Artykuł partnera.
Drzwi tarasowe to standardowy element wykończeniowy wielu nowoczesnych mieszkań oraz domów jednorodzinnych. Najczęściej systemy te stanowią przejście pomiędzy częścią sypialną wewnątrz budynku a częścią wypoczynkową na tarasie lub balkonie znajdującym się na zewnątrz. W dzisiejszym artykule przedstawimy podział drzwi tarasowych ze względu na sposób otwierania. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Systemy rozwieralno-uchylne
Systemy rozwieralno-uchylne to tradycyjne rozwiązanie, spotykane przede wszystkim w budynkach starszego typu. Drzwi rozwieralno-uchylne są bardzo proste w obsłudze. Do ich zalet należy także stosunkowo niska cena.
Ze względu na sposób otwierania użytkowanie tych systemów nie jest jednak specjalnie komfortowe. Po otwarciu drzwi te zajmują dużo miejsca wewnątrz pomieszczenia, przez co przestrzeń wokół nich nie może być w żaden sposób zaaranżowana. Rodzi to spory problem z dostępem do mebli oraz innych elementów wyposażenia znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie wyjścia na balkon czy taras. W wielu przypadkach ustawienie jakiejkolwiek rzeczy w pobliżu drzwi jest właściwie niemożliwe. Inną wadą tradycyjnych systemów rozwieralno-uchylnych jest wysoki próg. Osoby z niepełnosprawnością, dzieci oraz seniorzy mogą mieć przez to kłopot z opuszczeniem wnętrza budynku.
Systemy podnoszono-przesuwne
Nowocześniejszym i bardziej komfortowym rozwiązaniem w zakresie drzwi tarasowych są systemy podnoszono-przesuwne (HST). Skrzydła drzwi w tym wariancie przesuwają się wzdłuż ściany, co eliminuje problem braku miejsca po otwarciu. Montaż drzwi opartych na tych systemach umożliwia więc optymalne wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni wewnątrz obiektu.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, która jest producentem stolarki okiennej i drzwiowej: Ogromną zaletą systemów podnoszono-przesuwnych jest możliwość całkowitej eliminacji progu, co przekłada się na większe możliwości aranżacyjne. Drzwi tego typu bez problemów można zamontować w budynkach, w których mieszkają dzieci i osoby starsze. Konstrukcja systemów podnoszono-przesuwnych umożliwia montaż ciężkich skrzydeł oraz wielkoformatowych szyb. To doskonała propozycja dla wszystkich inwestorów zainteresowanych budową nowoczesnego przejścia opartego na dużym przeszkleniu (o szerokości przekraczającej nawet 6 metrów).
Systemy uchylno-przesuwne
Na rynku dostępne są również drzwi tarasowe w wariancie uchylno-przesuwnym (PSK). Konstrukcja tych systemów jest zbliżona do drzwi podnoszono-przesuwnych. Różnica pomiędzy nimi polega na sposobie otwierania skrzydła. W modelach HST skrzydło ruchome przed przesunięciem delikatnie podnosi się ponad ziemię, natomiast w drzwiach PSK uchyla, a następnie przesuwa za skrzydło stałe. Poza możliwością całkowitego otwarcia skrzydło może zostać dzięki temu także lekko uchylone, co pozwala wentylować pomieszczenie, bez konieczności otwierania drzwi na oścież.
Budowa uchylno-przesuwnych drzwi tarasowych umożliwia zastosowanie mniejszych przeszkleń niż w przypadku drzwi w wariancie podnoszono-przesuwnym. Systemy te tworzone są głównie z myślą o małych i średnich skrzydłach, choć zdarzają się też większe konstrukcje. Nierzadko występuje w nich kilkucentymetrowy próg, a różnica posadzek pomiędzy wnętrzem obiektu a tarasem czasem bywa znaczna. Brak wielkoformatowych szyb oraz rezygnacja z systemów bezprogowych wpływa na ich cenę. Drzwi oparte na systemach uchylno-przesuwnych są tańsze od modeli w wariancie podnoszono-przesuwnym.