Klimatyzator pokojowy z pompą ciepła – rozwiązanie na zimę oraz lato

Jadalnia chłodzona za pomocą klimatyzatora pokojowego Vaillant

Artykuł sponsorowany.

Klimatyzator pokojowy i pompa ciepła to podobne urządzanie, jednak różni je kilka elementów. W artykule mówimy o tym, gdzie znajdziemy różnicę oraz odpowiemy na pytanie, dlaczego warto połączyć pompę ciepła z klimatyzatorem. Integracja tych dwóch urządzeń pomoże nam bowiem uzyskać najwyższy komfort w każdych warunkach, zarówno latem jak i zimą.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działają obydwa urządzenia,
  • czym się różnią,
  • dlaczego ich połączenie jest dobrym rozwiązaniem.

Dbanie o komfort cieplny oraz o stały dostęp do ciepłej wody użytkowej to absolutna podstawa zarówno w mieszkaniu, jak i domu jednorodzinnym. Warto przy tym zadbać także o ekologię oraz o własne oszczędności związane z poborem energii elektrycznej. Dowiedz się, jak może Ci w tym pomóc połączenie klimatyzatora pokojowego z pompą ciepła do ogrzewania domu.

Pompa ciepła do ogrzewania domu i wody oraz klimatyzator – zasady działania

Zasady fizyki wykorzystywane w obu urządzeniach są te same. Energia pobierana jest z jednego ośrodka i oddawana jest w innym. Wszystko to dzieje się przy użyciu czynnika chłodniczego, który paruje oraz skrapla się w urządzeniu. Oba rozwiązania wyposażone są w sprężarkę oraz zawór rozprężny, jednak występują różnice w tych urządzeniach.

Pompa ciepła pobiera energię z powietrza lub gruntu, a następnie oddaje ją do czynnika grzewczego, jakim najczęściej jest woda (lub glikol). Woda ta ogrzewa ogrzewanie podłogowe lub grzejniki. Klimatyzator pobiera energię z powietrza i oddaje ją również do powietrza. Rozwiązanie z pompą ciepła jest bardziej uniwersalne, ponieważ umożliwia korzystanie z grzejników, podłogówki, klimakonwektorów oraz pozwala na przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Klimatyzatory pokojowe natomiast mają dedykowane jednostki wewnętrzne, które tylko chłodzą lub grzeją pomieszczenie. Skoro klimatyzator może ogrzewać pomieszczenie, to w czym pompa ciepła będzie lepsza? Konstrukcja pompy ciepła umożliwia pracę przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych, nawet przy -20°C, podczas gdy większość klimatyzatorów wyłączy się już przy -15°C. Dodatkowo konstrukcja klimatyzatora jest taka, by miał największą sprawność podczas chłodzenia latem. Koszt ogrzewania pompą ciepła zatem będzie niższy.

Tak jak wspomnieliśmy, pompa ciepła ogrzewa wodę w instalacji, którą łatwo przetłoczyć przez cały budynek i ogrzewać go w całości. Klimatyzator działa tylko w pomieszczeniach, w których zamontowana jest jednostka wewnętrzna. Pompa ciepła do ogrzewania domu dodatkowo ma wbudowany zawór przełączający, który umożliwia pracę na ciepłą wodę użytkową, czyli tworzy kompletny system, niewymagający dodatkowego wsparcia.

Pompa ciepła i klimatyzator – wady i zalety

To co jest wadą, może być również przewagą klimatyzacji, czyli praca w określonym pomieszczeniu. W okresie przejściowym, gdy chcemy lekko podnieść temperaturę w pomieszczeniu, możemy zrobić to bardzo szybko przy użyciu klimatyzacji. Podobnie jest z chłodzeniem. Ogrzewanie i chłodzenie podłogowe z pompą ciepła charakteryzują się dużą bezwładnością i ograniczeniami, natomiast chłodzenie klimatyzacją jest bardzo szybkie i skuteczne.

Koszt zakupu oraz montażu, ze względu na ograniczenia oraz wielkość urządzenia, dla klimatyzacji będzie niższy. Montaż ogranicza się do szybkiego montażu jednostek oraz połączenia ich linią chłodniczą. Zamontowanie pompy ciepła wymaga dopasowania instalacji hydraulicznej, uwzględnienia oporów oraz wielkości przepływu. Ogrzewanie i chłodzenie pompą ciepła nie będzie tak szybkie, jak w przypadku klimatyzacji, ale efekt utrzyma się na dłużej. Wyłączając klimatyzację, po chwili znów możemy odczuć chłód w pomieszczeniu, natomiast korzystając z pompy ciepłą i ogrzewania podłogowego, energia zgromadzona w podłodze uwalniania jest stopniowo i urządzenie nie musi pracować bez przerwy.

Znając różnice pomiędzy urządzeniami zastanówmy się, czy połączenie obu urządzeń nie będzie dobrym rozwiązaniem oraz jaki klimatyzator do ogrzewania domu wybrać.

Pompa ciepła z klimatyzatorem – klimatyzator pokojowy – czy warto?

Klimatyzator to świetne urządzenie do chłodzenia i grzania małych przestrzeni. Sprawdzi się idealnie w obiektach usługowych jako samodzielne źródło ciepła oraz chłodu do określonych temperatur zewnętrznych. W większych mieszkaniach oraz domach zlokalizowanych w naszej strefie klimatycznej musimy już pomyśleć o centralnym ogrzewaniu oraz ciepłej wodzie.

Wybierając pompę ciepła, np. aroTHERM SPLIT, decydujemy się na jeden z najtańszych i najwygodniejszych sposobów ogrzewania oraz przygotowania ciepłej wody. Dokładając do tego system klimatyzacji, wzbogacamy ten układ o źródło ciepła i chłodu o bardzo małej bezwładności, czyli bardzo szybkim czasie reagowania. Chcąc bardzo szybko schłodzić pomieszczenie po naszej nieobecności, wybierzemy klimatyzator. Chcąc utrzymać komfortową temperaturę przez całe lato, wybierzemy chłodzenie podłogą lub ścianami i sufitem z wykorzystaniem pompy ciepła.

W domach, w których ogrzewamy pomieszczania grzejnikami nie mamy możliwości chłodzenia pompą ciepła i montaż klimatyzatora bardzo zwiększy komfort w okresie letnim.  Klimatyzacja aroVAIR marki Vaillant dodatkowo, dzięki wbudowanym filtrom, oczyszcza powietrze z drobin i pyłów, które zgromadziły się w pomieszczeniu. Ze względu na możliwość uzupełniania się systemów ogrzewania klimatyzatorem z pompa ciepła, tworzymy pewnego rodzaju bezpieczeństwo dla naszego komfortu w przypadku awarii któregoś urządzania. Oczywiście klimatyzator nie przygotuje ciepłej wody użytkowej, jednak w kryzysowej sytuacji może ogrzać nasze pomieszczenie.

Tak jak wspominaliśmy na początku, urządzenia te są bardzo podobne w budowie. Pompa ciepła oraz klimatyzator mają podobnie zbudowany układ chłodniczy, który wymaga corocznego przeglądu. W klimatyzacji musimy dbać również o jakość filtrów, a w pompie ciepła o jakość instalacji. Warto więc wybierać jednego producenta urządzeń, a co za tym idzie, jednego serwisanta, który zaopiekuje się kompleksowo naszym systemem. Marka Vaillant posiada w swojej ofercie zarówno klimatyzację, jak i nowoczesne pompy ciepła split, monoblok oraz gruntowe pompy ciepła flexoTHERM. Dodatkowo firmowy serwis Vaillant jest w stanie szybko zareagować w przypadku awarii urządzenie i dokonać niezbędnych napraw.

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.