Skraplacz – niezbędny element ukladu chłodniczego

Niezbędny element ukladu chłodniczego

Skraplacze są nieodłącznymi elementami podczas konstruowania układów chłodniczych. Odgrywają ważną rolę w procesie chłodniczym, oddając ciepło na zewnątrz, do otoczenia.

Skraplacz – zasada działania

Skraplacz jest jednym z podstawowych elementów układu chłodniczego. Skraplacz, podobnie jak parownik, jest wymiennikiem ciepła. W obiegu chłodniczym posiada jednak inne zadania. Odpowiada za oddawanie ciepła na zewnątrz urządzenia. W skraplaczu odbywa się zmiana stanu skupienia czynnika chłodniczego z gazowego na ciekły.

Skraplacze powietrzne chłodzone są powietrzem, którego cyrkulację wspomaga standardowo zainstalowany wentylator ssący. Jest to najpopularniejszy rodzaj skraplaczy wykorzystywanych w chłodnictwie.

Skraplacze – rodzaje i zastosowanie

Z uwagi na konstrukcję lub rodzaj chłodzenia możemy wyróżnić kilka rodzajów skraplaczy. Mogą to być między innymi: skraplacze płytowe, skraplacze mikrokanalikowe, skraplacze powietrzne, skraplacze wodne.

Skraplacze znajdują zastosowanie w układach chłodniczych znajdujących się w meblach chłodniczych, urządzeniach przemysłowych, chłodnicach oraz wielu innych miejscach. Ze względu na miejsce wykorzystania ich rozmiar, wydajność oraz budowa mogą się od siebie różnić. Przykładem mogą być skraplacze podwójne, które znajdują zastosowanie w większych układach oraz urządzeniach chłodniczych.

Najczęściej stosowane w chłodnictwie i meblach chłodniczych są skraplacze powietrzne, gdzie chłodzenie wspomaga zamontowany wentylator, lecz spotykane są również skraplacze płytowe, których konstrukcja znacząco różni się od standardowych skraplaczy.

Rośnie również popularność skraplaczy mikrokanalikowych, które charakteryzują się rurkami o mniejszej średnicy, np. fi 5. Przekłada się to na mniejszą ilość czynnika chłodniczego krążącego w układzie chłodniczym. Same wymiary skraplacza mikrokanalikowego również są mniejsze w porównaniu do standardowych modeli.

Szeroki wybór skraplaczy oraz innych produktów ma w swojej ofercie AiFO Components, czyli czołowy producent i dystrybutor komponentów oraz rozwiązań do mebli chłodniczych i neutralnych. Bogaty asortyment oraz wysokie stany magazynowe umożliwiają skompletowanie całego zamówienia w jednym miejscu. Pozwala to na oszczędności czasowe oraz finansowe związane z kosztami transportu.

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.