W Polsce jest wiele spektakularnych budynków kultury, które niewątpliwie warto odwiedzić. Niektórych zaskakują i wprawiają w zachwyt, innych wręcz szokują. Poniżej prezentujemy przegląd siedmiu polskich budynków kultury i innowacji.
7. Europejskie Centrum Solidarności z siedzibą w Gdańsku
Instytucja powstała na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie przed laty miały miejsce strajki robotników, w wyniku których doszło do podpisania porozumienia między władzą, a Solidarnością. Choć z biegiem lat Europejskie Centrum Solidarności zmieniło się, a historyczna zabudowa zniknęła, to stale gmach nawiązuje do przeszłości. Siedziba centrum ma powierzchnię 25 349,75 metrów kwadratowych, posiada 5 pięter i podziemny parking. Z zewnątrz budynek obłożony jest płytami w kolorze rdzawo-rudym, które przypominają kadłuby statków.
6. Cricoteka w Krakowie
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka działalność swą zapoczątkował w 1980 roku. Budynek, przypominający most rozciągający się nad znacznie mniejszym budyneczkiem XIX-wiecznej elektrowni, jest inspirowany rysunkiem Tadeusza Kantora, który przedstawia człowieka podnoszącego stół na plecach. Miłośnicy sztuki Kantora z niecierpliwością czekali na to muzeum. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2006 roku i trwała aż osiem lat. Jednak cierpliwość popłaciła. Nowa placówka stała się miejscem żywym, a prezentowana, zgodnie z głoszonymi przez Tadeusza Kantora ideami, sztuka obejmuje wiele dziedzin, począwszy od tradycyjnego malarstwa, przez teatr, aż po performens. Ośrodek bardzo szybko zaistniał w artystycznym świecie.
5. Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Budowa siedziby rozpoczęła się w 1974 roku. Jednak prace nad wielki projektem szybko przerwano w wyniku panującego w latach 80-tych kryzysu. Dopiero po latach udało się zakończyć wszelkie prace. 22 listopada 2015 roku miało miejsce uroczyste widowisko multimedialne „Upadek Muru Lubelskiego”, które świadczyło o pozytywnym zakończeniu prac.
4. Arkady Wrocławskie
Prestiżowe Centrum handlowe i centrum spotkań, a także bardzo dobre miejsce dla biznesu i rozrywki. Arkady Wrocław to nowoczesny obiekt położony w ścisłym centrum Wrocławia. Jego otwarcie miało miejsce w kwietniu 2007 roku. Unikatową atrakcją tego obiektu jest oceaniczne akwarium, w którym zobaczyć można, na przykład rekiny rafowe.
Arkady Wrocławskie to:
- 130 sklepów i restauracji;
- 10 sal kinowych, z których największa pomieścić może aż 526 osób;
- 11 pięter w sektorze biurowym;
- 3 piętra w części handlowej;
- wielopoziomowy parking na 1100 miejsc.
3. Centrum kongresowo-kulturalne Jordanki w Toruniu
Oficjalne otwarcie obiektu odbyło się w grudniu 2015. Charakterystyczna bryła gmachu zaprasza do wspaniałych przestrzeni, które swoim wystrojem i specyfiką przypominają scenografię ekspresjonistycznych filmów. Niesymetryczne wnętrza wykończone są betonowymi płytami o chropowatej powierzchni, w których zatopione są odłamki cegieł. Modularność i wielofunkcyjność budynku daje możliwość zorganizowania nawet tych najśmielszych wydarzeń kulturalnych, a także targów, dużych konferencji i kongresów. Obiekt mieści dwie sale – Salę koncertową dla 882 widzów oraz salę kameralną dla publiczności liczącej 287 osób. Wnętrza mogą zostać ze sobą połączone.
Fernando Menis, światowej sławy hiszpański architekt, zaprojektował ten wyjątkowy budynek łącząc w całym zamyśle estetyczność z funkcjonalnością. Architektura obiektu stanowi harmonijną łączność nowoczesnych trendów z historyczną tradycją Torunia.
2. Służewski Dom Kultury w Warszawie
Nie jest to typowy dom kultury. Cała siedziba stylizowana jest na kompleks wiejskiego zespołu obiektów. Na terenie SDK znajdują się zagrody dla kóz oraz edukacyjny ogródek warzywny, a całość napędzana jest energią wiatrową, wytwarzaną jako alternatywne źródło energii. Projekt opiewa przyjazną i miłą architekturą, w której dominują materiały takie jak:
- szkło;
- metal;
- drewno.
Przeszklone ściany obiektu dają spacerującym możliwość jednoczesnej obserwacji otaczającej służewski park zieleni, jak i prowadzonych wewnątrz budynku zajęć.
1. Spodek w Katowicach
Potężna hala widowiskowo-sportowa to numer jeden na naszej liście. Wspaniała niekonwencjonalna architektura zachwyca i zadziwia licznych już od momentu otwarcia obiektu w dniu 9 maja 1971 roku. Jest to jeden z pierwszych światowych budynków posiadający dach w koncepcji tensegrity. Z zewnątrz hala przypomina latający spodek, co jest wynikiem połączenia ze sobą dwóch funkcji dla których stworzono ten obiekt:
- hali sportowej;
- hali widowiskowej.
Spodek jest świetnie przygotowanym miejsce na koncerty tych małych i tych dużych wykonawców. We wrocławskich arkadach też była – na prawdę świetne miejsce na relaks – kino, zakupy, kawka.