Na ten moment, każda przyszła mama, czeka z niecierpliwością aż dziewięć miesięcy. Im bliżej rozwiązania, tym więcej pytań pojawia się w głowie i większy niepokój dotyka większość ciężarnych pań. Jednak nigdy nie wolno martwić się na wyrost, bo każda kobieta stworzona jest do tego, aby urodzić potomstwo i zrobi to na pewno wspaniale.
Przygotowanie do urodzenia dziecka
Do każdego porodu warto się wcześniej przygotować. Pozwoli to każdej parze, która spodziewa się dziecka, nabyć wiele, poprawiających ich kondycję, umiejętności. Jest to bardzo ważne, gdyż dobra kondycja umożliwi utrzymanie odpowiedniej wewnątrzustrojowej równowagi, co z kolei pozytywnie wpłynie na dziecko i pozwali zaoszczędzić mu wielu przykrych doznań, które mogłyby wystąpić w czasie porodu. Szkoła rodzenia jest idealną opcją, aby każda kobieta mogła poznać szereg ćwiczeń, technik oddychania i relaksacyjnych umiejętności, które niewątpliwie ułatwią jej przebrnięcie przez cały proces porodu.
4 fazy porodu
Poród naturalny umownie podzielony jest na 4 okresy, które kolejno po sobie następują. Każda faza ma inne zadanie i przebiega w inny sposób. Warto wiedzieć czym charakteryzuje się każda z nich i w jakiej kolejności występuje.
Rozwarcie szyjki macicy
Pierwsza faza porodu przebiega z reguły delikatnie, a występujące stosunkowo rzadko skurcze macicy, nie są zbyt bolesne. Z czasem jednak zaczynają się one nasilać i pojawiają się coraz częściej. Pod koniec tego okresu występują co około dwie minuty i trwają przez 60 sekund. Skurcze z reguły pojawiają się do momentu pełnego rozwarcia szyjki macicy, na średnicę otworu 10 centymetrów. To właśnie na tym etapie dziecko przyciąga główkę do klatki piersiowej, a kończyny do tułowia, szykując się w ten sposób do wyjścia na świat. Ten etap jest najdłuższy, a czas jego trwania uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji rodzącej.
Parcie
Gdy szyjka macicy jest już w pełni rozwarta, a wody płodowe odeszły, kobieta przechodzi do drugiej fazy porodu. Faza parcia zazwyczaj trwa około 2 godzin. W przypadku kobiet, które rodzą po raz kolejny, może być znacznie krótsza. Dziecko, na tym etapie, jest wypychane na zewnątrz organizmu rodzącej, przez kanały rodne, w wyniku skurczy macicy oraz silnych ruchów przepony. W fazie tej podstawą jest właściwe oddychanie, które nie tylko dotlenia dziecko, ale również eliminuje pękanie naczynek oraz zatrzymywanie się powietrza w policzkach. W okresie parcia lekarz może wykonać nacięcie krocza. Etap ten kończy się położeniem maluszka na piersi mamy.
Faza łożyskowa
Gdy maluszek jest już przy mamie, organizm matki nadal pracuje. Macica w trzeciej fazie porodu, rodzi łożysko i błony płodowe. Łożysko musi zostać bardzo dokładnie usunięte, dlatego tez położna zawsze dokładnie sprawdza, czy zostało wydalone w całości i czy jest kompletne.
Faza ta jest teoretycznie „formalnością”, jednak dla wielu kobiet jest ona niezwykle stresująca. Stres ten wynika na ogół z komiczności dalszej pracy rodzącej kobiety, która tuląc już do piersi swoje nowo narodzone dziecko, nie ma najmniejszej ochoty na dalsze działania.
Wczesny okres poporodowy
Czwarta faza porodu to ścisły dogląd mamy i noworodka na sali poporodowej. Dziecko, tuż po przyjściu na świat, poddawane jest ocenie – mierzy się je i waży, a następnie przyznaje liczbę punktów APGAR. Prawidłowa ilość to 8-10. Gdy dziecko otrzyma wystarczająca liczbę oddawane jest mamie do pierwszego karmienia.
Poród to wspaniały czas, w którym pojawia się na świecie nowa, drobniutka istotka, a matka ma możliwość pierwszego kontaktu – ”skóra do skóry” – ze swoim maluszkiem.
Mój poród niewiele miał wspólnego z tym wymarzonym i zaplanowanym. Ale co jak co – przeżycie, doświadczenie i późniejsza satysfakcja – niezastąpione.