Artykuł partnera.
Aluminium jest dosyć specyficznym materiałem. Większość osób sądzi, że można go łączyć wykorzystując lutowanie. Oczywiście jest to prawda, ale można też postawić na rozwiązanie zdecydowanie łatwiejsze, a mianowicie na klejenie. Dziś podpowiemy Wam, jak skleić elementy aluminiowe.
Klejenie aluminium – co warto wiedzeć?
Aluminium jest materiałem wykorzystywanym na szeroką skalę, choćby w procesie produkcji drzwi czy okien, ale też grzejników. Jest to materiał, który ma niski ciężar własny, a przy tym jest wytrzymały i odporny na korodowanie. Surowce z aluminium szybko pokrywają się patyną. Aluminium może mieć też dekoracyjne wykończenie. I właśnie z tych powodów wydaje się, że łączenie musi polegać na lutowaniu. A każdy wie, że lutowanie jest trudne, wymaga wiedzy, ale też odpowiedniej lutownicy. Na szczęście jest też inne rozwiązanie, a mianowicie powinniście wiedzieć, że elementy aluminiowe można kleić. Do tego cele służą specjalistyczne kleje do metalu, które tworzą spoiwa polimerowe. Dzięki temu spoiny są odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale też zmienne warunki atmosferyczne.
Jakie kleje do aluminium się sprawdzą?
Na rynku dostępnych jest wiele klejów do aluminium. Można zdecydować się na epoksydowe i poliuretanowe. Sprawdzą się do łączenia elementów konstrukcyjnych. Tworzą mocne spoiny, które są odporne na obciążenia dynamiczne. Można też zdecydować się na kleje do aluminium w wersji silikonowej. Szczególnie dobrze sprawdzają się w trudnych warunkach, gdzie występują drgania, ale też wilgoć. Są odporne na oleje oraz smary. Nadają się do klejenia np. elementów bojlerów czy grzejników. Kolejny klej do aluminium, który zasługuje na uwagę, to klej cyjanoakryowy. Wykazuje on odporność na uderzenia czy obciążenia mechaniczne. Pewną wadą może być to, że długo się utwardza. Do uszczelniania, ale też mocowania części aluminiowych, np. kołnierzy w silnikach powinno się zastosować kleje anaerobowe. Utwardzają się po odcięciu powietrza i tworzą naprawdę mocną spoinę. W miejscach, gdzie występuje duża wilgoć, ale też wysokie temperatury należy wybrać klej polimerowy.
Jak przygotować podłoże do klejenia?
Bardzo ważną rolę odgrywa odpowiednie przygotowanie aluminium do klejenia. Trzeba pamiętać, że powierzchnia materiału musi być sucha, ale też czysta. Konieczne jest usunięcie wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń czy zgrubień bądź resztek kleju. Takie substancje trzeba usunąć mechanicznie. Nie wystarczy zastosowanie papieru ściernego. Powierzchnię najlepiej wyszlifować, co znacząco przyspieszy pracę. Jeżeli powierzchnia aluminium była dodatkowo polakierowana, to konieczne jest szlifowanie, ewentualnie piaskowanie. Tylko wtedy można uzyskać maksymalną przyczepność kleju. Gdy powierzchnia jest już przygotowana, to można przejśc do klejenia. Wystarczy tylko nałożyć warstwę kleju, a następnie połączyć klejone materiały, do czasu aż powstanie pierwsza spoina. Zazwyczaj trwa to kilka minut. Natomiast pełne łączenie następuje najczęściej po 24 godzinach. Odpowiednio dobrany klej zapewnia maksymalny poziom wytrzymałości, a także bezpieczeństwa.
Dobre kleje do aluminium, czyli jakie?
Wybierając kleje do aluminium, trzeba wziąć pod uwagę mechanizm klejenia. Wyróżniamy kleje rozpuszczalnikowe, które powodują częściowe rozpuszczenie materiału, następnie przenikają go, tworząc spoinę. Kleje polimerowe działają natomiast powierzchniowo. Najczęściej wykorzystuje się je do klejenia materiałów trudnych. Można wyróżnić też kleje mieszane. Mają one właściwości klejów rozpuszczalnikowych oraz żywicznych. Wnikają w materiał. Cechuje je do tego silne powinowactwo chemiczne. Dzięki temu są najczęściej wybierane. Możemy dokonać jeszcze podziału ze względu na formułę. Jeżeli chcecie szybko skleić daną powierzchnię, to możecie wybrać kleje jednoskładnikowe. Niestety szybko wysychają w opakowaniu i tracą swoje właściwości. Dobrym wyborem są kleje dwuskładnikowe. Należy je połączyć ze sobą, gdyż wtedy rozpoczyna się proces krystalizacyjny. W jednej tubce znajduje się utwardzacz, zaś w drugiej żywica. Klej do aluminium w Ataszek.pl dostępny jest w wielu wariantach. My polecamy Wam produkt wykorzystujący żywice polimerowe.