Jak wybrać odpowiednie daszki nad drzwi zewnętrzne?

Zamontowany szklany daszek nad drzwiami zewnętrznymi

Coraz więcej osób decyduje się na umieszczenie daszku nad drzwiami wejściowymi. Jest on bez wątpienia bardzo przyjemnym dla oka elementem dekoracyjnym. Dodatkowo pełni również funkcję praktyczną, chroniąc drzwi wejściowe przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Jaki daszek wybrać? O czym należy pamiętać, podejmując decyzję o jego zakupie i montażu?

Kiedy warto zdecydować się na daszek nad drzwi zewnętrzne?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każda stolarka jest narażona na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Mroźne zimy, upalne lata, gwałtowne burze i ulewne deszcze nie wpływają pozytywnie na zachowanie dobrego stanu technicznego stolarki. Na szczęście są rozwiązania, które można zastosować, aby nieco ograniczyć negatywny wpływ warunków atmosferycznych m.in. na drzwi wejściowe. W tym przypadku świetnie sprawdzą się ochronne daszki, które można umieszczać zarówno nad drzwiami, jak i wokół nich. Takie rozwiązanie będzie chroniło w dużym stopniu przed zacinającym deszczem, osłoni również drzwi wejściowe przed intensywnym działaniem promieni słonecznych.

Kiedy konieczna jest osłona drzwi zewnętrznych? Wszystko zależy nie tylko od indywidualnych potrzeb domowników, ale przede wszystkim od zaleceń producenta. Jeżeli wymaga on zastosowania zadaszenia, chcąc zachować gwarancję na drzwi, należy się do tych wymogów bezwzględnie dopasować. 

Jeżeli jednak producent nie wymaga zadaszenia, a zdecydowaliśmy się na zakup drzwi zewnętrznych drewnianych, warto mimo wszystko zdecydować się na ich osłonę. Drewno nawet dobrze zabezpieczone przed gwałtownymi zmianami poziomi wilgoci nie lubi zmiennych warunków atmosferycznych. Z tego też powodu, by mieć możliwość cieszenia się nimi jak najdłużej, warto zdecydować się na zastosowanie ich specjalnej osłony.

Kiedy daszki nad drzwi zewnętrzne nie są potrzebne?

Nie zawsze drzwi będą potrzebowały zadaszenia. Jest to rozwiązanie, które nie będzie się sprawdzało w domach z wnęką (wymurowanym gankiem lub dobudowanym zadaszonym tarasem). W takich przypadkach drzwi są już bardzo dobrze chronione, dlatego też nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia.

Zadaszenia nie są potrzebne również w przypadku rozwiązań hybrydowych, czyli drzwi alu-drewnianych, które są pokryte specjalną okładziną zabezpieczającą stolarkę przed działaniem warunków atmosferycznych.

Jakie zadaszenie nad drzwi wejściowe warto wybrać?

Daszki nad drzwi zewnętrzne przydadzą się w niemal każdym domu. To bardzo dobra osłona chroniąca nie tylko stolarkę, ale również osoby wchodzące do budynku. Daszek może stanowić dekorację całej fasady budynku pod warunkiem, że zostanie do niej właściwie dopasowany. Jeżeli starannie zastanowimy się nad tym, jaki w naszym przypadku będzie się sprawdzał najlepiej, daszek będzie estetycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem, z którego z powodzeniem będzie można korzystać przez długie lata.

W większości projektów domów zadaszenie już jest uwzględnione. Co jednak gdy architekt nie planuje takiego rozwiązania? W takim przypadku należy samodzielnie wybrać odpowiedni daszek i zlecić jego montaż.

Wybierając daszki, należy stawiać nie tylko na estetykę, ale przede wszystkim na solidne wykonanie i zastosowanie najlepszej jakości materiałów. To bardzo ważne, ponieważ daszek musi dobrze radzić sobie z opieraniem się podmuchom wiatru, powinien również bez większych trudności wytrzymywać ciężar zalegającego na nim śniegu.

Oczywiście ważne jest również wykonanie stosownych pomiarów, zanim  podejmiemy ostateczną decyzję o wyborze konkretnego modelu zadaszenia nad drzwi wejściowe.

Rodzaje daszków do zastosowania nad drzwiami wejściowymi

Daszki nad drzwi wejściowe obecnie są produktem łatwo dostępnym w dużych ilościach. Można znaleźć je nawet w zwyczajnych sklepach ogrodniczo-budowlanych. W sprzedaży jest wiele modeli, które różnią się pomiędzy sobą pod wieloma względami, przez co znalezienie idealnego zadaszenia jest zadaniem zdecydowanie łatwiejszym.

Mając na uwadze kształt, daszki można podzielić na:

  • proste, najczęściej wykonane z płaskiej płyty, pochylonej do przodu i opartej na dwóch lub kilku podpórkach mocowanych do fasady,
  • półokrągłe, które nie tylko dobrze wyglądają, ale przede wszystkim zapewniają lepsze odprowadzanie wody i śniegu. Są również bardzo uniwersalne, ponieważ będą pasowały niemal do każdego obiektu,
  • daszki z panelami bocznymi sięgającymi gruntu to rozwiązanie dla osób chcących jak najskuteczniej chronić nie tylko stolarkę, ale i osoby wchodzące do budynku.

Na jakiej wysokości zamontować daszek nad drzwiami?

Wiele osób decydujących się na montaż zadaszenia nad drzwiami wejściowymi zastanawia się nad tym, na jakiej wysokości należy go zamontować, aby dobrze spełniał swoją rolę. W większości przypadków najlepiej będą się sprawdzały modele o szerokości od 150 do 200 cm i głębokości od 75 do 120 cm. W większości przypadków takie warianty okazują się być najlepszym, rozwiązaniem.

Niezależnie od modelu zadaszenia, jakie zostanie zastosowane nad drzwiami wejściowymi, należy taką osłonę montować nie niżej niż w odległości 15 cm od futryny. Dzięki temu nawet przy dużym obciążeniu śniegiem daszek nie będzie ograniczał swobodnego ruchu drzwi.

Jaki materiał na daszek sprawdzi się najlepiej?

Jest wiele czynników, na jakie należy zwracać uwagę, wybierając daszek nad drzwi wejściowe. Poza odpowiednim materiałem bardzo ważne jest również to, by zadaszenie było wykonane z dużą starannością i dbałością o detale. Materiały, jakie zostaną zastosowane muszą być trwałe i wysoce odporne na negatywne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Warto kierować się przede wszystkim jakością, a nie ceną, w końcu taki daszek ma stać się inwestycją na wiele lat.

Jaki materiał na daszek nad drzwi zewnętrzne sprawdzi się najlepiej? Mnóstwo zalet mają modele wykonane ze szkła oraz poliwęglanu. Oba warianty będą się prezentowały nie tylko estetycznie, ale przede wszystkim będą funkcjonalne i odporne na uszkodzenia (zarysowania, blaknięcie itp.).

Partnerem artykuły jest metal-gum.com

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.