Jak działają automatyczne rolety?

Zamontowane rolety w oknach w salonie

Kto nie chciałby mieć inteligentnego domu, który o wszystkim pomyśli za Ciebie? Takie rozwiązania kojarzą się przede wszystkim z wysokimi cenami, jednak stają się coraz bardziej dostępne. Na czym polega smart home i jak wpisują się w to udogodnienie automatyczne rolety? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Jak działają rolety automatyczne w inteligentnym domu?

Automatyczne rolety to takie, które obsługujesz – rozwijasz i zasuwasz – za pomocą jednego ze zautomatyzowanych, bezprzewodowych lub przewodowych rozwiązań. Mogą być to panel ścienny, aplikacja mobilna w Twoim smartfonie lub za pomocą pilota.

Takie rolety to dziś już nie tylko rozsuwanie i zasuwanie się bez konieczności uciążliwego pociągania za sznurki czy inne elementy mechanizmu rolety. Automatyczne rozwiązanie tego typu można samodzielne zaprogramować tak, by rozsuwały się i zasuwały zawsze o tych samych porach. Możesz także połączyć je ze stacją pogodową, dzięki czemu będą swoje działanie dostosowywać do warunków pogodowych czy pory dnia.

System automatycznie dostosowuje wysokość rolet do temperatury powietrza, zamknie okno dachowe w razie niepogody lub zasunie rolety, gdy temperatura spadnie.

Dzięki rozwiązaniu smart home, czyli systemowi inteligentnego domu lub inteligentnego mieszkania, za pomocą jednego panelu ściennego lub smarfonu możesz sterować nie tylko roletami, ale także innymi urządzeniami automatyki domowej. Są to m.in. oświetlenie, wentylacja, nawodnienie ogrodu, wentylacja, alarm i monitoring.

Automatyczne rolety to duża elastyczność w działaniu. Jeśli chcesz, możesz zamknąć lub otworzyć rolety w całym domu, ale równie dobrze możesz zwinąć tylko jedną roletę lub grupę rolet, np. wszystkie znajdujące się na piętrze domu. Roletami możesz sterować zdalnie – będąc w pracy czy na wyjeździe, ale także będąc w domu, siedząc w salonie i oglądając serial na Netflixie.

Sterowanie domem i jego inteligentnymi urządzeniami jest jeszcze prostsze, gdy powiążesz automatyczne działanie rolet z zamontowanymi w Twoim domu systemami alarmowymi, ogrzewaniem lub multimediami. Wyobraź sobie, że włączasz swoje kino domowe i ulubiony serial, a w Twoim domu automatycznie przygasa światło, rolety zasuwają się, a alarm zostanie uzbrojony. To możliwe!

Jeśli planujesz zamontować u siebie rozwiązania typu inteligentny dom, projekt rozplanowania i montażu powiązanych ze sobą urządzeń i ich montaż warto powierzyć specjalistom. Wtedy mamy pewność, że wszystko zadziała tak, jak powinno. Dlaczego to takie ważne? Bo smart home to nie tylko pełna automatyzacja i świetne udogodnienie. To także rozwiązanie, które znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa.

Kiedy instalacja inteligentnego domu lub mieszkania wykryje w pomieszczeniach czad lub inny gaz, który może być niebezpieczny dla domowników, automatycznie wyśle Ci powiadomienie o niebezpieczeństwie, podniesie rolety i zwiększy poziom wentylacji w nieruchomości. Gdy pod Twoją nieobecność jakiś nieproszony gość będzie kręcił się po terenie Twojej posesji czy przy Twoim domu, inteligentny dom automatycznie zasunie rolety.

Czy warto zamontować automatyczne rolety?

Odpowiedź jest oczywista – warto! Nie tylko rolety, ale jeśli masz taką możliwość, wyposaż swój dom lub mieszkanie w inteligentny system. To nie tylko oszczędność pieniędzy (dzięki dostosowywaniu poziomu oświetlenia czy ogrzewania), ale także znaczący komfort. Zintegrowanie grup urządzeń w ramach smart home to możliwość sterowania poszczególnymi sprzętami za pomocą jednego panelu ściennego lub aplikacji mobilnej, bez konieczności przemieszczania się między piętrami i pomieszczeniami, żeby obsłużyć wszystkie urządzenia. Inteligentny dom i automatyczne rolety to także znakomita izolacja przed zimnem lub silnym nasłonecznieniem, a także wyższy poziom bezpieczeństwa. Przede wszystkim rolety spełniają funkcje antywłamaniowe, a kiedy np. dojdzie do niebezpiecznej sytuacji – w domu pojawi się dym – Twój smart home od razu zareaguje. Poinformuje Cię o tym, by można był jak najszybciej powiadomić np. straż pożarną (na monitoringu możesz podejrzeć, co się dzieje) lub wrócić do domu. Inteligentny dom pod Twoją nieobecność podniesie rolety, zadba o odpowiednią wentylację domu, zwiększając jej bieg i otwierając okna.

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.