Trawy ozdobne to bardzo modne elementy aranżacyjne każdej rabaty. Często traktowane są jako podstawowa część ogrodowej kompozycji i z roku na rok zyskują coraz to większą popularność.
Większa naturalność
Ogród bogaty w trawy ozdobne sprawia wrażenie bardziej naturalnego. Ten rodzaj roślin świetnie sprawdzi się, tak w minimalistycznej aranżacji, jak i złożonej, bogatej kompozycji. Trawa ozdobna wysoka bardzo często używana jest jako motyw przewodni, a także swego rodzaju spoiwo, łączące poszczególne elementy rabaty ogrodowej.
Różne możliwości kompozycyjne
Trawy ozdobne wykorzystać można na wiele sposobów. Stworzenie z nich miękkich, falujących na wietrze żywopłotów, albo rozległego jednolitego morza traw – kompozycja wykonana z jednego gatunku trawy – idealnie sprawdzi się w ogrodzie i z pewnością zachwyci każde oko. Wykorzystując proso rózgowate czy ostnicę stworzyć można łany trawy, a następnie ozdobić je wyrazistymi roślinami, na przykład bukszpanem lub cisem.
Temat rzeka
O różnorodności roślinnych kombinacji, z udziałem traw ozdobnych wysokich, można mówić i mówić. Jedynym ograniczeniem stworzenia jakiejkolwiek rabaty ogrodowej jest nasza wyobraźnia. Nawet jeśli ktoś nie dysponuje dużą, przestronną działką, lecz niewielkim ogrodem, zdziałać może wiele. Trawy ozdobne są efektowne same w sobie, dlatego też można posadzić samodzielną ich kępę lub stworzyć cudowne tło dla kolorowych kwiatów.
Jakie gatunki na rabaty?
Jednym z polecanych gatunków traw ozdobnych jest odmiana miskanta chińskiego 'Gold Bar’. Jest to jedna z najmniejszych postaci miskantów jakie można spotkać. Ma piękne liście, w poprzeczne paski, a z jego pomocą skomponować można w ogrodzie małe trawiaste, ozdobne czuprynki. Nie tworzy rozłogów, wiec z powodzeniem można wykorzystać go do zasadzenia w doniczkach. Innym gatunkiem, równie często wykorzystywanym w rabatach ogrodowych, jest rozplenica japońska. Jest to pochodząca ze wschodniej Azji trawa ozdobna, która tworząc zwarte kępy osiąga wysokość około 80 cm. Bardzo dobrze nadaje się na tło dla innych roślin. Świetnym pomysłem jest także ususzenie kłosów rozplenicy japońskiej i stworzenie z niej domowej suchej kompozycji.
Jak sadzić i pielęgnować trawy ozdobne?
Przed posadzeniem traw ozdobnych należy przekopać ziemię i ja odchwaścić. Warto także wzbogacić glebę kompostem. Większość traw ozdobnych lepiej rozwija się w miejscach nasłonecznionych i jasnych, jednak gatunki o pstrych liściach preferują światło rozproszone. Cień im zupełnie nie sprzyja. Trawy ozdobne zasadzone w zacienionych miejscach stają się słabe i wiotkie. Jeśli chodzi o ziemię, wystarczy im ta średnio wilgotna i przepuszczalna. Nadmiar wilgoci źle znosi głównie trawa pampasowa.
Przycinanie traw ozdobnych powinno mieć miejsce w marcu. Nie zaleca się robienia tego na jesień, gdyż zaburzy to ich estetykę. Przykryte śniegiem prezentują się wręcz cudownie. Rozmnażanie traw ozdobnych robi się poprzez podział kęp w okresie wczesnowiosennym. Po wykopaniu rośliny i przycięciu jej liści należy wydzielić ukorzenione fragmenty, zasadzić je i regularnie podlewać. W ten właśnie sposób dokonuje się rozmnażania większości ozdobnych odmian traw. Wiele roślin można rozmnożyć także z ich nasion.
Zalety traw ozdobnych
Przy właściwym doborze traw ozdobnych, odpowiednim uwzględnieniu ich wymagań i warunków uprawy, rośliny te są zupełnie nie problematyczne. Wymagają minimum pielęgnacji, praktycznie nie chorują i rewelacyjnie radzą sobie z suszą. Szybko się rozrastają, zatem są dobrą opcją do stworzenia gęstego, wysokiego żywopłotu, który oddzielić może od mało lubianego sąsiada czy niechcianego widoku.
Trawy ozdobne są wyjątkowo plastyczne i potrafią, w ciągu jednego sezonu, odmienić nudną, bezbarwną, ogrodową przestrzeń w niezwykle wyrazisty, kolorowy zakątek. Bardzo dobrze prezentują się w zestawieniu z innymi roślinami, a wiele osób komponuje swoje rabaty ogrodowe, z użyciem traw ozdobnych, na zasadzie kontrastu.
Trawy ozdobne to rośliny, które dość późno rozpoczynają swój sezon wegetacyjny, dlatego też są bardzo dobrym towarzystwem dla kwiatów wczesnowiosennych, które tuż po przekwitnięciu zamierają.
Tak! Miskanty są najlepsze. W zeszłym roku dostałam w gratisie do zamówionych sadzonek i zasadziłam. Wyrosły bez problemu, ślicznie wyglądają z kwiatami i na prawdę nie wymagają zbyt wiele czas do pielęgnacji.