Na czym polega projektowanie geotechniczne?

Mężczyżni tworzą projekt geotechniczny
Dobra lokalizacja działki nie przesądza o tym, że teren jest odpowiedni pod inwestycję. Żeby jednoznacznie stwierdzić, że teren nadaje się pod budowę, konieczne jest określenie charakterystyki gruntu oraz jego parametrów. W niektórych sytuacjach, w zależności od rodzaju gruntu i wielkości konstrukcji, konieczne może być wykonanie projektu geotechnicznego. Sprawdź, na czym on polega i kto może go wykonać.

Projektowanie geotechniczne – czym jest? Kiedy jest potrzebne?

Wiedza na temat gruntu jest potrzebna nie tylko przy planowaniu i budowie budynków mieszkalnych, ale także innych obiektów architektonicznych. Zgodnie z obowiązującym prawem, budowa nawet małych obiektów musi zostać poprzedzona wykonaniem odpowiednich badań. Pozwalają one na dokonanie właściwej klasyfikacji. Warunki gruntowe klasyfikuje się na proste, złożone oraz skomplikowane, są one zależne od stopnia skomplikowania terenu.

Jeśli grunt oraz wielkość konstrukcji zostały zakwalifikowane do drugiej i trzeciej kategorii, wówczas do zgody na budowę wymagana będzie dodatkowa dokumentacja badań podłoża gruntowego oraz projekt geotechniczny. W przypadku ostatniej kategorii konieczna jest jeszcze dokumentacja geologiczno-inżynierska.

Do wykonania projektu geotechnicznego konieczne jest przeprowadzenie konkretnych badań. Zwykle wykonywane są odwierty, a pobrane z nich próbki przekazywane są do analizy. Na podstawie całości zebranych danych, obserwacji i próbnych obciążeń, projektant geotechniczny opracowuje projekt.

Wbrew pozorom projektowanie geotechniczne to nie tylko obliczenia. Projekt pozwala na prawidłową ocenę i prognozę zmian podłoża, na którym ma powstać budynek przy uwzględnieniu właściwości gruntu. Oprócz tego projekt geotechniczny uwzględnia oddziaływanie wód gruntowych. Na podstawie analizy podłoża oraz warunków hydrogeologicznych, możliwe jest dobranie narzędzi pracy, materiałów, a przede wszystkim rodzaju fundamentów. Działania te mają zapobiegać wszelkim ewentualnym zagrożeniom.

Komu zlecić opracowanie projektu geotechnicznego?

Jakość projektowania geotechnicznego rzutuje na całość konstrukcji, dlatego też ma ona ogromne znaczenie. Realizację projektu powinno się zatem zlecać firmom z wieloletnim doświadczeniem oraz właściwymi kwalifikacjami, jak np. Optem. Wówczas zyskujemy pewność, że projekt zostanie zrealizowany na najwyższym poziomie.

Projekt geotechniczny musi uwzględniać obowiązujące wymagania oraz przepisy prawa. To od niego będzie w przyszłości zależało bezpieczeństwo osób, które będą korzystały z obiektu. Dlatego też należy zadbać o to, żeby został wykonany fachowo i rzetelnie.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.