Artykuł partnera.
Jak zaoszczędzić energię i być w zgodzie ze środowiskiem naturalnym? Z pewnością możesz zainwestować w termomodernizację budynku. Jednym z etapów tego procesu jest termoizolacja dachu. Jak jest to ważne dla zachowania bilansu energetycznego i na co zwrócić uwagę przy ociepleniu poddasza? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź, czytając artykuł.
Zalety termoizolacji budynków
Termoizolacja jest najlepszym sposobem na ograniczenie ucieczki ciepła z budynku i pozwala na duże oszczędności energii. Szerzej pojęta termomodernizacja to nie tylko ocieplenia poddaszy, izolacja stropów, ścian i podłóg, ale także wymiana okien i instalacji grzewczych oraz modernizacja wentylacji. Wszystkie te działania przyczyniają się do ograniczenia zużycia energii i tym samym zmniejszenia śladu węglowego. Należy więc dostrzec, że jest to ważny krok w kierunku polepszenie jakości środowiska naturalnego.
Dlaczego ocieplenie poddasza jest tak ważne?
Duża powierzchnia źle izolowanego dachu jest miejscem, gdzie wymiana termiczna jest intensywna. Przenikanie ciepła będzie powodować latem ogrzewanie wnętrza domu, zimą zaś utratę ciepła na zewnątrz. Jak twierdzą specjaliści działającej w całym województwie podkarpackim firmy budowlano-wykończeniowej Buszta Izolacje Celulozowe z Przemyśla, przez dach budynku do otoczenia przenikać może nawet do 25% ciepła. Dlatego podkreślają konieczność właściwej termoizolacji nie tylko ścian i fundamentów, ale też całego poddasza.
Co jest ważna podczas termoizolacji poddasza?
Przy docieplaniu dachów najważniejszy jest wybór najlepszego materiału izolacyjnego i najbardziej skutecznej metody izolacji. Termoizolację poddasza można wykonać metoda klasyczną lub natryskową. Przy pierwszym sposobie konieczne jest szczelne układanie przyciętych i dopasowanych do kształtu powierzchni płyt izolacyjnych, tak by wszystkie przestrzenie były dokładnie wypełnione. Nie zawsze jest to możliwe. Dlatego przy ociepleniu poddaszy o skomplikowanej konstrukcji więźby dachowej z wieloma krzyżującymi się elementami najlepsza jest technologia natryskowa. Zapewnia dużo większą precyzję w eliminowaniu mostków termicznych. Jednym z bardziej popularnych materiałów termoizolacyjnych jest celuloza. Specjalne wdmuchiwaraki umożliwiają wprowadzenie włókien celulozowych we wszystkie szczeliny i najtrudniej dostępne przestrzenie. Celulozowe materiały termoizolacyjne są sypkie i lekkie, dzięki temu docierają do pustych przestrzeni i nie obciążają konstrukcji. Ocieplanie natryskowe jest wygodniejsze i dużo szybsze, zwłaszcza że nie wymaga transportu płyt termoizolacyjnych, ich wnoszenia i przycinania.