Zalety dachów z blachodachówki

Dom z dachem z blachodachówki

Artykuł partnera.

Dach to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów budynku. Dopasowanie odpowiedniego pokrycia dachowego wpływa na bezpieczeństwo domu, a także jego estetyczny wygląd. Na rynku jest wiele różnego rodzaju materiałów dachowych. Jak znaleźć ten najodpowiedniejszy? Jeśli stoisz przed ważnym wyborem pokrycia dachowego – ten artykuł jest dla Ciebie. Poznaj najważniejsze zalety dachów z blachodachówki.

Blachodachówka, czyli?

Blachodachówka to pokrycie dachowe, które od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Materiał ten rewelacyjnie sprawdza się do krycia dachów domów jednorodzinnych, a także budynków przemysłowych. Wykonuje się ją z blachy pokrytej odpowiednimi powłokami zabezpieczającymi przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. KIlka dodatkowych powłok w zależności od rodzaju blachodachówki, między innymi PUR, granulki poliamidu czy też podkład o właściwościach antykorozyjnych, podnoszą trwałość i wytrzymałość blachodachówki, dzięki czemu doskonale prezentuje się na dachu przez długie lata. Blachodachówkę kupić można w dwóch wariantach: blachodachówka modułowa oraz cięta na wymiar. Jakie są pomiędzy nimi różnice?

Blachodachówka modułowa

Blachodachówka modułowa sprzedawana jest w wygodnych arkuszach o wymiarach określonych przez producenta. Najczęściej dostępne są u dostawcy od ręki. Wielkość arkusza to zazwyczaj nie więcej niż 1 m2, dzięki czemu można je łatwo transportować oraz magazynować. Bez wątpienia są to dwie ogromne zalety tego typu pokrycia dachowego. Blachodachówka modułowa świetnie sprawdza się na wielospadowych dachach, gdzie występuje dużo skosów. Ponadto zastosowanie tego pokrycia ogranicza ilość powstałego odpadu. Klient może łatwo obliczyć zapotrzebowanie na materiał i zamówić konkretną liczbę arkuszy, których nie będzie trzeba dodatkowo przycinać. Warto wiedzieć, że wiele punktów sprzedaży przewiduje możliwość zwrotu całych, niewykorzystanych arkuszy.

Blachodachówka cięta na wymiar

Blachodachówka cięta na wymiar, jak sama nazwa wskazuje, oznacza, że pokrycie sprzedawane jest w formie arkuszy przecinanych na odpowiedni wymiar podany przez klienta. Szerokość jest stała i wynosi zazwyczaj około 1100-1180 milimetrów. Natomiast to właśnie długość jest kluczowa, bo dopasowuje się ją indywidualnie do wymiarów połaci dachu. Wartość ta może wynosić nawet 6 metrów, dlatego blachodachówkę ciętą na wymiar trudniej przetransportować niż blachę w arkuszach. Uzyskuje się jednak spójny produkt, doskonale sprawdzający się na prostych dachach, do których można z łatwością dopasować długość arkusza.

Dlaczego warto wybrać blachodachówkę?

Co przede wszystkim przemawia za wyborem blachodachówki? Wyróżnić można trzy podstawowe zalety blachodchówek:

  • cena,
  • wytrzymałość,
  • lekkość.

Większość osób wybierających pokrycie dachowe bezsprzecznie twierdzi, żę blachodachówka ma doskonały stosunek jakości do ceny. Jest o wiele tańsza niż dachówka ceramiczna, a stanowi dla niej bardzo dobrą alternatywę. Blachodachówka jest trwała i wytrzymała, a odpowiednio zabezpieczona powłokami antykorozyjnymi jest w stanie przetrwać w doskonałym stanie na dachu przez lata. Warto wspomnieć, że powierzchnia tego rodzaju pokrycia dachowego jest gładka, dzięki czemu śnieg, woda czy zanieczyszczenia łatwo z niej spływają. Oprócz tego blachodachówka świetnie sprawdza się do remontu starych domów, których więźba dachowa jest naruszona lub podstarzała. Wszystko to z sprawą lekkośći tego pokrycia. Dzięki ogromnemu wyborowi różnych modeli blachodachówki z łatwością można dopasować je zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych dachów.

Kiedy blachodachówka się nie sprawdzi?

Czy są konstrukcje dachowe, do których krycia lepiej nie wybierać blachodachówki? Jak mówi ekspert z firmy Hanbud – producent pokryć dachowych:

Blachodachówka z reguły sprawdza się na większości polskich domów jednorodzinnych. Problemem mogą być skomplikowane dachy, ponieważ blachę trzeba do nich idealnie dobrać. Jest przy tym dużo cięcia i dopasowywania pokrycia do wszystkich spadów. Pracę ułatwia nieco blachodachowka w arkuszach, ponieważ kawałki są mniejsze i łatwiej je ułożyć na skomplikowanym dachu. Kwestię tę jednak lepiej przedyskutować z dekarzem lub architektem.

Szacuje się, że blachodachówka zachowuje doskonały wygląd przez co najmniej 15 lat. Po tym czasie możliwe są drobne poprawki dekarskie czy dodatkowe zabezpieczenie dachu. Biorąc jednak pod uwagę niskie koszty blachodachówki, warto wybrać ten rodzaj pokrycia dachowego, szczególnie przy ograniczonych funduszach oraz prostych jedno lub dwuspadowych dachach.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.