Meble warsztatowe – jakie meble powinny się znaleźć w każdym warsztacie?

Meble warsztatowe

Dobrze wyposażony warsztat to nie tylko kolekcja niezbędnych narzędzi, ale też właściwie dobrane meble warsztatowe. Z jednej strony mogą się nam one przydać do przechowywania i grupowania narzędzi i wszelakiego sprzętu, z drugiej, meble takie jak stół mogą się po prostu przydać, by koniecznych prac nie musieć wykonywać na podłodze. Meble do warsztatu mogą nam więc pomóc zorganizować pracę i dają na miejsce, gdzie możemy ją w spokoju i wygodnie wykonywać. Jakie meble powinny znaleźć się w każdym warsztacie? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Jakie powinny być meble do warsztatu?

Meble warsztatowe – jak już wspomnieliśmy we wstępie do niniejszego artykułu – powinny pełnić dwie podstawowe funkcje. Z jednej strony muszą służyć nam jako meble pomocnicze w codziennej pracy, z drugiej – możemy w niej przechowywać specjalne narzędzia. By spełniać oba te warunki, meble muszą charakteryzować się funkcjonalnością oraz łączyć w sobie wygodę i bezpieczeństwo. Ponadto wiele mebli do warsztatu ma budowę modułową, dzięki czemu możemy je dowolnie modyfikować i rozbudowywać. Im większy warsztat, tym więcej miejsca będziemy potrzebowali na narzędzia – pamiętajmy, by nasze stoły, szafki czy ścianki na narzędzia wyposażyć w dużą liczbę szuflad, przegródek, półek i tym podobnych miejsc, w których będziemy mogli przechowywać niezbędny sprzęt.

Metalowe meble do warsztatu – czy to dobry wybór?

Wiele osób decyduje się na wyposażenie swojego warsztatu w meble z metalu. Czy to szczęśliwe rozwiązanie? Z pewnością metalowe meble do warsztatu są bardziej wytrzymałe niż meble z drewna. Lepiej znoszą wilgoć, łatwiej się je czyści, a także są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Mogą również utrzymać większy ciężar – nie odkształcają się i mogą służyć użytkownikom przez wiele lat, zachowując tę samą formę. Producenci mebli warsztatowych oferują szeroki wybór mebli z metalu – obok stołów i szafek (zarówno z szufladami, jak i drzwiczkami), znajdziemy w sklepach również wózki warsztatowe z metalu czy regały. Meble powinny być wyposażone w stosowne udogodnienia – zabezpieczenie przed wypadnięciem szuflad, prowadnice, solidne zawiasy, niekiedy również kłódki (jeśli musimy zabezpieczyć swoją własność przed osobami niepożądanymi, które być może korzystają z tego samego miejsca pracy).

Podstawowe meble w każdym warsztacie

W żadnym warsztacie nie powinno zabraknąć takich mebli jak stół (lub wózek z blatem), regał lub szafa na większe narzędzia i szafka na mniejszy sprzęt i osprzęt. Oczywiście każdy z tych mebli może mieć inną wielkość. Wiele tak naprawdę zależy od tego, jaki charakter mają nasze prace warsztatowe oraz jak wielki jest sam warsztat. Pamiętajmy, by meble nie zdominowały pomieszczenia – inaczej ciężko będzie się w nim poruszać. Jednocześnie ich wielkość musi być dopasowana do ilości posiadanego sprzętu i jego gabarytów. Warsztat nie będzie funkcjonalny, jeśli połowa sprzętu i tak będzie musiała leżeć na wierzchu (z powodu za małych szafek), lub gdy za duże szafki zajmą połowę wolnej przestrzeni i znacząco utrudnią nam poruszanie się po pomieszczeniu.

Krótka charakterystyka stołów warsztatowych – na co zwrócić uwagę?

Stoły warsztatowe najczęściej wykonuje się z aluminium, zaś blaty ze sklejki, co gwarantuje wytrzymałość tego typu mebli. Od rozmiaru powierzchni blatu często zależy nasza wygoda – w wielu przypadkach większy blat pozwala na więcej swobody podczas pracy. Stół powinien być dobrze oświetlony (niektóre modele są wyposażone w zamontowane lampy), a także mieć możliwość regulacji wysokości (i niekiedy też kąta nachylenia) blatu. Dzięki tego typu udogodnieniom, praca przy stole warsztatowym będzie przebiegała szybko i wygodnie.

Meble do warsztatu – podsumowanie

Zanim kupimy meble do warsztatu, porządnie się zastanówmy. Duże znaczenie mają ich gabaryty – muszą być jednocześnie pojemne i wygodne, ale nie mogą zdominować przestrzeni, byśmy mogli swobodnie się poruszać po pomieszczeniu. Większą rolę odgrywa wytrzymałość niż wywoływanie wrażenia estetycznego – meble warsztatowe powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, przeciążenia. Powinno się je łatwo czyścić (dlatego polecamy meble do warsztatu z metalu), a także muszą być wyposażone w stosowne udogodnienia, które ułatwią nam pracę (ruchomy blat stołu, zabezpieczenie w szufladach, by nie wypadały). Mając to wszystko na uwadze, z pewnością uda Wam się kupić odpowiednie meble do swojego warsztatu. Życzymy owocnych zakupów!

Sprawdź produkty na https://phuabc.com.pl/akcesoria-i-osprzet/meble-warsztatowe.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.