Łóżko to główny bohater sypialni! Jego zadaniem jest zadbać o komfortowy sen oraz nadać pomieszczeniu osobliwego charakteru. Aktualnie wśród najpopularniejszych modeli znajdują się łóżka tapicerowane – to właśnie im poświęcimy ten artykuł! Dowiesz się z niego, jakie są zalety tapicerowanych modeli oraz czym różnią się klasyczne łóżka tapicerowane od wersji kontynentalnej. Podpowiemy również, na jakie parametry techniczne łóżka zwrócić uwagę, by mieć pewność, że będzie wygodne i trwałe.
Zalety łóżek tapicerowanych
Jeśli planujesz zakup łóżka i zastanawiasz się, jaki model wybrać, to poniżej poznasz największe zalety łóżek tapicerowanych, które od kilku sezonów są nieustającym bestsellerem w trendach wnętrzarskich!
1. Duży wybór kolorów i faktur
Łóżka tapicerowane to doskonały sposób na szybką metamorfozę sypialni, ponieważ występują w bogatej palecie kolorów. Nowy akcent kolorystyczny w sypialni może sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądać np. przytulniej! Chcesz, by sypialnia nabrała nowoczesnego charakteru? Wybierz łóżko w stonowanych kolorach. Do wykonania łóżka najczęściej używa się tkanin tapicerskich z kategorii:
- plecionka – tkanina o widocznej strukturze splotu, która tworzy ciekawy wzór na powierzchni. Ponadto może ze sobą łączyć różne kolory i odcienie, komponując niepowtarzalną mozaikę.
- plusz – to zdecydowanie najczęściej wybierana tkanina na pokrycie łóżka, a to za sprawą jej miękkiej i przyjemnej faktury. Plusz ma charakterystyczny meszek, który układa się pod dłonią. Ponadto ten gatunek materiału dzieli się na dwie kategorie: welur i velvet. Welur przeważnie ma matowe wykończenie z delikatnym efektem „rysowania”, a Velvet cechuje się połyskiem i mocniejszym wrażeniem rysowania.
- ekoskóra – to materiał, który najczęściej towarzyszy nowoczesnym i minimalistycznym wzorom. Doskonale podkreśla bryłę mebla, ale często ulega zewnętrznym temperaturom, latem może się nagrzewać, a zimą ziębić.
2. Miękkie obicie całego łóżka
Tapicerowane łóżko to nie tylko piękny wygląd, ale również wygoda i bezpieczeństwo. Każdy kant jest zabezpieczony tkaniną, a w niektórych modelach również pianką, co sprawia, że cała powierzchnia łóżka jest miękka, wygodna i chroni ciało przed uderzeniem, niwelując ryzyko zadrapań i siniaków.
3. Dekoracyjne i wygodne wezgłowia
Największym atutem łóżek tapicerowanych jest wezgłowie. Na ich powierzchni mogą znaleźć się różne pikowania, przeszycia lub guziki, które tworzą ciekawe wzory, a samo wezgłowie jest dekoracją ściany. Jednak wezgłowie to nie tylko ozdoba, ale również oparcie dla pleców w trackie czytania książki czy oglądania telewizji. Przy zakupie łóżka zwróć uwagę na wysokość wezgłowia oraz na grubość pianki zastosowanej do jego wykonania. Im grubsza pianka, tym wygodniejsze będzie oparcie.
4. Występują w różnych stylach
Sypialnia to synonim regeneracji i odpoczynku. Przebywanie w sypialni powinno wprawiać nas w dobry nastrój, by ten cel został osiągnięty, należy dobrze zaplanować jej przestrzeń oraz styl. W stworzeniu stylowej sypialni z pewnością pomoże Ci łóżko tapicerowane. Występują w różnych wersjach od nowoczesnych, po modele w stylu Glamour. Modele nowoczesne będą charakteryzować się minimalistyczną formą, natomiast wersja Glamour będzie bogato zdobiona: błyszczące guziki, złote nóżki oraz głębokie pikowanie. Łóżka tapicerowane w stylu skandynawskim mają wysokie, drewniane nóżki, a modele w stylu boho wstawki z fakturą drewna oraz naturalne kolory.
Rodzaje łóżek tapicerowanych
Oglądając łóżka tapicerowane, możesz zauważyć dwa rodzaje modeli. Klasyczne łóżko tapicerowane oraz łóżka kontynentalne. Różnią się między sobą przede wszystkim wysokością. Łóżka kontynentalne mają rozbudowaną konstrukcję, w której skład wchodzą minimum dwa materace: sprężynowy oraz piankowy. Dodatkowo większość łóżek kontynentalnych ma wbudowany pojemnik na pościel, który zdecydowanie rzadziej występuje w standardowych modelach.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie łóżka tapicerowanego
- wymiary – przy zakupie łóżka tapicerowanego zwróć uwagę na jego wszystkie wymiary, gdyż zazwyczaj z każdej strony dochodzi po kilka centymetrów z racji dodatkowej warstwy pianki oraz tkaniny.
- tkaniny – to kolejny, ważny aspekt łóżka. Warto zagłębić się w ich specyfikację i sprawdzić ich odporność na tarcie, płowienie oraz mechacenie.
- pojemnik na pościel – może on przyjąć różne formy, od wygodnych, ale niedużych szuflad po duże boksy, do których dostaniesz się, podnosząc materac. Zwróć uwagę, czy stelaż jest wyposażony np. w podnośniki gazowe, które ułatwią otwieranie pojemnika.