Sadząc krzewy borówki amerykańskiej oczekujemy, że za minimum dwa lata będziemy zbierać smaczne owoce. Jeśli jednak już w kolejnym roku nic się nie zawiązało, należy sprawdzić co może być tego przyczyną.
Borówka wysoka
Gatunek borówki wysokiej to hybryda powstała ze skrzyżowania dwóch innych rodzajów borówek. Krzyżowanie wewnątrz gatunku daje często smaczne i o wiele większe owoce niż w przypadku roślin matecznych. Tak też było właśnie z borówką wysoką. Charakteryzuje się ona okazałymi jak borówki rozmiarami krzewu oraz dużymi owocami licznie wyrastającymi na krzewie.
Wymagania borówki wysokiej
Borówka wysoka ma podobne wymagania jak inne rodzaje borówek. Na najbardziej optymalne dla niej stanowisko składają się następujące warunki:
- stała wilgotność podłoża;
- przepuszczalna gleba torfowa;
- kwaśne pH podłoża;
- słoneczne miejsce.
Tak w skrócie można określić najlepiej dopasowane stanowisko dla borówki wysokiej.
Jak borówka amerykańska owocuje
Krzewy borówki amerykańskiej o wiele lepiej zawiązują owoce jeśli są zapylane pyłkiem pochodzącym od innej odmiany. Dlatego też sadząc borówki w naszym ogrodzie wybierajmy odmiany kwitnące w podobnym czasie. Daje nam to szanse na większą liczbę zapylonych kwiatów. Kwiaty wyrastają na pędach dwuletnich także należy tak przycinać co roku krzew aby było ich jak najwięcej. Oczywiście na ilość, wielkość i smak owoców wpływa też nawożenie, które należy u borówek przeprowadzać wiosną i po owocowaniu specjalnymi nawozami.
Dlaczego borówka amerykańska nie ma owoców
Niezapewnienie krzewom borówki optymalnych warunków wzrostu i rozwoju oraz towarzystwa kwitnącego w tym samym czasie może skutkować brakiem owoców. Co najpierw powinniśmy sprawdzić aby zmienić ten stan:
- zmierzenie pH gleby – na poziomie 5 pH to jest za wysokie – zbadać to można za pomocą płynu Heliga, który kosztuje grosze, a w przypadku uprawiania roślin kwasolubnych się nam on przyda i nie będzie to inwestycja jednorazowa;
- wilgotność podłoża – brak wody może ograniczać zawiązywanie owoców, a nawet ich opadanie;
- kwaśne podłoże torfowe – to na tym rodzaju gleby najlepiej rosną borówki amerykańskie;
- dokupienie odmian kwitnących w tym samym czasie – jeśli powyższe parametry są w normie to prawdopodobnie przyczyna leży w braku zapylacza.
Wykonanie powyższych zabiegów da nam duże prawdopodobieństwo, że uda się nam uzyskać owoce w następnym roku. Oczywiście pod warunkiem, że zakwitną.
Jakie odmiany warto ze sobą sadzić
U większości odmian borówek zawiązywanie owoców jest dwa razy wyższe w przypadku zapylania pyłkiem pochodzącym od innego krzewu niż własnym danych krzewów. Poniżej podaje kilka zestawów, które kwitną w podobnym terminie:
- Duke, Sunrise;
- Patriot, Bluejay;
- Bluecrop, Chandler, Nelson, Denise;
- Toro, Bluejay;
- Chandler, Bluegold;
- Darrow, Elliott;
- Pink Lemonade, Aurora.
Są to przykładowe zestawy odmian kwitnących w podobnym czasie, większość odmian dostaniemy w dobrych sklepach internetowych i stacjonarnych. Borówki ze względu na termin owocowania dzieli się na wczesne, średnim okresie dojrzewania oraz odmiany późne.
Sadzenie borówek na glebie o wyższym pH
Dużo z nas posiada ogród na glebie o wyższym pH niż tym preferowanym przez borówki amerykańskie. Dlatego też należy im przygotować dobre miejsce. Jest na to jednak fajny sposób, musimy przygotować następujące rzeczy:
- dołek w którym posadzimy borówki powinien być szerszy niż głębszy (1 x 0,5 metra na jeden krzew);
- boki obłożyć folią perforowaną aby spływające wody opadowe z okolicznych gleb nie zmieniały pH;
- wyłożyć dół glebą torfową o kwaśnym pH;
- wokół posadzonych krzewów wysypać korę, która ograniczy parowanie gleby.
Brak owoców na krzewach borówki prowadzi do decyzji wykopania i pozbycia się jej krzewów albo totalnego ich zaniedbania. Co oczywiście nie da nam owoców. Zapewnienie naszym krzewom optymalnych warunków do rozwoju. Krzewy na pewno to docenią, ale musimy uzbroić się w cierpliwość. Zadowalające plony zwykle uzyskuje się po kilku latach, ale smak owoców poznamy już po pierwszym roku pod warunkiem, że roślina będzie na tyle duża i zakwitnie. Oczywiście nie powinniśmy zapominać, że borówki owocują najlepiej na pędach dwu- i trzy-letnich.
Przeczytaj też „Co można zrobić z borówki amerykańskiej?” tutaj.