O czym może świadczyć nieprzyjemny zapach z klimatyzacji?

Mężczyzna z serwisu sprawdza klimatyzacje

Artykuł partnera.

Wiele osób nie wyobraża już sobie mieszkania bez klimatyzacji. Urządzenie to pobiera powietrze, schładza je i oddaje, zapewniając tym samym komfort cieplny oraz oczyszczone powietrze. Urządzenie to nie tylko przynosi ukojenie w upalne dni, ale jest też zbawieniem dla alergików. Oprócz tego dba o odpowiednią wilgotność powietrza. Brzmi dobrze, prawda? Problemy pojawiają się wtedy, gdy z klimatyzacji zaczyna wydostawać się nieprzyjemny zapach. Skąd on się bierze?

Czyszczenie klimatyzacji w domu

Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji w domu może być spowodowany jej nieprawidłową konserwacją. W nieprawidłowo serwisowanej klimie bez regularnego czyszczenia i wymienianych filtrów gromadzą się bakterie i grzyby, które wydają nieprzyjemny zapach. Jak zapobiec ich rozwojowi?

Czyszczenie jednostki wewnętrznej z zewnątrz

Klimatyzator wiszący na ścianie dobrze przetrzeć miękką, suchą tkaniną na wlocie i wylocie powietrza. Dzięki temu usunięte zostaną drobne zabrudzenia. Nie należy stosować rozpuszczalników, środków polerujących czy substancji lotnych, które mogłyby uszkodzić sprzęt.

Kompleksowe czyszczenie filtrów

Kluczem do prawidłowej pracy klimatyzacji w domu jest czyszczenie i wymiana filtrów. To jeden z najważniejszych etapów serwisu klimatyzacji. W Katowicach jest wiele firm, które specjalizują się w tych czynnościach. Jeśli jednak chcesz zrobić to samodzielnie, pamiętaj, by czyścić filtry raz na trzy tygodnie. Filtr klimatyzacyjny oddziela pyły i kurz, w związku z czym jest wyraźnie zabrudzony nawet po kilku dniach pracy. Pierwszy krok to dokładne odkurzenie. Następnie należy spłukać go pod ciepłą wodą. Bardzo brudne filtry można czyścić z pomocą łagodnego środka czyszczącego, który należy zmyć płynem bakteriobójczym. Gdy filtr będzie sechł, dobrze wyczyścić tacę skroplin, na której gromadzą się nie tylko bakterie, ale też grzyby. Pamiętaj, że filtra nie można czyścić w nieskończoność. Dobrze wymienić go przynajmniej raz na sezon.

Kontrola skraplacza i parownika

Do prawidłowej pracy klimatyzacji niezwykle ważne jest utrzymanie w dobrym stanie jednostki zewnętrznej (skraplacza) oraz wewnętrznej (parownika). Ta pierwsza narażona jest na większą ilość zanieczyszczeń z zewnątrz.

Jak mówi specjalista z WASO Klim – klimatyzacja w Chorzowie, Katowicach i na Śląsku:

Do chłodnicy przedostaje się kurz, pyłki roślin, osady nanoszone z deszczem, spaliny. Aby utrzymać ją w dobrym stanie, warto dbać o czystość urządzenia i spryskiwać je regularnie preparatami chemicznymi czyszcząco-myjącymi na bazie zasad lub kwasów.

Jeśli chodzi o jednostkę zewnętrzną, stosuje się łagodniejsze środki, głównie bakteriobójcze i grzybobójcze. Dezynfekcję najlepiej rozpocząć od góry wymiennika. Środek spłynie na sam dół, oczyszczając tym samym lamele, tacę skroplin, rurkę odprowadzającą skropliny i odpływ.

Serwis klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji nie należy do najłatwiejszych zadań. Biorąc pod uwagę, że zależy od niej zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców – dobrze zlecić to profesjonalistom. Serwis klimatyzacji w Katowicach obejmuje takie czynności jak:

  • mycie filtrów powietrza w jednostce wewnętrznej,
  • czyszczenie obudowy jednostki wewnętrznej,
  • dezynfekcję i odgrzybianie,
  • płukanie tacy ociekowej,
  • płukanie przewodów odprowadzających skropliny,
  • czyszczenie skraplacza,
  • mycie obudowy jednostki zewnętrznej,
  • test temperatur,
  • test szczelności.

Producenci zalecają regularny serwis klimatyzacji raz na sezon, czyli dwa razy do roku – latem i zimą. Jest to często warunek konieczny do zachowania gwarancji klimatyzacji, ale również jej prawidłowego funkcjonowania, odpowiedniego dla zdrowia.

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.