Problemy związane z bólem kręgosłupa dotykają coraz większą liczbę osób. Zwalczanie ich i zapobieganie powstaniu licznych niechcianych chorób, wymaga wielokierunkowego działania. Można próbować zniwelować ból w naturalny sposób, na przykład ziołami, albo też udać się do specjalisty i skorzystać z medycznych sposobów leczenia. My, powiemy dziś o kilku ziołowych sposobach zmniejszania bólu pleców.
Choroba cywilizacyjna
Istnieje wiele schorzeń dotykających ludzką populację, a jednym z najczęstszych, oprócz bólu głowy, jest właśnie ból pleców. Powstaje i nasila się on z wielu powodów. Do podstawowych zaliczyć można:
- nieprawidłową postawę ciała;
- przeciążenie;
- brak aktywności fizycznej;
- zapalenie stawów;
- stenozę;
- rwę kulszową;
- dyskopatię.
Jednak to tylko niektóre z przyczyn. Bardzo często dochodzi także do ocierania się o siebie wyrostków kolczystych dwóch sąsiadujących ze sobą kręgów. Schorzenie to jest niezwykle uporczywe i sprawia dużo bólu. Jest to choroba Baastrupa – nieprzeciętnie trudna do rozpoznania i leczenia choroba kręgosłupa, której w wielu przypadkach towarzyszy przepuklina krążków międzykręgowych lub tworzenie się narośli.
Co robić by przynieść ulgę?
Jednym ze sposobów uśmierzenia bólu kręgosłupa są ziołowe okłady i kąpiele, a także nacieranie miejsc narażonych na nerwobóle ziołowymi preparatami. Rewelacyjnie rozgrzeją, zmniejszą sztywność stawów oraz rozluźnią spięte mięśnie. Zabiegi z dodatkiem ziół swobodnie można stosować w domu.
Bóle stawów łagodzić można okładami z gorczycy lub wywarem z podbiału. Uśmierzy to ból i złagodzi obrzęki.
Oprócz zabiegów rozgrzewających warto także zastosować te, które chłodzą. Tego typu okłady zalecane są w sytuacji ostrego zapalenia stawów, ich obrzmienia i zaczerwienienia. Rozgrzewające okłady nasiliłyby w tym przypadku ból, dlatego odradza się ich stosowanie w takich przypadkach. Tu najlepiej sprawdzi się coś zimnego. Mogą to być zmrożone kostki lodu albo schłodzony żelowy kompres. Nie stosuje się ich bezpośrednio na skórę, lecz przed przyłożeniem lepiej owinąć je w kawałek materiału.
Jakie zioła pomogą?
W dolegliwościach stawów i kręgosłupa pomocna będzie:
- lawenda – działa przeciwbólowo przy zwyrodnieniach i chorobach kręgosłupa;
- goździki – mają działanie przeciwzapalne;
- anyż – zmniejsza ból i obrzęki;
- mięta – stosowana jest w wielu maściach przeciwbólowych;
- eukaliptus – pomaga przy reumatyzmie i bólach artretycznych.
Ważna aktywność fizyczna
Ból związany ze schorzeniami kręgosłupa złagodzić można także regularnie uprawiając sport – na przykład pilates, czy ćwiczenia rozciągające. Fizjoterapia będzie także nieocenioną pomocą – rozciągnie niektóre mięśnie i je wzmocni.
Jak zapobiegać?
W znacznej mierze bólom kręgosłupa można efektywnie zapobiec. I wbrew pozorom nie jest to zadanie należące do najtrudniejszych. Wystarczy na co dzień przestrzegać kilku podstawowych zasad:
- pamiętać o odpowiedniej postawie;
- jak najwięcej się ruszać;
- nie obciążać bez potrzeby kręgosłupa;
- nosić odpowiednie obuwie i odzież;
- redukować stres;
- nie dopuścić do nadwagi lub co gorsza otyłości;
- nosić odpowiednie obuwie i ubranie.
Kręgosłup może boleć w różnych miejscach. Jest to jednak fundament podtrzymujący całe ludzkie ciało. Należy zatem o niego dbać, a wszelkie nasilające się bóle niwelować i uśmierzać. Natomiast, w momencie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu zdrowia naszego kręgosłupa, należy bezzwłocznie skonsultować się ze specjalistą.
Ja zacząłem chodzić na basen odkąd bolały mnie mocno plecy. Specjalista powiedział, że muszę popracować nad wzmocnieniem mięśni pleców. Zabiegów ziołowych wprawdzie jeszcze nie próbowałem, ale każda alternatywa żeby sobie pomóc jest dobra.