Stereotypy są wciąż żywe wśród społeczeństwa. Podział na zawody typowo męskie i kobiece jest wciąż silny, choć jest coraz więcej osób przełamujących utarte schematy. Bo czy kobieta zawsze musi być nauczycielką, pielęgniarką, albo pracownikiem socjalnym? A mężczyzna: inżynierem elektrykiem, programistą, albo górnikiem czy budowlańcem? Są zawody, gdzie tężyzna fizyczna i wytrzymałość mają ogromne znaczenie, ale równocześnie liczy się skrupulatność i opanowanie w trudnych sytuacjach. Pierwsze dwie cechy można by z automatu przypisać mężczyznom, a drugie kobietom. Dlatego podział na zawody męskie i żeńskie wcale nie jest tak oczywisty, co udowadniają również badania socjologiczne. Czym powinna cechować się kobieta wykonująca męski zawód? Jak powinna się prezentować? Jeśli chodzi o ten drugi aspekt najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do pracy, czyli odzież i obuwie robocze damskie. Jak to wygląda w poszczególnych profesjach?
Kobieta kierowca – opanowanie i skrupulatność
Coraz częściej kobiety podejmują pracę kierowców i to nie kierowców busów, a autobusów, tramwajów, czy nawet tirów. Stereotyp kobiety za kierownicą jest powszechnie znany, a jaka jest prawda? Jak podkreśla wielu pracodawców kobiety jeżdżą tak dobrze jak mężczyźni, a przy tym są niezwykle uważne i grzeczne, co doceniają np. pasażerowie autobusów. Niektórzy twierdzą nawet, że mają mniej agresywny styl jazdy. Jeśli spojrzeć w statystyki to sprawcami tylko co piątego wypadku są kobiety. To sprawia, że są doceniane również jako pracownicy w typowo męskim zawodzie kierowcy. To również nieprawda, że kobiety jeżdżą w szpilkach. Choć wśród kierowców niezawodowych takie przypadku można znaleźć, to kobiety podejmujące pracę kierowców bardzo skrupulatnie przestrzegają przepisów, nie tylko tych drogowych, ale również dotyczących ubiorów. Zatem jakie robocze obuwie damskie jest najlepsze dla kobiet kierowców? Z pewnością dość lekkie i wyposażone w antypoślizgową podeszwę. Oczywiście kobiety-kierowcy cieszą się, że na trasie nie są zdane tylko na siebie i choćby w przypadku awarii pojazdu mogą liczyć na swoich kolegów po fachu.
Kobieta jako inżynier budowlany
Kolejnym zawodem teoretycznie zarezerwowanym dla mężczyzn jest inżynier budowlany. Trzeba jednak zauważyć, że i to się zmienia. Wiele kobiet kończy studia na kierunku Budownictwo, a po nich podejmuje pracę nie tylko w biurach projektowych, ale również jako inżynierowie budowy. Kobieta kierująca budową dróg czy mostu to już nie science fiction. Oczywiście początkowo panie zmagają się z niepoważnym traktowaniem przez ekipy budowlane. Z czasem jednak dzięki swoim kompetencją zyskują szacunek. Trzeba jeszcze zauważyć jeden ważny aspekt, a mianowicie to, że kobiety łagodzą obyczaje. Zatem w ich obecności pracujący mężczyźni używają mniej „branżowego” języka i starają się być bardziej kulturalni. Kobietę inżyniera obowiązują te same zasady, co mężczyznę. Zatem konieczny jest wygodny strój roboczy, biały kask na głowie, a także obuwie robocze damskie wyposażone w podnosek zapobiegający skutkom upadku na stopę ciężkich przedmiotów, a także we wkładkę antyprzebiciową. Choć w wersji kobiecej dostępne są buty robocze z podnoskiem metalowym, to rekomendowany jest ten lżejszy, a jednocześnie tak samo wytrzymały – kompozytowy.
Żołnierki, policjantki, pracowniczki ochrony – czyli kobiety w służbach mundurowych
Praca w służbach mundurowych również kojarzy się bardziej z mężczyznami niż kobietami, jednak nie brakuje tych, które podejmują i to wyzwanie. Jakie wymagania stawiane są przed kobietom żołnierzem? Musi być zwinna, szybka i posiadać bardzo dobrą kondycję. Oczywiście powinna być również wytrzymała, gdyż tak jak mężczyzna nie raz musi nosić przy sobie pełen rynsztunek. Kobiety podejmują również pracę policjantki czy pracowniczki ochrony. Zdecydowanie częściej niż mężczyźni posiadają tutaj dodatkowe, pożądane kompetencje, jak np. znajomość sztuk walki. Trzeba sobie powiedzieć, że tego typu umiejętności od mężczyzn są rzadziej wymagane, ze względu na to, że posiadają naturalnie większą tężyznę fizyczną. Do dobrego wypełniania obowiązków i mobilności w tych zawodach potrzebne jest wygodne, a jednocześnie zapewniające ochronę stawu skokowego robocze obuwie damskie. Tu doskonale sprawdzają się buty z wysoką cholewką i dodatkowymi wzmocnieniami.
Kobiety coraz częściej wybierają pracę lekarza chirurga, a nie pielęgniarki czy rehabilitantki
Jeśli chodzi o służbę zdrowia to typowo kobiecymi zawodami są pielęgniarka czy nieco w mniejszym stopniu rehabilitantka. Jednak kobiety coraz częściej decydują się na studia medyczne i podejmują się trudnych specjalności. Kobiety-chirurdzy mają nie mniejsze osiągnięcia niż ich koledzy po fachu, a czasem zyskują międzynarodowe uznanie. Można tu choćby wspomnieć Marię Siemionow, która stała na czele zespołu chirurgów w trakcie pionierskiej operacji przeszczepu twarzy.
Kobiety nie boją się wyzwań i coraz częściej podejmują się pracy w męskich zawodach. To bardzo dobrze, gdyż przede wszystkim powinny liczyć się kompetencje, a nie stereotypy.