Choinka świąteczna – jaką wybrać i jaki stojak do niej dobrać?

Żywa choinka świąteczna

Nieodłącznym elementem bożonarodzeniowego wystroju wnętrz jest choinka. Coraz więcej osób decyduje się na żywe drzewko, kupowane kilka dni przed świętami. Łączy się to jednak z pytaniem – jaką choinkę wybrać na święta, a także jaki stojak do choinki będzie najlepszy. Zarówno internetowy sklep ogrodniczy, jak i ten działający stacjonarnie, oferują szeroki wybór drzewek. W ofercie znajdują się między innymi jodła kaukaska, świerk conica, świerk kłujący zielony oraz świerk Kaibab. Co wybrać? Które drzewko sprawdzi się najlepiej? Właśnie na te pytania znajdziesz odpowiedzi w niniejszym artykule!

Jaką choinkę wybrać? Może jodła?

Jeśli chodzi o to, jaką choinkę wybrać na święta, to jodła jest tym drzewkiem, o którym nie można zapomnieć. Największą popularnością cieszy się oczywiście jodła kaukaska. Z uwagi na dość wysoką cenę jest drzewko uważane za ekskluzywne i zarezerwowane dla osób, które skłonne są zapłacić za drzewko więcej.

Niewątpliwym atutem jodły jest to, że bardzo długo pięknie się prezentuje. Do tego dochodzi ładny pokrój, a także bardzo gęsto ułożone igły. Wszystko to sprawia, że jodła jest drzewkiem niezwykle urokliwym.

Jodła jako choinka świąteczna w domu
Źródło: Pixabay.com

Czy jodła ma jakieś wady?

Niestety, jodła – zarówno jodła kaukaska, jak i jej inne gatunki – nie pachnie. Decydując się na taką choinkę świąteczną, trzeba więc być świadomym tego, że nie będzie ona roztaczała świątecznego zapachu.

Jaką choinkę wybrać? Słów kilka o sośnie

Zastanawiając się, jaką choinkę wybrać na święta, warto pamiętać również o sośnie. Nie jest ona zbyt popularna, a szkoda, bo przystrojona prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Niewątpliwym atutem sosny jest jej piękny, mocny zapach, który bardzo długo unosi się w pomieszczeniu.

Do tego dochodzą sztywne gałęzie, co sprawia, że można na nich wieszać nawet naprawdę duże i ciężkie dekoracje. Decydując się na sosnę, należy pamiętać, że może ona brudzić żywicą. Dlatego wnosząc ją do mieszkania, lepiej mieć na sobie stare ubranie, które może się zniszczyć.

Sosna jako żywa choinka
Źródło: Pixabay.com

Jaką choinkę wybrać? Czy sprawdzi się świerk pospolity?

Świerk pospolity jako choinka świąteczna występuje chyba najczęściej. Jest to drzewko, które kupić można bez większych problemów. Plusem tego drzewka jest przystępna cena, a także gęste igliwie, które sprawia, że prezentuje się on naprawdę dobrze. Do tego dochodzi wyjątkowy zapach, który dość długo utrzymuje się w pomieszczeniu.

Jaką choinkę wybrać – świerk kłujący

Choinka świąteczna to nie tylko opisany wyżej świerk pospolity, ale również świerk kłujący zielony. Jest to nieco bardziej szlachetna odmiana świerku, a tym samym kosztująca więcej. Jak sama nazwa wskazuje, ma bardzo kłujące igły. Opadają one znacznie później niż ze świerka pospolitego oraz jodły. Dość grube gałązki sprawiają, że świerk kłujący dobrze sprawdza się, jeśli mamy cięższe ozdoby. Ciekawą odmianą świerku jest również świerk Kaibab.

świerk jako drzewko świąteczne
Źródło: Pixabay.com

Jaką choinkę wybrać? Czy świerk conica to dobra opcja?

Świerk conica to idealna choinka świąteczna dla wszystkich, którzy chcą mieć choinkę, ale nie mają zbyt wiele wolnego miejsca. Internetowy sklep ogrodniczy https://www.podkarpackiesady.pl/choinki-swiateczne oferuje niewielkie świerki conica. Świerki conica sprzedawane są w doniczkach, co oznacza, że można je podlewać. Dzięki temu mają zdecydowanie większą trwałość.

Jak wybrać stojak do choinki?

Decydując się na żywą choinkę, musimy zatroszczyć się również o odpowiedni stojak do choinki.

Chcąc kupić naprawdę dobry stojak do choinki, należy uwzględnić:

  • wagę choinki;
  • materiał, z którego wykonany jest stojak;
  • średnicę pnia.

Stojak musi przede wszystkim zapewnić stabilność bożonarodzeniowego drzewka. Dlatego warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Na dobrych stojakach znajdzie informacje dotyczące maksymalnej średnicy pnia i wagi drzewka. Kierując się nimi, wybierzemy odpowiedni stojak choinkowy.

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonany jest stojak choinkowy, to do wyboru mamy stojaki:

  • drewniane;
  • metalowe;
  • plastikowe.

Ci, którzy mogą pozwolić sobie na nieco większy wydatek powinni zdecydować się na żeliwny bądź stalowy stojak choinkowy. Są one naprawdę ciężkie, co sprawia, że nie trzeba martwić się tym, czy drzewko będzie stabilnie stało.

Kupując stojak do choinki, nie można pominąć również strony wizualnej. Stojak zawsze jest dość dobrze widoczny, co sprawia, że powinien dobrze wyglądać. W sprzedaży dostępne są obecnie stojaki zdobione, które są naprawdę piękne. Producenci nie zapominają jednak również o miłośnikach stylu minimalistycznego, oferując stojaki naprawdę proste.

Święta Bożego Narodzenia z pewnością nie byłyby takie same, gdyby nie choinka. W dużej mierze to właśnie przystrojone drzewko wprowadza do domu prawdziwie świąteczny klimat. Wybór drzewek, które doskonale sprawdzają się jako choinka świąteczna jest obecnie naprawdę bardzo duży. Każdy ma więc szansę znaleźć takie drzewko, które idealnie wpisze się w możliwości finansowe i indywidualne oczekiwania. Wystarczy dobrać tylko dobry stojak do choinki i pięknie ją przyozdobić.

Artykuł napisała:
Anna – specjalista wystroju wnętrz, ogrodniczka z zamiłowania

Źródło:

  • Drzewa i krzewy iglaste, Kawecki Zdzisław, Płoszaj Beata, Waźbińska Jadwiga, Wydawnictwo: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, 2008.

Related Post

One thought on “Choinka świąteczna – jaką wybrać i jaki stojak do niej dobrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.