Domy w zabudowie szeregowej cieszyły się zawsze w Polsce dużym zainteresowaniem. Wybierają je szczególnie osoby, które wychowywały się w wolnostojących domach, gdzieś poza dużym miastem, a życie zmusiło ich do zamieszkania w aglomeracji lub osoby, które mieszkają w mieście i marzą o domu z ogródkiem, będącym jednak poza ich zasięgiem. Projekty domów szeregowych to swoisty kompromis pomiędzy mieszkaniem a domem wolnostojącym. Zakup domu w zabudowie szeregowej to niższa kwota transakcji i większe poczucie prywatności niż w klasycznym, wielorodzinnym obiekcie mieszkalnym.
Plusy wynikające z budowy bliźniaka to…
Do plusów zabudowy szeregowej zalicza się fakt, że inwestor tak naprawdę kupuje lokal mieszkalny. Pozornie jednolite projekty domów szeregowych imitują połączone ze sobą domy jednorodzinne, wolnostojące. W ten sposób użytkownicy nie muszą zawiązywać szerokich wspólnot mieszkaniowych i przestrzegać przepisy związane z takim zarządzaniem wspólnym majątkiem. Często spotykany model zabudowy to, np. postać dziesięciosegmentowej zabudowy podzielonej na pięć dwulokalowych, jednorodzinnych obiektów, ich nabywcy są w takim układzie współwłaścicielami własności. Innym popularnym modelem własności domów w zabudowie szeregowej jest podział na segmenty, z których każdy stanowi odrębną nieruchomość. Można znaleźć również taki projekt, gdy cały budynek stanowi jedną spójną nieruchomość, w której wyodrębnia się poszczególne lokale. Jednak ilość lokali nie przekracza siedmiu, z uwagi na uniknięcie przepisów wynikających z ustawy o własności lokali mieszkalnych i wspólnotach mieszkaniowych.
Koszty eksploatacji domu w zabudowie szeregowej
Plusy wynikające z budowy bliźniaka to oczywiście cała grupa kwestii finansowych. Zalicza się do nich:
- mniejsza działka pod budowę a więc niższe koszty jej zakupu
- na jednej działce znajduje się kilka jednostek mieszkaniowych
- niższe koszty budowy, gdy poszczególne jednostki mieszkalne łączy ta sama ogrzewana ściana i elewacja
- mniejsza ilość okien
- niższe koszty eksploatacji poprzez współdzielenie uzbrojenia obiektu, kosztów wywozu śmieci, ogrzewania i wody etc.
Ograniczenia mieszkania w zabudowie szeregowej
Decydując się na kompromis zamieszkania w lokalu mieszczącym się w zabudowie szeregowej warto poznać też ograniczenia z tym związane. Miłośnicy domów wolnostojących muszą zrezygnować z ingerencji w wygląd elewacji zewnętrznej budynku, układu i rozkładu pomieszczeń wewnątrz lokalu i budynku. Projekty zabudowy szeregowej stosują określone, stałe schematy w taki sposób, by tworzyły one spójną i przemyślaną całość. Pewnym ograniczeniem dla użytkowników może być również konieczność respektowania zasad życia społecznego w najbliższym sąsiedztwie, ale też w obszarze całego szeregu złożonego z odrębnych jednostek mieszkalnych. Od użytkowników zabudowy szeregowej oczekuje się takich samych zasad, jakie panują na małych osiedlach mieszkaniowych.
Sprawdź też Trzy plusy wynikające z budowy bliźniaka.
Ja mieszkam w zabudowie szeregowej i bardzo mi sie podoba. Mieszkanie jest duze i bardzo przestrzenne. Lokalizacja fantastyczna pod miastem gdzie widoki z okien sa przepiękne, bo mamy lasy nieopodal 😉