Artykuł partnera.
Pompowanie wody z własnych ujęć wymaga użycia hydroforu, który do bezawaryjnego i efektywnego działania potrzebuje ochrony przed spadkami ciśnienia. I choć istnieje wiele rozwiązań, które go przed tym chronią, najpopularniejsze jest wykorzystanie odpowiednich zbiorników. Występują one w trzech wariantach – zbiorniki przeponowe, membranowe i z poduszką powietrzną. Dowiedz się, czym się od siebie różnią i który z nich najlepiej wybrać.
Zbiornik z poduszką powietrzną
Najprostszym rodzajem zbiornika hydroforowego jest zbiornik ocynkowany, nazywany także zbiornikiem z poduszką powietrzną.
Jak sama nazwa wskazuje wykonany jest on z ocynkowanej blachy i posiada wewnątrz komorę sprężonego powietrza i część na wodę – wyjaśnia przedstawiciel firmy Dambat. Woda wypełnia bezpośrednio część zbiornika, natomiast za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia odpowiada poduszka powietrzna wytworzona w jego górnej części. Może on występować w wielu pojemnościach, nawet bardzo dużych, dzięki czemu ma zastosowanie w instalacjach nawadniających m.in. dla rolnictwa i przemysłu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby służył także do użytku domowego.
Największe zalety zbiorników ocynkowanych:
- bezawaryjność,
- minimalne koszty eksploatacji i wymiany części,
- ze względu na rozmiar możliwości licznych zastosowań,
- możliwość napowietrzania wody oraz stosowania rozwiązań, które umożliwiają usunięcie manganu i żelaza.
Ze względu na materiał konstrukcyjny, zbiorniki ocynkowane mogą ulegać korozji. Za ich wadę uznaje się także możliwość negatywnego wpływu na smak wody, szczególnie w przypadku zbiorników niskiej jakości. Rozwiązaniem tego problemu jest wybór zbiornika od renomowanego producenta, będzie się on bowiem charakteryzował dobrymi parametrami technicznymi, co przełoży się na jakość wody i pozwoli na wiele lat eksploatacji, zarówno w instalacjach domowych, jak i przemysłowych.
Zbiorniki przeponowe
Zbiorniki przeponowe od ocynkowanych różnią się przede wszystkim budową i sposobem przechowywania wody. W ich wnętrzu znajduje się gumowa membrana, nazywana również przeponą. Jej zadaniem jest oddzielanie wody od obudowy zbiornika i znajdującego się w nim powietrza, które występuje pod odpowiednim ciśnieniem. Zbiorniki tego typu charakteryzuje duża uniwersalność, mogą być bowiem wykorzystywane zarówno w wodnych instalacjach wodociągowych, jak i w instalacjach grzewczych, chłodniczych czy solarnych.
Największe zalety zbiorników przeponowych:
- cichsza praca od zbiorników ocynkowanych,
- brak podatności na korozję wynikający z faktu, że przepona oddziela wodę od ścian zbiornika,
- dobra jakość i smak wody,
- łatwa obsługa, wymagająca okresowej kontroli ciśnienia w membranie.
Choć zbiorniki przeponowe są najczęściej wybierane ze względu na liczne zalet, trzeba mieć świadomość, że nie są pozbawione drobnych wad. Gumowa przepona ze względu na ciągłe naprężenie pod wpływem wody może z czasem pękać i wymagać wymiany. Ponadto w zbiornikach tego typu nie można stosować napowietrzania oraz rozwiązań, które umożliwiają usunięcie manganu i żelaza, dlatego nie są dobrym wyborem do wody wymagającej uzdatniania. Sprawdzają się głównie w domowych instalacjach.
Zbiorniki membranowe
Choć zbiorniki przeponowe i membranowe dość często są ze sobą utożsamiane, istnieją pomiędzy nimi pewne różnice. We wnętrzu coraz popularniejszych w ostatnich latach zbiorników membranowych znajduje się membrana, jednak jest ona niewymienna. Jako że najczęściej wykonana jest z butylu, charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie i kontakt z wysokimi temperaturami. Z tego powodu urządzenia cechują się długą żywotnością i są praktycznie bezobsługowe.
Największe zalety zbiorników membranowych:
- brak konieczności okresowej wymiany membrany,
- długotrwała żywotność wynikająca z zastosowania odpornych materiałów,
- brak konieczności uzupełniania poduszki powietrznej,
- długoletnia gwarancja.
Zbiorniki membranowe są to urządzenia dla najbardziej wymagających użytkowników, którzy oczekują wysokiej jakości i efektywnego działania przez wiele lat.
Aby wybrać rodzaj zbiornika hydroforowego, warto poznać dokładną charakterystykę każdego z trzech rodzajów tego typu urządzeń. Trzeba również dokładnie określić swoje potrzeby. Urządzenie dobrane w sposób indywidualny będzie pracowało efektywnie i znacznie wydłuży żywotność pompy hydroforowej.