Wskazania do założenia przydomowej oczyszczalni ścieków

budowa przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków stanowi wygodną alternatywę dla szamba, dlatego wiele osób zastanawia się nad jej budową. Jest tania w eksploatacji, bezpieczna i ekologiczna. Warto jednak wcześniej poznać wskazania do założenia przydomowej oczyszczalni ścieków oraz wymogi, jakie należy spełnić, aby jej budowa była zgodna z przepisami. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na budowę przydomowej oczyszczalni?

Zalety przydomowej oczyszczalni ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków niesie za sobą wiele korzyści. Jest ona kilkukrotnie tańsza w eksploatacji niż tradycyjne szambo. Dzięki niej możemy też zapomnieć o konieczności systematycznego wywozu ścieków – jest niemal całkowicie bezobsługowa, wywóz zanieczyszczeń zgromadzonych na dnie oczyszczalni następuje raz do roku. Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest też bardziej przyjazna środowisku i bezpieczna, ponieważ jej budowa pozwala na uniknięcie ryzyka skażenia gruntu lub wód gruntowych – ciecz opuszczająca oczyszczalnię nie stanowi zagrożenia dla indywidualnych ujęć wody. Nie wydziela też żadnych zapachów, nie wymaga absorbujących zabiegów konserwacyjnych i może być zamontowana nawet na niewielkiej działce, w każdym gruncie i przy dowolnym poziomie wód gruntowych. Ponadto przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala na odzyskanie części starej wody, którą później możemy przeznaczyć do różnych celów, jak np. nawadnianie ogrodu.

Zanim zdecydujesz się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków

Istnieje kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków, które różnią się od siebie budową i nieznacznie sposobem działania. Możemy zdecydować się na oczyszczalnię z drenażem rozsączającym, z osadem czynnym, z filtrem piaskowym, ze złożem biologicznym czy oczyszczalnię gruntowo-roślinną. Przed wyborem jednej z nich warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się kompleksowo analizą oraz wykonawstwem przydomowych oczyszczalnia ścieków jak na przykład firma EKO-BIO Oczyszczalnie Sp. z o.o.. Fachowcy ocenią, jakie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku oraz sprawdzą wszystkie czynniki, na które należy zwrócić uwagę, aby budowa oczyszczalni spełniała wszystkie wymogi techniczne oraz prawne. Do czynników tych należą m.in.: wielkość działki, poziom wód gruntowych, rodzaj gleby, ilość użytkowników czy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzeni (MPZP). Ponadto sporządzą projekt przyłącza, który będzie zgodny z warunkami technicznymi.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków a wymogi prawne

Istnieje wiele różnych wymogów prawnych, które należy spełnić, aby móc pozwolić sobie na własną oczyszczalnię. Przede wszystkim budowa przydomowej oczyszczalni ścieków możliwa jest tylko na terenie, który nie został jeszcze skanalizowany oraz tam, gdzie plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje w przyszłości budowy sieci kanalizacyjnej. Lokalizacja oczyszczalni na działce nie może być pozostawiona przypadkowi i wymaga zachowania minimalnych odległości od urządzeń terenowych określonych w przepisach prawnych. Dotyczą one odległości m.in. od: studni wody pitnej, okien i drzwi budynków, granicy sąsiedniej działki, drogi i ciągu pieszego czy infrastruktury technicznej. Nie bez znaczenia są także obecne na terenie działki drzewa czy rośliny o rozbudowanym systemie korzeniowym, które nie tylko utrudniałyby prace ziemne, ale i stwarzały zagrożenie uszkodzenia instalacji. Należy też zapewnić dojazd dla wozu asenizacyjnego, który będzie opróżniał zbiornik oczyszczalni. Ważne jest także ryzyko powstawania zapachów złowonnych. Ponadto trzeba wykonać niezbędne badania geotechniczne gruntu, spełnić wymagania dotyczące wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi, redukcji zanieczyszczeń, wymagania formalne budowy. Niekiedy konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę oraz pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie urządzenia wodnego.

Related Post

One thought on “Wskazania do założenia przydomowej oczyszczalni ścieków

  1. W sumie to jest bardzo ciekawy pomysł. Nigdy o czymś takim nie pomyślałem a teraz uważam, że to się może sprawdzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.