Należy zdecydować się na taką, która skutecznie zabezpieczy powierzchnię przed destrukcyjnym oddziaływaniem czynników pogodowych, a także zapewni trwałą kolorystykę.

Dobrym wyborem jest na przykład farba akrylowa, np. taka jaką można znaleźć na stronie https://polifarb.lodz.pl/pl/11808-farby-do-dachow, dedykowana do pokryć dachowych wykonanych nie tylko ze stali ocynkowanej, ale również betonu, drewna czy PCV. Wśród jej atutów znajduje się zarówno szerokie przeznaczenie, jak i:

  • dobra przyczepność do podłoża oraz szybkie schnięcie, co ułatwia aplikację,
  • elastyczność, sprawiająca, że powłoka nie pęka i nie kruszy się,
  • uniwersalność, dzięki czemu farbę można wykorzystać nie tylko do malowania dachu, ale też rynien czy parapetów zewnętrznych.

Taka farba do malowania dachu z blachy ocynkowanej jest odporna na wiele czynników zewnętrznych. Chodzi zarówno o zmienne warunki pogodowe, jak i uszkodzenia mechaniczne, mogące być skutkiem na przykład upadku gałęzi na dach. Dzięki pigmentom antykorozyjnym na powierzchni nie pojawia się rdza. Aby cieszyć się długotrwałym efektem, warto zdecydować się na wyrób renomowanego producenta, np. firmy Polifarb Łódź.

Malowanie dachu

Skuteczne zabezpieczenie pokrycia dachowego przed czynnikami zewnętrznymi oraz trwałą kolorystykę zapewnia wysokiej jakości farba do malowania dachu. Najlepszy wybór to produkt, który szybko schnie i ma dobrą przyczepność do podłoża, a także zawiera pigmenty antykorozyjne oraz jest elastyczny.

2. Nieodpowiednie przygotowanie podłoża

Malowanie dachu nie może obyć się bez oczyszczenia podłoża. Jeśli tego nie zrobisz, na powierzchni mogą pozostać różnego rodzaju zabrudzenia, które spowodują, że farba będzie odchodziła od podłoża. Skutkiem będzie to, że po niedługim okresie konieczne stanie się ponowne odnowienie dachu.

Aby przygotować podłoże, należy usunąć:

  • stare warstwy malarskie,
  • naloty mchu i porostów,
  • ogniska korozji.

Przyda się do tego druciana szczotka lub szlifierka. Warto ponadto umyć i odtłuścić pokrycie dachowe, dzięki czemu pozbędziesz się z jego powierzchni sadzy czy związków siarki i azotu.

3. Malowanie dachu w niesprzyjających warunkach atmosferycznych

Planując malowanie dachu, najlepiej zarezerwować sobie jeden z weekendów. Ważne jest, aby farba była nakładana wówczas, gdy na zewnątrz panują umiarkowane temperatury i nie występuje deszcz czy mgła. Dzięki temu zapobiegniesz:

  • zbyt szybkiemu wysychaniu farby w wyniku jej aplikacji w trakcie upałów,
  • pojawieniu się przebarwień i plam na dachu,
  • zmniejszeniu odporności powłoki na czynniki zewnętrzne.

Malowanie blachodachówki dobrze jest wykonać w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień. Zalecana temperatura to około 10–25°C.

4. Nieprawidłowa aplikacja farby

Od tego, w jaki sposób będzie nakładana farba do blachy dachowej, zależy finalny efekt. Pamiętaj, że przed jej zaaplikowaniem warto zastosować specjalny preparat odrdzewiający, który nie tylko wiąże rdzę, ale również tworzy barierę dla tlenu i wilgoci oraz penetruje trudno dostępne miejsca, skutecznie zabezpieczając je przed korozją.

Malowanie dachu najlepiej wykonać za pomocą:

  • wałka albo pistoletu natryskowego, które znacznie usprawnią prace prowadzone na rozległej powierzchni,
  • pędzla – sprawdzi się on w przypadku wszelkich załamań czy narożników.

Zwykle, dla uzyskania odpowiedniego efektu, potrzebne są dwie warstwy. Pamiętaj, aby zachować między nimi odpowiedni odstęp czasowy – informację z tym związaną znajdziesz w karcie technicznej farby. Niezachowanie omówionych zasad negatywnie wpływa na trwałość powłoki.

Co kilka czy kilkanaście lat warto wykonać malowanie dachu, aby wydłużyć jego żywotność oraz utrzymać jego dobrą prezencję.W trakcie prac z tym związanych należy unikać podstawowych błędów, takich jak użycie niewłaściwej farby, pominięcie oczyszczenia podłoża czy malowanie przy niesprzyjających warunkach pogodowych oraz w nieodpowiedni sposób.

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.