Rolety wewnętrzne świetnie sprawdzają się chyba w każdym pomieszczeniu, potrafią doskonale odświeżyć wnętrze. Nieoceniona jest ich funkcja zaciemniająca, zwłaszcza w upalne dni. Różnorodność rolet, mnogość ich kolorów i faktur sprawiają że są to jedne z najchętniej wybieranych przesłon okiennych. Czemu zawdzięczają taką popularność? Na jaki montaż zdecydować się?
Przede wszystkim, wybierz rodzaj rolety
Na rynku dostępnych jest kilka głównych rodzajów rolet. W zależności od konstrukcji, materiału z którego są wykonane, właściwości zaciemniających, zasadniczo wyróżniamy:
- rolety ekranowe – jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań, częściowo tylko przepuszczają światło, a częściowo je odbijają, zapewniając tym samym komfortowe przebywanie w pomieszczeniu bez ryzyka narażenia na wysokie temperatury.
- rolety rzymskie – bardzo eleganckie rozwiązanie na okna, świetnie sprawdzające się w stylowych wnętrzach, najczęściej wybierane do salonu lub sypialni. Bardzo charakterystyczne fałdy, tworzące się na tkaninie podczas zwijania, pięknie i wytwornie nawiązują stylem do klasyki, czyli zasłon.
- rolety plisowane, plisy – wyróżniają się nieskomplikowaną budową, którą tworzą charakterystyczne plisy. Można je ustawiać w dowolnie wybranej części okna, zapewniając sobie prywatność.
- rolety dzień i noc – składają się z naprzemiennie ułożonych pasów, wzajemnie przeplatających się – zaciemniających oraz transparentnych.
Trochę o budowie rolety
Każda roleta zbudowana jest z materiału, charakteryzującego się różnymi właściwościami zaciemniającymi. Stopień zaciemnienia zależy od grubości splotu – im grubszy, tym materiał mniej przepuszcza światło. Materiał ten jest poddawany specjalnej impregnacji, która zapewnia jego niepalność, łatwość w pielęgnacji oraz długą żywotność. Specjalne mechanizmy, wchodzące w skład rolety, zapewniają jej opuszczanie oraz podnoszenie. Za stabilność zaś jej pracy odpowiadają prowadnice, po których się porusza. Rolety kasetowe zwijane są dodatkowo do tzw kasety, który tworzy swego rodzaju estetyczne wykończenie całego mechanizmu. Zwijanie i podnoszenie rolety zapewniają łańcuszki lub żyłki.
Na jaki montaż się zdecydować?
W celu zamontowania rolety, możemy się zdecydować na sposób inwazyjny lub nieinwazyjny. Omówmy ich zasadnicze różnice.
Montaż inwazyjny wymaga mechanicznej ingerencji w konstrukcję ramy okiennej, sufitu lub ściany. Ten sposób wymaga użycia wiertarki i nawiercenia otworów pod kołki, na których zostanie zawieszony element mocujący roletę. Pamiętajmy, że decydując się na ten sposób montażu, należy mieć na uwadze że naruszamy powierzchnię, na której zawiśnie roleta. I o ile, wszelkie otwory w ścianie czy suficie można w przyszłości zagipsować, o tyle uszkodzenie ramy okiennej jest nieodwracalne.
Montaż nieinwazyjny może się odbywać na niemal wszystkich oknach i w zasadzie wszystkie rodzaje rolet mogą być montowane w ten sposób. Jest to o tyle wygodny sposób, że nie wymaga mechanicznej ingerencji w struktury ściany, sufitu lub ramy okiennej, jak to jest w przypadku inwazyjnej metody. Możemy wybrać spośród dwóch możliwości zawieszenia rolety – przyklejenie lub zamocowanie na specjalnych uchwytach – najodpowiedniejszy dla siebie. Dobór odpowiedniej przesłony okiennej zapewni komfort przebywania w pomieszczeniu i zagwarantuje stylowe wykończenie okien.
Firma Solaro zapewnia fachową pomoc w wyborze odpowiednich produktów, wsparcie techniczne oraz serwis.