Słupki metalowe

Metallowy słupek pomalowany na zielono

Słupki metalowe służą głównie do tego, by odgrodzić jakąś przestrzeń, na przykład na parkingach. Jednocześnie także stanowią często część małej architektury i zdobią miasto. Używane są również na terenach prywatnych. Są najczęściej stalowe, wykonywane są z blachy giętkiej. Możemy kojarzyć je nie tylko jako widoczne słupy w czerwono-białe paski, połączone łańcuchem, lecz także jako niemalże dzieła sztuki.

Do czego służą słupki metalowe w mieście? 

Gdzie można wykorzystać słupki metalowe w przestrzeni miejskiej? Słupki są pewnego rodzaju granicą – czasami na przykład oddzielają od siebie miejsca parkingowe, służą za bramę lub blokują wejście do jakiegoś miejsca. Mogą również stanąć na środku drogi, jeśli nie można tam wjechać samochodem – będzie rodzajem znaku stop. Wyznaczają też dróżki, stanowią rodzaj płotu.

Można je zauważyć na przykład na brzegu chodników. Wówczas mają ochronić pieszych przed zagapieniem się i trafieniem na ulicę, na przykład gdy chodnik i droga mają tę samą wysokość.

Słupki stawiane przy trawnikach czy skwerach mają chronić te miejsca na przykład przed wjeżdżaniem na nie pojazdami. Są także miejsca, które wydają się idealne do zaparkowania czy wyminięcia, ale nie powinno się tam wjeżdżać, o czym świadczą na przykład słupki metalowe z zawieszonym łańcuchem. 

Mała architektura miejska

Słupki metalowe nie muszą być proste. Mogą być dopasowane do małej architektury w mieście, to znaczy do ławek parkowych, leżaków miejskich, osłon na drzewa czy też donice miejskie. Wówczas estetyczne dopasowanie sprawia, że miasto prezentuje się bardzo dobrze.

Dlaczego warto postawić na słupki metalowe?

Warto podkreślić, że słupki metalowe cechują się dużą trwałością, jeżeli mają wysoką jakość, a takie właśnie powinno się zamawiać. Są to takie elementy małej architektury, które muszą być wytrzymałe.

Oprócz tego, że wyznaczają granice i mogą służyć za ogrodzenie, należy pamiętać, że są narażone na warunki atmosferyczne – opady, słońce, mróz. Dlatego też muszą być jak najlepszej jakości, aby poradziły sobie z tym i nie trzeba było ich często wymieniać.

Poza tym zazwyczaj są montowane dość głęboko, na solidnej betonowej podstawie, aby nie było łatwo ich wyrwać – niestety i takie próby często się zdarzają, wandali nie brakuje, więc trzeba się zabezpieczyć. Dlatego też zdecydowanie wymiana nie jest najłatwiejsza i pożądana.

Słupki metalowe można wykorzystać w wielu celach, warto dopasować je jednak do całości małej architektury i wybrać takie, które będą naprawdę trwałe.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.