Najważniejsze różnice między płotkami śniegowymi rurowymi a drabinowymi

Zamontowane na dachu płotki przeciwśniegowe

Artykuł partnera.

Istnieje wiele sposobów na zapewnienie dachowi odpowiedniej ochrony przed śniegiem. Jednym z najskuteczniejszych i cieszących się największą popularnością są płotki śniegowe. Zapobiegają one zniszczeniom, które mógłby spowodować zsuwający się z dachów topniejący śnieg. Występują w kilku rodzajach, z których najczęściej spotykanymi są płotki rurowe oraz drabinowe. Jakie są między nimi różnice?

Dlaczego płotki przeciwśniegowe są potrzebne?

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie, dlaczego skuteczna ochrona przed śniegiem jest aż tak potrzebna. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wielkim potrafi być on zagrożeniem. Często zdarza się, że w wyniku silnych opadów zalega on w dużych ilościach na dachach, a następnie zaczyna stopniowo się z nich zsuwać, gdy temperatura rośnie. Wraz z nią zwiększa się waga śniegu: w czasie mrozów 1 metr sześcienny białego puchu waży około 200 kilogramów, ale gdy zaczyna topnieć, jego waga rośnie do niemal tony! Gdy taki ciężar spadnie z dachu, może stanowić ogromne zagrożenie dla przechodniów i zwierząt, a także spowodować znaczne zniszczenia okolicznego sprzętu oraz elewacji budynku.

Płotki przeciwśniegowe to proste w konstrukcji, ale niezwykle wytrzymałe barierki, które montuje się niedaleko krawędzi dachu. Ich zadaniem jest zatrzymanie zsuwającego się śniegu, aby można było go bezpiecznie usunąć. Najczęściej instaluje się je w regionach, w których występują bardzo niskie temperatury i silne opady, ale warto zainstalować je na każdym, choć odrobinę stromym dachu. Opady śniegu są w stanie pojawić się w całej Polsce, często dość nieoczekiwanie, wiec dobrze jest się zabezpieczyć.

Czym są drabinowe płotki przeciwśniegowe?

Bardzo często spotykanym rodzajem tego zabezpieczenia są drabinowe płotki przeciwśniegowe, nazywane czasami drabinkami śniegowymi. To określenie wynika z ich budowy: składają się z kilku pionowych szczebelków osadzonych w prostokątnej ramie. Wyglądem przypominają więc typowe barierki, chroniące przed upadkiem z wysokości lub wejściem na niebezpieczny teren. Są dość lekkie, co może wpływać na ich skuteczność, ale przekłada się również na stosunkowo niską cenę i łatwą dostępność.

Czym cechują się rurowe bariery przeciwśniegowe?

Wiele sklepów z akcesoriami do dachów, na przykład ceniony sklep internetowy ONROOF, stawia jednak na płotki rurowe. Zgodnie z nazwą, składają się one z metalowych rur, zazwyczaj dwóch, ułożonych poziomo na stabilnie zamocowanym wsporniku. Wykonuje się je z różnych materiałów, od stali po miedź i aluminium. Są cięższe, a więc nieco pewniejsze od barier drabinowych, do tego cechują się minimalistycznym, atrakcyjnym wyglądem.

Posted In Dom

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.