Ogrzewanie domu modułowego

Ogrzewanie domu modułowego

Stworzone z kilku lub kilkunastu większych elementów domy modułowe cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Budowane w wielu stylach – drewniane, skandynawskie, modernistyczne czy loftowe domy modułowe – stały się nie tylko sposobem na stworzenie swojej własnej oazy spokoju w ciepłych, letnich miesiącach. Obecnie traktowane są one również jako domy całoroczne, którym nie są straszne niskie temperatury i opady śniegu. Wiemy, że często przedstawia się je jako domy w pełni ekologiczne. Jak jednak wygląda kwestia ogrzewania takiego domu modułowego? Czy ekologia i sposoby ogrzewania domów modułowych idą ze sobą w parze? W poniższym artykule sprawdzamy, jak wygląda kwestia sposobów ogrzewania domów modułowych

Dom modułowy – energooszczędność na pierwszym miejscu

Według wielu wykonawców domy modułowe już same w sobie są odpowiednio przystosowane do całorocznego użytkowania, nie biorąc pod uwagę ich sposobu ogrzewania. Z czego wynika taka cecha? Przede wszystkim z zastosowania podczas produkcji odpowiednich materiałów izolacyjnych. W trakcie produkcji w fabryce dom modułowy jest odpowiednio ocieplany w wybrany sposób, który zależy w dużej mierze od głównego materiału budulcowego.

Domy modułowe opierające się na stalowej konstrukcji najczęściej ocieplane są za pomocą pianki poliuretanowej stanowiącej wypełnienie ścian i stropów. W przypadku domów wyprodukowanych z drewna możemy spodziewać się raczej wełny mineralnej. Dzięki temu możemy zaoszczędzić koszty potrzebne na ogrzewanie, bo domy modułowe naprawdę bardzo dobrze zatrzymują ciepło. Przyczyniają się do tego również specjalne okna energooszczędne, których zadaniem jest jak maksymalne wykorzystanie ciepła pochodzącego ze światła słonecznego. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że podczas budowy domów modułowych unika się umieszczania dużych okien wychodzących na północ, co mogłoby grozić dużą utratą ciepła.

Dom modułowy – jaki sposób ogrzewania wybrać?

Nowoczesne domy modułowe można oczywiście ogrzewać w wybrany sposób. Najczęściej takie domki posiadają nowoczesne systemy wentylacji nawiewno-wywiewnej, której celem jest m.in. odzyskiwanie dużej ilości ciepła. Niektórzy producenci domów modułowych jasno wskazują, że konstrukcja może być bez problemu wyposażona w instalację c.o. Najczęściej stosuje się ogrzewanie elektryczne lub gazowe, co zależy zwykle od naszych preferencji. Możemy jednak spodziewać się, że kwestia ta zostanie narzucona przez firmę wykonawczą, jednak warto jej zaufać. Specjaliści budujący domy modułowe doskonale wiedzą, jaki sposób ogrzewania sprawdzi się najlepiej w danej konstrukcji. Jeśli jednak naszym życzeniem jest posiadanie ogrzewania podłogowego w łazience, to z pewnością wykonawca zrobi wszystko, by nas zadowolić.

A co z kominkiem? Bez wątpienia jest to element wyposażenia, który sprawia, że dom staje się bardziej przytulny. Jeśli zależy nam na nim, to zainwestujmy w kominek z zamkniętą komorą spalania. Warto wcześniej zasygnalizować wykonawcy chęć posiadania kominka. Jest bardzo duża szansa, że już na etapie budowy w fabryce pomoże on nam wdrożyć pożądane przez nas rozwiązanie.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.