Panele drewniane czy deski warstwowe?

W salonie na podłodze położone są deski dwuwarstwowe

Artykuł partnera.

Odwiedzając Salon Podłóg Superparkiet i widząc bogaty asortyment, można mieć trudności z wyborem. Panele drewniane czy deski warstwowe? To pytanie często pojawia się w głowach klientów, jeśli więc chcesz poznać charakterystykę zarówno jednych, jak i drugich propozycji, przeczytaj ten artykuł.

Deski warstwowe

Deski warstwowe powstały głównie z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest ekologia, czyli oszczędność surowca w postaci szlachetnego dębu (lub innego drewna). Drugim powodem jest zapewnienie stabilności wymiarowej desek drewnianych. Drewno, materiał w 100% naturalny, jest higroskopijny, więc wrażliwy na zmiany wilgotności powietrza oraz temperatury. Mieszkamy w zmiennym klimacie, więc te parametry różnią się w zależności od pory roku, a drewno cały czas pracuje. Na pewno wiele osób spotkało się z drewnianymi klepkami, między którymi powstały mniejsze lub większe szczeliny. Jest to właśnie efektem takiej pracy drewna, a konkretnie jego przesuszenia w okresie grzewczym, gdy wilgotność powietrza mocno spada. I właśnie warstwowa konstrukcja podłóg drewnianych temu zapobiega. Dodatkowo deski warstwowe bardzo dobrze sprawują się w przypadku pomieszczeń z wodnym ogrzewaniem podłogowym, szczególnie te na podbudowie ze sklejki wilgocioodpornej.

Deska warstwowa powstaje z kilku warstw położonych naprzemiennie, najczęściej dostępne są:

  • deski z dwóch warstw drewna nakładane na siebie krzyżowo;
  • deski z trzech warstw drewna nakładanych krzyżowo (o nich szerzej w następnym akapicie).

Deski dwuwarstwowe posiadają warstwę szlachetną od 3 do 6 mm, dzięki czemu posadzkę można cyklinować od 2 do 4 razy. Taka możliwość zapewni podłodze kilkudziesięcioletnią żywotność. Montaż desek dwuwarstwowych odbywa się tak samo jak montaż desek litych, czyli łączy się je ze sobą za pomocą wyrobionych w fabryce piór i wpustów, a następnie przykleja do podłoża. Dodatkowo dużym plusem jest fakt, że dzisiejsze podłogi mają już powierzchnię wykończoną w fabryce, co oznacza, że można je użytkować nawet następnego dnia po zakończonym montażu.

Panele drewniane

Jedną z propozycji Salonu Podłóg Superparkiet są deski z trójwarstwową budową, zwane też panelem drewnianym. Na ich spodzie znajdują się dwa pasy obłogów, składające się z warstwy cienkich lamelek z litego drewna iglastego oraz sklejka. Na wierzchu zaś jest wysoko gatunkowe drewno, którego grubość waha się około 2-3 mm.

Deski trójwarstwowe często nazywa się panelem drewnianym, ponieważ łączenie desek ze sobą odbywa się za pomocą specjalnie wyrobionych zamków, co umożliwia montaż takiej podłogi w systemie pływającym (tzw. click), na podkładzie, bez klejenia do podłoża. Jest to montaż na takiej samej zasadzie jak w przypadku paneli laminowanych, dlatego niektórzy używają w przypadku takich desek pojęcia panele drewniane.

Oczywiście deski trójwarstwowe można też przykleić do podłoża, tak jak deski dwuwarstwowe czy lite, dzięki temu taką podłogę również w przyszłości będziemy mogli odnowić poprzez cyklinowanie. Dodatkowo montaż na klej zwiększa komfort akustyczny posadzki oraz zapewnia jednolitą powierzchnię, bez konieczności stosowania często niepożądanych przez klientów dylatacji między pomieszczeniami.

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.