Artykuł sponsorowany.
Hale magazynowe to konstrukcje, które obecnie na stałe wpisały się w krajobraz całego kraju. Lokalizacja jest jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę przy planowaniu takiej inwestycji. Z jednej strony musi być ona usytuowana w miejscu zapewniającym łatwy dostęp i przepływ ładunków, a z drugiej nie powinna znacząco ingerować w już obecną infrastrukturę. Lokalizacja bardzo często ma wpływ nie tylko na proces budowy hali magazynowej, ale też sam etap projektowania.
Lokalizacja a infrastruktura drogowa
Hala magazynowa bardzo często musi się znajdować w pobliżu infrastruktury drogowej. W takim przypadku wskazane usytuowanie w lokalizacji, która będzie bezpośrednio sąsiadować z dużymi węzłami oraz zapewni bezproblemowy transport samochodowy. Kluczowe znaczenie ma zarówno przepustowość dróg lokalnych, jak i ich nośność czy ogólna przystępność pod względem bezpieczeństwa i możliwości manewrowania. Istotna jest też obecność wiaduktów i tuneli, ze względu na dopuszczalne wysokości. Warto wziąć pod uwagę potencjalnie niewielkie odległości od autostrad i dróg ekspresowych, a także łatwa dostępność takich węzłów. Optymalnym rozwiązaniem jest lokalizacja, w której nie występują większe problemy z płynnością ruchu drogowego – np. częste i trudne do ominięcia korki na znacznych odcinkach.
Kwestie prawne
Budowa hali magazynowej w określonej lokalizacji wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń i spełnienia różnych wymogów. W ostatnich latach nastąpiła pewna liberalizacja prawa budowlanego, jednak inwestycja w obiekty wielkogabarytowe wciąż wymaga załatwienia szeregu spraw urzędowych. Warto pamiętać, że lokalizacja może stwarzać pewne ograniczenia dla wzniesienia hali magazynowej. Dotyczy to chociażby formy i wysokości budynku, wymaganych odległości od granicy działki i obiektów sąsiednich oraz zastosowanych materiałów i technologii. Wytyczne w tym zakresie mogą się różnić w zależności od tego, gdzie planowana jest budowa. Nowoczesne hale magazynowe posiada w swojej ofercie firma LLENTAB, która zajmuje się ich kompleksowym projektowaniem z możliwością indywidualnego dopasowania do wymagań lokalizacyjnych.
Możliwości techniczne
Lokalizacja ma znaczenie dla budowy hali magazynowej również z uwagi na parametry działki, które muszą spełniać różne wymogi techniczne i środowiskowe. Istotną kwestią jest chociażby charakterystyka gruntów, ponieważ warunkują one rodzaj i głębokość fundamentów czy maksymalne obciążenie. Budowa hal magazynowych zawsze musi się odbywać z uwzględnieniem całej infrastruktury technicznej. Należy sprawdzić, czy w danej lokalizacji możliwe jest przyłączenie wymaganej mocy elektrycznej do istniejącej sieci elektroenergetycznej czy też przyłączenie jej do sieci gazowej. Możliwości techniczne odnoszą się równie do kwalifikacji obiektu pod kątem idei zrównoważonego budownictwa, za czym przemawiają przepisy UE oraz troska o naturalne środowisko. W danej lokalizacji musi być możliwe użycie odpowiednich materiałów budowlanych, a także zastosowanie technologii ograniczających negatywny wpływ na otoczenie w całym cyklu życia hali.
Szanse modernizacji
Wpływ lokalizacji na projektowanie i budowę hal magazynowych ma znaczenie także z punktu widzenia przyszłej rozbudowy i modernizacji takich obiektów, np. poprzez uwzględnienie pomieszczeń biurowych czy sanitarnych. Niezależnie od obecnej wielkości i potrzeb firmy, dobrym rozwiązaniem jest wzięcie pod uwagę przyszłych możliwości rozwojowych. Warto zadbać o wysoką jakość materiałów konstrukcji stalowej, a także nowoczesne technologie w rodzaju kolektorów słonecznych, pomp ciepła czy systemów fotowoltaicznych. Lokalizacja obiektu powinna umożliwiać zastosowanie rozwiązań ekonomicznych lub ich przyszłą integrację, np. systemów chłodzenia i ogrzewania. W najbliższych latach najprawdopodobniej nastąpi znaczny rozwój energetyki rozproszonej, co zapewni dodatkowe możliwości generowania przychodu ze źródeł odnawialnych.