Z czego wynika popularność betonu architektonicznego?

Beton architektoniczny uzyty w salonie w domu

Beton jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów konstrukcyjnych. Poza czysto użytkową rolą często pełni on też funkcję dekoracyjną. Wykorzystywane przy aranżacji wnętrz betonowe płyty znajdują zastosowanie zarówno w przypadku budynków i pomieszczeń mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej. Warto dowiedzieć się, z czego wynika fenomen betonu architektonicznego oraz jakie są jego właściwości.

Beton architektoniczny a konstrukcyjny – podobieństwa i różnice

Wbrew pozorom pomiędzy „zwykłym” betonem używanym w trakcie prac budowlanych i remontowych a betonowymi płytami dekoracyjnymi nie występują znaczące różnice. Oba produkty  wytwarzane są z mieszanek rozmaitych surowców, dobranych w taki sposób, aby wygenerowany żelbet odznaczał się wytrzymałością i odpornością na wilgoć, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Beton konstrukcyjny w większości przypadków pokrywa się warstwami wykończeniowymi. Dzięki temu pozostaje on raczej niewidoczny dla otoczenia. Betonowe płyty architektoniczne natomiast są przeznaczone do ozdabiania elewacji i ścian wewnętrznych. Są one także z powodzeniem wykorzystywane do produkcji rozmaitych elementów wyposażenia pomieszczeń (np. blatów kuchennych albo łazienkowych). Ze względu na pełnioną przez te produkty funkcję dekoracyjną, muszą być one szczególnie starannie wykonane. Muszą mieć one idealnie wyrównaną, pozbawioną niepożądanych przebarwień oraz wżerów, powierzchnię.

Dlaczego beton architektoniczny jest popularnym rozwiązaniem dekoracyjnym?

Jeszcze nie tak dawno temu w budownictwie panowała powszechna tendencja do pokrywania betonowych elementów konstrukcyjnych tynkiem bądź innymi materiałami wykończeniowymi. Obecnie jednak to już przeszłość. Producenci betonu, w tym m.in. firma BTB Beton Architektoniczny Sp. z o.o. przykładają szczególną wagę do tego, aby był on wykonany z należytą starannością i dbałością o najmniejsze detale. Dzięki temu wytwarzany przez nich żelbet odznacza się nie tylko wyjątkowymi walorami użytkowymi, ale też wizualnymi, co pozytywnie wpływa też na zainteresowanie jego wykorzystywaniem w charakterze materiału dekoracyjnego. Osoby, które decydują się na umiejętne wkomponowanie w wystrój wnętrza betonowych elementów lub ozdobienie nimi elewacji, zwykle kierują się przy tym modą na rozmaite odcienie szarości. Ta uniwersalna kolorystyka świetnie wpasowuje się zwłaszcza w nowoczesne, minimalistyczne aranżacje. Co więcej, nie bez znaczenia jest też fakt, że odpowiednio zaimpregnowane betonowe płyty dekoracyjne zachowują nienaganny wygląd przez wiele lat.

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.