Artykuł partnera.
Odwiedzając Salon Podłóg Superparkiet i widząc bogaty asortyment, można mieć trudności z wyborem. Panele drewniane czy deski warstwowe? To pytanie często pojawia się w głowach klientów, jeśli więc chcesz poznać charakterystykę zarówno jednych, jak i drugich propozycji, przeczytaj ten artykuł.
Deski warstwowe
Deski warstwowe powstały głównie z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest ekologia, czyli oszczędność surowca w postaci szlachetnego dębu (lub innego drewna). Drugim powodem jest zapewnienie stabilności wymiarowej desek drewnianych. Drewno, materiał w 100% naturalny, jest higroskopijny, więc wrażliwy na zmiany wilgotności powietrza oraz temperatury. Mieszkamy w zmiennym klimacie, więc te parametry różnią się w zależności od pory roku, a drewno cały czas pracuje. Na pewno wiele osób spotkało się z drewnianymi klepkami, między którymi powstały mniejsze lub większe szczeliny. Jest to właśnie efektem takiej pracy drewna, a konkretnie jego przesuszenia w okresie grzewczym, gdy wilgotność powietrza mocno spada. I właśnie warstwowa konstrukcja podłóg drewnianych temu zapobiega. Dodatkowo deski warstwowe bardzo dobrze sprawują się w przypadku pomieszczeń z wodnym ogrzewaniem podłogowym, szczególnie te na podbudowie ze sklejki wilgocioodpornej.
Deska warstwowa powstaje z kilku warstw położonych naprzemiennie, najczęściej dostępne są:
- deski z dwóch warstw drewna nakładane na siebie krzyżowo;
- deski z trzech warstw drewna nakładanych krzyżowo (o nich szerzej w następnym akapicie).
Deski dwuwarstwowe posiadają warstwę szlachetną od 3 do 6 mm, dzięki czemu posadzkę można cyklinować od 2 do 4 razy. Taka możliwość zapewni podłodze kilkudziesięcioletnią żywotność. Montaż desek dwuwarstwowych odbywa się tak samo jak montaż desek litych, czyli łączy się je ze sobą za pomocą wyrobionych w fabryce piór i wpustów, a następnie przykleja do podłoża. Dodatkowo dużym plusem jest fakt, że dzisiejsze podłogi mają już powierzchnię wykończoną w fabryce, co oznacza, że można je użytkować nawet następnego dnia po zakończonym montażu.
Panele drewniane
Jedną z propozycji Salonu Podłóg Superparkiet są deski z trójwarstwową budową, zwane też panelem drewnianym. Na ich spodzie znajdują się dwa pasy obłogów, składające się z warstwy cienkich lamelek z litego drewna iglastego oraz sklejka. Na wierzchu zaś jest wysoko gatunkowe drewno, którego grubość waha się około 2-3 mm.
Deski trójwarstwowe często nazywa się panelem drewnianym, ponieważ łączenie desek ze sobą odbywa się za pomocą specjalnie wyrobionych zamków, co umożliwia montaż takiej podłogi w systemie pływającym (tzw. click), na podkładzie, bez klejenia do podłoża. Jest to montaż na takiej samej zasadzie jak w przypadku paneli laminowanych, dlatego niektórzy używają w przypadku takich desek pojęcia panele drewniane.
Oczywiście deski trójwarstwowe można też przykleić do podłoża, tak jak deski dwuwarstwowe czy lite, dzięki temu taką podłogę również w przyszłości będziemy mogli odnowić poprzez cyklinowanie. Dodatkowo montaż na klej zwiększa komfort akustyczny posadzki oraz zapewnia jednolitą powierzchnię, bez konieczności stosowania często niepożądanych przez klientów dylatacji między pomieszczeniami.