Rodzaje listew wykończeniowych. Przegląd rozwiązań

Zamontowane listwywykończeniowe w domu

Artykuł partnera.

Stosowanie listew wykończeniowych to najlepszy sposób na dopracowanie najmniejszych szczegółów wnętrza. Bez nich straciłoby ono swój urok, nawet jeśliby zastosować z nim najlepsze jakościowo materiały. Dodatkowo bardzo widoczne stałyby się wszystkie, nawet najdrobniejsze niedoróbki czy krzywizny. Jakie są rodzaje listew wykończeniowych? W jakich sytuacjach się ich używa?

Jakie funkcje we wnętrzu pełnią listwy?

Listwy wykończeniowe mają kilka ról do spełnienia. Przede wszystkim skutecznie maskują mało efektowne miejsca, gdzie schodzą się dwie płaszczyzny. Bez listwy zejście się połogi ze ścianą lub ściany z sufitem wyglądałoby nieestetycznie. Kładąc w takich miejscach listwę, osiągniesz wrażenie dopełnienia i harmonii. Należy też wspomnieć o walorach estetycznych. Niektóre listwy mają rolę wyłącznie dekoracyjną, inna natomiast są w stanie ukryć wiązki kabli z instalacji elektrycznej. Jest to dobry sposób na ukrycie ich przed dziećmi czy domowymi zwierzętami.

Szeroki wybór listew wykończeniowych, można otrzymać w miejscach takich, jak A.D Aleksandria Listwy, gdzie na pewno znajdziesz odpowiedni asortyment to każdego rodzaju wnętrza. W takich miejscach otrzymasz też fachowe doradztwo w sprawie dobrego dopasowania tego typu elementów wykańczania wnętrz.

Jakie listwy wykończeniowe stosuje się do poszczególnych rozwiązań?

Jednymi z najczęściej wykorzystywanych są listwy przypodłogowe. Służą one do wykończenia miejsca stykania się ściany z podłogą. Zazwyczaj mają kolor taki sam jak podłoga i ściana, jednak częściej odpowiadają barwą podłodze. Dobrym wyjściem jest takie dopasowanie tego elementu, żeby złagodzić kolor kontrastowej podłogi. Wtedy barwa listwy będzie tonem łagodzącym między nią a ścianą.

Podobną rolę mają listwy schodowe. Są one krótsze, a ich część stanowią kątowniki schodowe. Mają one za zadanie nie tylko podnosić estetykę wykończenia schodów, ale też je wzmacniają.

Listwy wykończeniowe, które łączą dwie różnego rodzaju powierzchnie, mają rolę neutralizować granicę między płytkami a panelami, czy też między panelami a wykładziną. W tym wypadku ideałem będzie dopasowanie kolorystyczne listew łączeniowych do obu płaszczyzn, chociaż w niektórych przypadkach wystarczy dopasować tonację do jednej z nich.

Listwy przysufitowe mają za zadanie w sposób estetyczny zamaskować połączenie ściany z sufitem. Natomiast listwy typowo ścienne służą do podniesienia estetyki wnętrza. Dzięki gładkim lub ozdobnym listwom tego typu łatwo można zmienić proporcje pomieszczenia, jak też jego styl.

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.