Stan lemieszy do koparek powinien być na bieżąco monitorowany, a same elementy w razie konieczności jak najszybciej wymienione. Dlaczego ma to tak duże znaczenie dla wydajności maszyny?
Lemiesz jest jedną z najważniejszych części osprzętu każdej koparki. To element łyżki, który zamontowany jest w jej przedniej części. W momencie spotkania z gruntem, to właśnie on przyjmuje na siebie największą siłę – jest więc w szczególnym stopniu narażony na uszkodzenia. Jeśli pod uwagę weźmiemy ten aspekt oraz znaczenie, jakie ma on dla poprawnego działania całej maszyny, oczywistym staje się, że wymaga dużej uwagi ze strony operatora oraz właściciela koparki.
Lemiesze do koparek. Z jakich stopów są wykonywane?
Ze względu na obciążenia przyjmowane przez lemiesz do koparki, element ten musi być wykonany z materiału o większej wytrzymałości niż główna część łyżki. W obu przypadkach jest to stal, jednak w przypadku lemieszy stosuje się trudnościeralne stopy o podwyższonej twardości, sięgającej nawet 500 HB. Ten parametr zapewnia duża odporność na uderzenia oraz odkształcenia.
To, czy lemiesz będzie miał wszystkie oczekiwane właściwości, w dużej mierze zależy od tego, gdzie zostanie wyprodukowany. W trosce o wydajność i bezawaryjne działanie koparki, warto wybierać lemiesze wykonane w hutach, dla których ich produkcja jest jednym ze stałych aspektów działalności. Dzięki temu zyskamy też pewność, że skład chemiczny stopu będzie przystosowany do pracy w ciągłym kontakcie z wilgocią oraz w skrajnych temperaturach.
W razie wymiany lemieszy, warto wybierać ofertę sprawdzonych dystrybutorów. O tym, czy dana firma okaże się dobrym partnerem biznesowym, może świadczyć między innymi liczba współpracujących z nią przedsiębiorstw i ich renoma. Warto też sprawdzić, co o oferowanych przez nią produktach sądzą poprzedni kupujący. Dobry dystrybutor zapewnia ponadto profesjonalną pomoc w doborze osprzętu i jest w stanie dostarczyć modele lemieszy w pełni kompatybilne z użytkowaną przez nas maszyną.
Lemiesze do koparek. Czemu mają tak duże znaczenie?
Jak już wspomnieliśmy, lemiesze do koparek jako pierwsze mają kontakt z gruntem i z tego względu poddawane są dużym obciążeniom. Nie są one jednak integralną częścią łyżki, co jest uzasadnione tym, że pełnią funkcję ochronną. By zapobiec uszkodzeniu i spowolnić proces ścierania całej łyżki, stosuje się lemiesze, których wymiana jest dużo prostsza i, co najważniejsze, tańsza niż w przypadku całej łyżki.
Stan lemieszy powinien podlegać regularnym, dokładnym kontrolom. Ich zużycie lub uszkodzenia niekorzystnie wpływają na efektywność i bezpieczeństwo prac prowadzonych z użyciem koparki. Łyżka wyposażona w starte lemiesze nie wybiera gruntu tak skutecznie, co znacznie wydłuża czas potrzebny do przygotowania wykopu. Poza tym, wraz ze stopniem ich zużycia rośnie ryzyko awarii, które przecież mogą stanowić zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu maszyny.
Lemiesze do koparek. Co zrobić w razie uszkodzenia?
Uniknięcie uszkodzeń lemieszy ub spowolnienie procesu ich zużycia jest niemożliwe. Są one elementami eksploatacyjnym, które celowo mocuje w sposób, umożliwiający jego wymianę. Należy zrobić to bezzwłocznie po zauważeniu jakichkolwiek uszkodzeń, a także starcia materiału w stopniu wpływającym na bezpieczeństwo i wydajność prac. Uwagę należy zwrócić ponadto na stan połączeń śrubowych między lemieszem a korpusem łyżki. Pamiętajmy też, że ze względów bezpieczeństwa i wydajności, wymagają one wymiany za każdym razem, gdy wymieniany jest sam lemiesz.