Co można zrobić z borówki amerykańskiej?

borówki w kuchni, rozsypane jagody

Borówka amerykańska jest niezwykle wartościowym owocem, a regularne jej jedzenie poprawia zdrowotną kondycję każdego.

Działanie

Oprócz właściwości smakowych, borówka amerykańska posiada liczne witaminy i minerały. Spożywać ją można pod różną postacią – na surowo, piekąc z nią ciasta, robiąc dżemy, naleśniki, kremy czy dodając do porannego musli. Owoc ten znacząco wpływa na zdrowie:

  • działa przeciwbakteryjnie iv przeciwzapalnie;
  • uspokaja i polepsza sen;
  • wzmacnia odporność;
  • wspomaga trawienie;
  • wpływa na prace serca;
  • ma właściwości przeciwbiegunkowe.

Borówka amerykańska bogata jest w witaminę C oraz liczne mikroelementy – fosfor, potas, magnez, sód, żelazo i wapń. Jest również źródłem witaminy A.

Zawarty w borówce kwas foliowy wspomaga prawidłowy rozwój płodu, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Natomiast kwas egalowy niweluje prawdopodobieństwo powstania nowotworu przełyku, płuc i krtani.

Jak ją wykorzystać w kuchni?

Borówki amerykańskie maja spore grono fanów.  Owoce te są skarbnicą niezwykle cennego fitoestrogenu – substancji, która wpływa na zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwory, na przykład nowotwór wątroby, tarczycy lub piersi.

Pyszną borówkę amerykańską wykorzystać można na wszelakie sposoby:

  • upiec z nią wspaniałe ciasto, babeczki lub tartę;
  • dodać do jogurtu;
  • stworzyć smaczną i orzeźwiającą porcję wody smakowej;
  • zrobić sok lub koktajl borówkowy;
  • borówka spełnia funkcję ozdobną – można przybrać nią porcję lodów czy kawę z bitą śmietaną;
  • zrobić dżem;
  • dodać do ulubionego smoothie.

Ile osób tyle pomysłów – można puścić wodzę fantazji i stworzyć coś wyjątkowego, a jednocześnie smacznego. Można z nią eksperymentować na różne sposoby.

Warto mieć swój domowy zapas tej okazałej, zdrowej i kuszącej jagódki. Możesz nabyć ją w wielu szkółkach z roślinami, różnych ogrodniczych sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Odwiedź też sklep PodkarpackieSady posiadający w ofercie borówki amerykańskie na https://www.podkarpackiesady.pl/21-borowki-amerykanskie.

Pochodzenie

Borówka amerykańska, pochodzi z Ameryki Północnej. Wbrew pozorom i jakże szerokiej popularności, roślina ta, została całkiem niedawno udomowiona. Dziko rosnące gatunki tego owocu osiągają wysokość od 2 do nawet 4 metrów. Borówka amerykańska preferuje gleby kwaśne, przepuszczalne i próchnicze. Rewelacyjnie radzi sobie z mrozem.

Początki uprawy

Historia uprawy borówki amerykańskiej sięga początków XX wieku. Pionierami byli amerykańscy botanicy – Elisabeth White i dr F.V. Coville – ze stanu New Jersey. Pierwszą wyselekcjonowaną odmianę borówki dopuszczono do uprawy w 1908 roku. Zainteresowanie tym owocem było ogromne. Jeśli chodzi o Polskę, po raz pierwszy borówkę sprowadził prof. Piotr Hoser w 1924 roku. Jednak nastąpiły problemy z jej rozmnażaniem i nie udało się jej odpowiednio rozpowszechnić.

Dopiero po zakończeniu drugiej wojny światowej powtórnie sprowadzono borówkę w trzech odmianach – Pionier, Jersey oraz Rubel. Od 1974 roku odmiany te rozmnażano na Ursynowie w Zakładzie Sadownictwa SGGW. Obecnie zajmują się tym wyspecjalizowane szkółki posiadające spore plantacje tej jakże wartościowej rośliny.

Z roku na rok uprawa borówki amerykańskiej w naszym kraju wzrasta. Te malutkie, przepyszne owoce podbiły serca i podniebienia wielu osób, nie tylko Polaków. Łatwa w uprawie borówka, pozwala cieszyć się swoim smakiem, a dzięki licznym właściwościom zdrowotnym, wpływa na lepsze samopoczucie oraz poprawia witalność.

W jakich warunkach sadzić borówkę?

Borówka amerykańska preferuje miejsca słoneczne i spokojne. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje ciepła i świeżych promieni słonecznych. Nie zaleca sadzić się jej w miejscach zacienionych, gdyż wówczas znacznie słabiej owocuje. Roślina ta nie toleruje długiej suszy, szczególnie w letnie, upalne miesiące. Trzeba ją wtedy intensywnie podlewać, z zachowaniem jednoczesnego umiaru i rozsądku Tereny zalewowe nie są przez nią lubiane.

Jeśli chodzi o glebę, to borówka najbardziej doceni tę kwaśną i próchnicza, o średnim pH od 3,5  do 4,5.  Wyższe pH może zahamować wzrost rośliny oraz spowodować zmianę koloru liści z zielonego na pomarańczowy.

Przydomowe plantacje najlepiej tworzyć w miesiącu wrześniu. Borówka nie lubi samotności, dlatego zaleca sadzenie się jej w grupkach. Owoce, w zależności od odmiany, zaczynają dojrzewać od połowy lipca do końcówki września, a w niektórych przypadkach nawet do początku października. Mróz niszczy owoce borówki i sprawia, że stają się one wodniste i spadają z krzewu na ziemię.

Related Post

One thought on “Co można zrobić z borówki amerykańskiej?

  1. Hodując borówkę amerykańską trzeba uzbroić się w cierpliwość. Dobra sadzonka to podstawa, dlatego warto kupować z miejsc poleconych lub wcześniej sprawdzonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.