Ściana szczelinowa – czym jest w geotechnice? Co warto wiedzieć?

Fundamenty budynku

W geotechnice coraz częstsze zastosowanie ma ściana szczelinowa, czyli element konstrukcyjny stosowany zwykle w przypadku głębokich wykopów. Wykorzystywana jest w dużym stopniu w przestrzeni miejskiej, dlatego warto wiedzieć, jakie są jej zalety.

Co to jest ściana szczelinowa?

Ściana szczelinowa jest to element, system konstrukcyjny, który stosowany jest w trakcie posadowienia obiektu lub podczas wykonywania głębokich wykopów. Najczęściej pełni jednocześnie funkcję ścian podziemia lub fundamentów, ponadto metodę tę można wykorzystywać nawet na głębokości do 100 m.

Dokładniej ściana szczelinowa jest opisana na www.keller.com.pl, tutaj należałoby jedynie zaznaczyć, że spełnia trzy zadania. Jakie? Zapewnia wodoszczelność, przenosi obciążenia pionowe oraz stanowi oparcie przed siłami pionowymi.

Ścianę szczelinową wykonuje się w dwóch etapach. W pierwszym korku należy stworzyć nieduży wykop, który będzie stanowić murek prowadzący chwytaka. Drugi etap jest znacznie bardziej skomplikowany. Przez specjalną rurę wprowadzoną do szczeliny pompowany jest beton. Gdy uda się uzyskać wymaganą wytrzymałość, można pogłębiać wykop w obrębie ścian szczelinowych.

Oczywiście cały proces powinien zostać przeprowadzony przez specjalistyczną firmę, posiadającą niezbędny sprzęt oraz materiały do tego. Dlaczego jest to tak ważne? M.in. dlatego, że podczas wprowadzania betonu może dojść do jego wymieszania z bentonitem. Konieczne jest więc zastosowanie dodatkowo takich metod, które temu zapobiegną. Trzeba też na bieżąco kontrolować prace.

Kiedy wykorzystuje się ściany szczelinowe?

Jak wspominaliśmy na początku, ściany szczelinowe wykorzystuje się przede wszystkim w przestrzeni miejskiej. Dlaczego? Z kilku powodów.

Przede wszystkim mogą być wykonane w bliskim sąsiedztwie innej zabudowy. W tym przypadku minimalna odległość od innego obiektu wynosi zaledwie 30 cm. I tak naprawdę ograniczenie to wynika tylko i wyłącznie z konieczności wykorzystania specjalistycznego sprzętu. Ponadto możliwe jest wykonanie ściany szczelinowej nawet wtedy, gdy inne budynki są wrażliwe na przemieszczenia.

W praktyce często nie ma innej możliwości bezpiecznego wykonania wykopu lub fundamentów, gdy obok znajdują się inne zabudowania. Wynika to z tego, że wszelkie przemieszczenia gruntu mogą doprowadzić do ich uszkodzeń. Ściana szczelinowa zmniejsza wpływ budowy na otoczenie, a dodatkowo, jak już podkreślaliśmy, sama w sobie może stanowić fundament.

Zalety stosowania ścian szczelinowych

Przed chwilą pisaliśmy o tym, że ściana szczelinowa jest czasami jedynym możliwym do zrealizowania rozwiązaniem. Jednak nie tylko to wpływa na jej tak dużą popularnością.

Zaletami tej technologi jest szczelność obudowy oraz duża nośność. Może pełnić jednocześnie funkcję konstrukcji docelowej oraz obudowy wykopów. Jej maksymalna głębokość jest duża, wynosi nawet do 25-30 m.

W trakcie wykonania ściany szczelinowej nie występują drgania, które mogłyby doprowadzić do uszkodzeń sąsiadujących budynków, szczególnie starych kamienic. Dzięki zastosowaniu betonu wodoszczelnego możliwe jest zabezpieczenie wykopu przed napływem wody.

Na koniec warto dodać, że podczas prac nie dochodzi do wstrząsów, a poziom hałasu jest niewielki. Roboty nie są więc uciążliwe dla otoczenia.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.