Śruby jako najpopularniejszy rodzaj łącznika

Śruby do łączenie leżąc rozsypane na stole

Wiele z branż produkcyjnych opiera się na wykorzystaniu łączeń różnego rodzaju elementów. Chodzi tutaj o tak istotne dziedziny, jak na przykład motoryzacja, budownictwo, przemysł ciężki. Choć od lat powszechnie znane są różne techniki spawania, to nie zawsze znajdują one zastosowanie – konieczne jest zastosowanie tradycyjnych elementów łączących. Najpopularniejszych z rodzajów łącznika jest z pewnością śruba. Dlaczego?

Dlaczego śruby są stosowane tak często?

Za zastosowanie śrub w różnego rodzaju instalacjach i konstrukcjach przemawia wiele argumentów. Śruby są między innymi:

  • solidne i wytrzymałe – oczywiście pod warunkiem, że są wykonane z odpowiednich surowców i spełniają stosowne normy prawne. Szeroki wybór wysokiej jakości śrub o różnych zastosowaniach znajdziemy w ofercie firmy Logis,
  • stosunkowo niewielkie i lekkie – umożliwiają one łączenie elementów konstrukcji bez istotnego naruszania ich integralności, nie stanowią również dużego obciążenia;
  • łatwe w demontażu – nawet najsilniejsze połączenie śrubowe może zostać zdjęte w celu demontażu całej konstrukcji lub jedynie poszczególnych jej elementów. To znaczna przewaga nad spawaniem, które łączy elementy na stałe, sprawiając, że ich rozdzielenie jest dużo bardziej pracochłonne.

Ponadto przy pomocy śrub stalowych można z łatwością łączyć elementy wykonane z różnych tworzy – na przykład szkło z metalem, drewno z plastikiem, metale różnych gatunków. To możliwość, której nie daje spawanie.

Jak wybrać odpowiednie śruby?

Śruby to bardzo rozbudowania kategoria produktów – wśród nich znajdziemy między innymi śruby z łbem stożkowym, grzybkowym, sześciokątnym, z uchem, skrzydełkowe… Wybór między nimi może być więc dość trudny. Pamiętać należy przede wszystkim o:

  • zastosowaniu śrub – to, jakiego rodzaju elementy będziemy łączyć powinno w głównej mierze decydować o wyborze rodzaju śruby. Inne produkty zostaną użyte do łączenia drewnianych mebli, inne zaś do metalowych belek;
  • czynniki środowiskowe – jeśli śruba ma być narażona na wilgoć czy kontakt z substancjami chemicznymi, powinna być wykonana z odpowiedniego materiału lub zabezpieczona przed ich wpływem,
  • kształt oraz rozmiary – zbyt mała śruba nie da solidnego połączenia dużych elementów. I vice versa, zbyt duża śruba może być kompletnie nieprzydatna w mniejszych konstrukcjach.

Cały czas należy pamiętać, by kupować wyłącznie śruby spełniające wymogi zawarte w polskich i międzynarodowych normach. Tylko wtedy można mieć pewność trwałego i bezpiecznego połączenia elementów. Najpopularniejsze śruby z łbem sześciokątnym wytwarza się między innymi według norm DIN 931, DIN 933, DIN 960 czy DIN 7990.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.