Nowoczesny design w starym budownictwie

nowocześnie umeblowany dom starego budownictwa

Mieszkanie w starym budownictwie to ostatnio modny trend. Kamienice z długą historią są z pewnością nietuzinkowym rozwiązaniem dla osób ceniących przestrzeń i stare rozwiązania architektoniczne ze wszystkimi niepowtarzalnymi detalami. Czemu budownictwo z minionej epoki zawdzięcza taką popularność? Nieprzeciętna wysokość sufitów, nietypowe kształty okien i wykończenie ramy okiennej, stara drewniana podłoga, eleganckie dwu lub nawet kilku skrzydłowe drzwi oraz bogato zdobione stiuki – to wszystko wyróżnia takie wnętrze spośród przeciętności, którą znamy, i pozwala poczuć się naprawdę wyjątkowo, tworząc nową historię w starym wnętrzu. W jaki sposób można unowocześnić pomieszczenia w kamienicach, by jednocześnie nie stracić na ich wyjątkowości? Podpowiadamy.

Kupując mieszkanie w kamienicy, stajemy przed dylematem, w jaki sposób odnowić je, nie tracąc przy tym na jego wyjątkowości i zachowując jego niepowtarzalny charakter. Tego typu wnętrza mają wbrew pozorom duży potencjał aranżacyjny. Oczywiście, najłatwiej zaaranżować w takim budynku wnętrze w stylu klasycznym, nadając nowy blask starym zniszczonym elementom wystroju i podkreślając tylko ich urok. Można również stworzyć coś całkiem nowego, choć nawiązującego do klimatu wnętrza. Styl eklektyczny, bo o nim mowa, daje duże możliwości zachowania starych detali architektonicznych (w razie potrzeby odnawiając je i zabezpieczając przed niszczeniem) w połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem wnętrza.

Wysokie sufity

Wysoki sufit w starym budownictwie to niewątpliwie jego ogromny atut, jednak wszystko zależy od tego jak urządzimy całe wnętrze. By podkreślić ten ciekawy walor, warto właściwie zagospodarować ściany, by miały jasny zamysł aranżacyjny. Pamiętaj, by nie ustawiać całe wyposażenie wraz z dekoracjami tylko w dolnej części ścian. Warto podkreślić tę niestandardową wysokość sufitu przez zastosowanie takich dekoracyjnych detali, które podkreślą górną część sufitu. Wybór takich dekoracji jest naprawdę duży, możesz zastosować do tego celu między innymi rozety lub stiuki. Jeżeli takie elementy dekoracyjne pomiędzy sufitem a ścianą zostały już zastosowane pierwotnie, warto je pozostawić po ewentualnym odrestaurowaniu. Wysoki sufit daje też nieograniczone możliwości w projektowaniu oświetlenia. Duże wrażenie wizualne robią żyrandole lub lampy na długich łańcuchach, kablach lub sznurach, których długość można dowolnie regulować. Im niżej są zawieszone, tym bardziej podkreślają wysokość sufitu.

Drewniane podłogi

W kamienicach najczęściej spotykaną podłogą jest parkiet. Warto go zostawić, zwłaszcza że jego odnowienie, przez szlifowanie i impregnację, można wykonać samodzielnie lub zlecić specjalistycznej ekipie. Parkiet doskonale komponuje się z nowoczesnymi dodatkami, a przy tym jest bardzo trwałym, a przede wszystkim naturalnym, materiałem. Duże wrażenie robią dość często spotykane piękne wzory podłóg drewnianych w formie mozaiki, które dzisiaj już są naprawdę rzadkością.

Pomysły na nowoczesne aranżacje

Wprowadzanie nowoczesnych dodatków do odpowiednio przygotowanego wnętrza o długiej historii ze wszystkimi atutami starego budownictwa, to już sama przyjemność i zwieńczenie naszych pomysłów na całe wnętrze.

We wnętrzach tego typu właściciele często decydują się na nadanie modernistycznego charakteru oświetleniu. Wysoki sufit często podkreślają piękne oryginalne loftowe lampy na długim kablu. Można również zdecydować się na rozplanowanie oświetlenia na poszczególne strefy, na przykład, wypoczynkową, jadalnianą, kuchenną (w salonie z aneksem kuchennym). Ciekawym pomysłem są również meble z palet i europalet, które z każdym rokiem zyskują na swej popularności. Dużym atutem takich mebli jest możliwość ich wykonania samodzielnie, bez dużego nakładu finansowego. Palety można wcześniej kupić w składach budowlanych lub w specjalistycznych firmach, zajmujących się ich produkcją. Ważne, by były dobrej jakości, którą gwarantują odpowiednie certyfikaty oznaczane specjalnymi symbolami bezpośrednio na paletach. Wydaje się, że zastosowanie palet może ograniczać tylko nasza wyobraźnia. Ławy, siedziska, szafki lub całe regały, łóżka to wszystko, a nawet więcej można wykonać samodzielnie z drewnianych palet.

Firma CenterPAL w swojej ofercie posiada europalety oraz palety przemysłowe. Zarówno palety nowe, jak i używane spełniają kryteria stanu użytkowanych palet ładunkowych.

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.