Artykuł partnera.
Hale stalowe są na szeroką skalę wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki. Do ich zalet należy zarówno szybki montaż czy prosta rozbudowa, jak i stosunkowo niski koszt całej inwestycji. Konstrukcje stalowe tego typu doskonale sprawdzają się w przemyśle, a także rolnictwie czy logistyce. Aby jednak takie obiekty prawidłowo spełniały wszystkie swoje funkcje, muszą dysponować odpowiednią izolacją termiczną. Obecnie w tym zakresie opracowano wiele interesujących innowacji technologicznych.
Prawidłowa izolacja konstrukcji stalowych
Konstrukcje stalowe wymagają bardzo starannego doboru materiałów izolacyjnych, a także prawidłowego przeprowadzenia wszystkich prac związanych z ociepleniem. Wynika to ze specyficznych właściwości materiału budulcowego. Stal odznacza się bowiem wysokim współczynnikiem przenikania ciepła, który wynosi około 58 W/(m-K). Dla porównania, parametr ten sięga około 0,034-0,045 W/(m-K) w przypadku wełny mineralnej, która jest jednym z najpowszechniej stosowanych materiałów izolacyjnych. Z uwagi na niską izolację cieplną samej stali, hale z niej wykonane muszą być dodatkowo ocieplane. Brak izolacji termicznej uniemożliwiłby zastosowanie obiektu jako magazynu do składowania towarów, bądź też zakładu produkcyjnego. Utrzymanie właściwej temperatury ma znaczenie zarówno dla efektywności realizowanych procesów, jak i komfortu pracowników. Zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, warunki otoczenia nie powinny wynosić poniżej 14 stopni Celsjusza. Z tego względu każdy producent hal stalowych musi dbać o ich odpowiednie ocieplenie.
Materiały wykorzystywane do izolacji termicznej obiektów stalowych
O doborze materiałów i metod izolacyjnych zależą indywidualne wymagania inwestora, a także jego możliwości budżetowe. Nie bez znaczenia pozostaje także specyfika samego obiektu stalowego i jego metraż. Obecnie jako izolację termiczną w konstrukcjach stalowych zastosować można wełnę mineralną w formie nowocześnie zaprojektowanych mat, a także piankę poliuretanową PIR i PUR czy też płyty polistyrenowe. Rozwiązania z pianki cechują się niższym współczynnikiem przenikania ciepła, a także podwyższoną wydajnością. Do ich zalet należą też właściwości hydroizolacyjne, które gwarantują dobrą ochronę przed wodą. Producent konstrukcji stalowych musi dbać przede wszystkim o właściwe wykonanie ocieplenia ścian i dachu, czyli dwóch głównych przegród. Istotny wpływ na efektywność ma też warstwa izolacyjna posadzki. Odpowiednio zaprojektowane i wykonane hale stalowe oferuje firma GLOB-STAL, która dostarcza rozwiązania dedykowane licznym branżom i zastosowaniom. Nowoczesną formą izolacji są też systemy membranowe, które składają się z membran PCV idealnie przystosowanych do zabezpieczania termicznego dachów.
Najważniejsze zasady termoizolacji stalowej hali przemysłowej
Warstwa izolacji termicznej hali przemysłowej powinna się odznaczać odpowiednią ściśliwością, czyli odkształcalnością w okresie długofalowego obciążenia. Pod tym względem odpowiednie parametry może zapewnić chociażby polistyren ekstrudowany XPS, z którego powstają wyroby przystosowane do pracy z obciążeniami mechanicznymi o mniejszym nasilaniu. Na warstwie izolacji termicznej powinna być ułożona warstwa rozdzielająca, która spełnia funkcję zabezpieczającą i chroni płyty termoizolacyjne. W przypadku obciążenia jedynie wodą oraz braku agresywnych czynników lub przy ich niskim stężeniu, opcjonalnym rozwiązaniem jest folia PE o grubości sięgającej przynajmniej 0,3-0,4 mm. W pozostałych sytuacjach najczęściej stosowane są zgrzewane lub sklejane na zakładach membrany o odpowiedniej odporności na chemię. Ich użycie jest bezwarunkowo wymagane wówczas, gdy konstrukcja stalowa jest ściśle narażona na obecność agresywnych mediów. Dotyczy to wszelkiego rodzaju substancji działających szkodliwie na warstwę izolacji termicznej, włącznie z octanem etylu, eterem, acetonem, nitrem, sylolem, bezenem, terpentyną, czterochlorometanem, trojchloroetylenem czy wszelkiego rodzaju węglowodorami nasyconymi aliafatycznie – np. paliwami silnikowymi czy benzyną lakową.