Artykuł partnera.
Komin może być skonstruowany z ceramiki, stali lub w sposób hybrydowy będący połączeniem obydwu technik. Każde z poszczególnych rozwiązań może mieć pewne wady oraz zalety, jednakże wybór metody budowy komina powinien być ściśle dopasowany to możliwości budynku oraz sposobu ogrzewania. Kiedy w takim razie warto decydować się na budowę komina ceramicznego, a kiedy na komin stalowy?
Różnice pomiędzy kominem ceramicznym a stalowym
Zasadniczo kominy ceramiczne nie powstają z ceramiki, które źle reaguje na agresywne działanie niektórych substancji, ale ze specjalnych prefabrykatów, na przykład z kwasoodpornej kamionki. Kominy prefabrykowane to konstrukcje warstwowe, kanał dymowy lub spalinowy stanowi rura w środku komina a obudowa powstaje z systemowych pustaków. Takie kominy są trwałe i odporne na skrajne różnice temperatur. Ze względu na ich ciężar konieczne może okazać się wybudowanie osobnego fundamentu, który zapewni odpowiednią stabilizację całej konstrukcji. Komin ceramiczny najlepiej zatem zaplanować na etapie budowy domu.
Z kolei kominy stalowe są przede wszystkim lekkie, zatem można je usadawiać nawet na stropie lub przytwierdzać do ściany, co stanowi o ich przewadze w przypadku prac modernizacyjnych budynku. Cechują się odpornością na kondensat i wysokie temperatury, a dobór konkretnego komina powinien być uzależniony od rodzaju źródła ciepła. O trwałości i możliwym zastosowaniu komina decyduje gatunek i grubość stali oraz sposób uszczelnień pomiędzy odcinkami. Stalowe systemy kominowe w różnych wariantach oferuje sklep Taniekominy.pl, który dostarcza asortyment wyłącznie uznanych firm.
Komin ceramiczny czy stalowy?
Wybór odpowiedniego typu komina powinien być poprzedzony dokładną analizą techniczną. Przykładowo, chcąc dobudować kolejny komin w swoim domu, należy wziąć pod uwagę czy możliwe jest wybudowanie specjalnego fundamentu pod komin ceramiczny. Jeśli nie, to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie komin stalowy, który nie wymaga od inwestora gruntownej ingerencji w konstrukcję budynku.
Dobry komin stalowy powinien być wykonany ze stali kwaso-żaroodpornej, która umożliwia pracę w wysokiej temperaturze i jest niepodatna na rdzę. Gładka powierzchnia stalowa wewnątrz minimalizuje ryzyko wystąpienia pożaru sadzy. Do montażu na zewnątrz przeznaczone są dwuścienne kominy stalowe. Z kolei alternatywę pomiędzy kominem ceramicznym a stalowym stanowi komin hybrydowy, który obudowuje się pustakami systemowymi. W środku takiego komina znajduje się rura stalowa.