Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, czyli nasz swojski UAM, to miejsce, które nigdy nie zasypia – no, może poza przerwą na kawę w dziekanacie. Serio, ta uczelnia to prawdziwy wulkan energii! Co roku organizują tu tyle wydarzeń, że kalendarz pęka w szwach – od międzynarodowych konferencji, na których naukowcy wymieniają się mądrościami z prędkością światła, po wykłady, seminaria i warsztaty, gdzie można się dowiedzieć, jak wyglądał świat za czasów Bolesława Chrobrego albo dlaczego rośliny są mądrzejsze, niż nam się wydaje. Pamiętam, jak kiedyś wpadłem na Noc Naukowców – myślałem, że to będzie spokojny wieczór z ciekawostkami, a skończyło się na tym, że o północy dyskutowałem z profesorem o DNA dinozaurów przy pizzy z food trucka. UAM to taki akademicki rollercoaster!
Co mnie zawsze zadziwia, to jak oni ogarniają te interdyscyplinarne cuda. Tu biologia spotyka się z archeologią, muzykologia z medycyną – to jakby zmiksować playlistę Spotify z różnych gatunków i jeszcze dodać do tego live stream z NASA. A współpraca z zagranicą? Proszę cię, UAM to taki akademicki globtroter! Konferencja COMET w 2025 roku to będzie hit – naukowcy z całego świata zjadą się do Poznania, żeby pogadać o komunikacji w medycynie. A do tego jeszcze obchody tysiąclecia koronacji Chrobrego – czuję, że będą rekonstrukcje bitew i może nawet ktoś w koronie przemaszeruje przez Stary Rynek. Jakby Poznań nie miał dość powodów, żeby się chwalić!
Nie myśl jednak, że UAM zapomina o lokalnej ekipie. Dzień Kandydata to taki festyn dla przyszłych studentów – kiedyś sam tam stałem, gapiąc się na stoiska i zastanawiając się, czy archeologia to na pewno dobry pomysł, skoro nie lubię kopać w ziemi. Noc Naukowców przyciąga tłumy ciekawskich, a Koncert Majowy? To jak Woodstock dla tych, co wolą skrzypce od gitar elektrycznych. Wydziały – Biologii, Archeologii, Nauk Politycznych – nie próżnują i co rusz rzucają na stół coś nowego. Raz wpadłem na seminarium o psychologii polityki i wyszedłem z głową pełną myśli, a w ręku miałem ulotkę o tym, jak zapisać się na kolejne spotkanie. To nie tylko nauka, to budowanie mostów – czasem dosłownie, bo kto by pomyślał, że muzyka i zapomnienie mogą iść w parze?
Kalendarz wydarzeń UAM 2025
Luty
III Krajowa Konferencja Anatomii i Histogenezy Roślin
10-11 lutego 2025
Miejsce: Wideokonferencja
Organizator: Wydział Biologii UAM
Wykład „Jak kształtowała się różnorodność genetyczna człowieka”
12 lutego 2025, godz. 17:30–18:30
Miejsce: Transmisja online
Organizator: Wydział Biologii UAM
V Forum Administracji UAM „Zaufanie i Współpraca”
20-21 lutego 2025
Miejsce: Collegium Iuridicum Novum, Poznań
Organizator: Administracja UAM
Marzec
Konferencja „Król Bolesław Chrobry i jego czasy”
13-14 marca 2025
Miejsce: Poznań
Organizator: Wydział Archeologii UAM
Kwiecień
IV Akademia Metodologiczna
9-11 kwietnia 2025
Miejsce: Instytut Kultury Europejskiej UAM, Gniezno
Organizator: Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
Czerwiec
Seminarium muzykologiczne „(Nie)pamięć i zapomnienie w muzyce”
6 czerwca 2025
Miejsce: Wrocław
Organizator: Instytut Muzykologii UAM
23. Konferencja COMET 2025
25-27 czerwca 2025
Miejsce: Poznań
Organizator: UAM i Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Wrzesień
I Konferencja Polskiego Towarzystwa Antropologicznego
9-11 września 2025
Miejsce: Wydział Biologii UAM, Poznań
Organizator: Polskie Towarzystwo Antropologiczne