Niesprawny hydrant – co dalej?

pożar w budynku

Hydranty wewnętrzne stanowią jeden z elementów systemów przeciwpożarowych obecnych w większości budynków użyteczności publicznej. Zwykłe gaśnice poradzą sobie z niewielkimi pożarami. Jeżeli jednak ogień zacznie się gwałtownie rozprzestrzeniać, to potrzebne będzie o wiele skuteczniejsze narzędzie do gaszenia pożaru.

Jak wygląda przebieg przeglądu technicznego hydrantu wewnętrznego?

Hydranty wewnętrzne muszą być poddawane okresowym przeglądom technicznym. Ich dokładny przebieg zależy w dużej mierze od instrukcji producenta urządzenia. Zarówno przeglądy, jak i czynności konserwacyjne muszą być w pełni zgodne z tym dokumentem. Wynika to jasno z obowiązujących przepisów. Na częstotliwość takich przeglądów mają wpływ zagrożenie pożarowe oraz warunki otoczenia. Zazwyczaj wystarczy przeprowadzić dokładny przegląd techniczny raz na rok.

Za dowód kontroli posłuży specjalna kontrolka badania hydrantu w postaci na przykład samoprzylepnej etykiety, która przykleja się na powierzchnię szafki hydrantowej. Znajdziemy na niej między innymi datę przeprowadzania kontroli oraz termin kolejnego przeglądu. Na takiej naklejce może się również znaleźć informacja o tym, że hydrant jest niesprawny, ale zdatny do użycia w razie pożaru. Oznacza to, że kontrola wykryła, że dany hydrant wewnętrzny nie spełnia wymagań ochrony przeciwpożarowej, ale doprowadzana jest do niego woda. W takiej sytuacji właściciel nieruchomości może zostać ukarany mandatem.

Poprawna konserwacja hydrantów wewnętrznych

Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, najlepiej prawidłowo zadbać o wszystkie hydranty znajdujące się na terenie naszej nieruchomości. Muszą one nie tylko być w idealnym stanie, ale również powinny być odpowiednio oznaczone i znajdować się w łatwo widocznym miejscu. Nie mogą być niczym zastawione i na szafce hydrantowej powinna być naklejona instrukcja obsługi. Jeśli zajdzie konieczność wykonana napraw, to na ich czas należy właściwie oznaczyć dany hydrant jako nieczynny. Istotnym elementem konserwacji tego sprzętu przeciwpożarowego jest badanie wydajności oraz ciśnienia. Rezultaty powinny znaleźć się w protokole takich badań. Na stronie https://www.promattop.pl/ można skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą wdrożyć skuteczne rozwiązania.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.