Wierzba to bardzo popularne u nas drzewo i często spotykamy je w na spacerach. Sadzimy je ze względu na wygląd, choć jeszcze niedawno wykonywano z nich kosze czy fotele bujane. Nadal centrum wikliniarskie mieści się w Rudniku nad Sanem i sprzedaje swoje produkty.
Dlaczego akurat wierzba?
Do posadzenia wierzby w ogrodzie powinny nas skłonić dwa ważne argumenty. Pierwszy to bogactwo atrakcyjnych odmian, a drugi również ważny powód to zdrowotność i łatwość w uprawie. Takim oto sposobem są to wręcz uniwersalne rośliny, nadają się zwłaszcza do ogrodów formalnych.
Wierzby niewielkich rozmiarów
Praktycznie każdy z nas zna to drzewo często występujące na brzegach rzek i jezior. Mimo, że wierzba preferuje wilgotne stanowisko, to w naszych ogrodach świetnie się zaaklimatyzowało. Wierzbę ozdobną wybierać należy pod kątem jej docelowej wielkości oraz dekoracyjności. Do kompozycji na rabatach czy klombach nadają się niewielkich rozmiarów krzewy bądź drzewa szczepione na pniu.
Wierzba japońska
Warta uwagi jest odmiana Hakuro Nishiki, jej główną ozdobą są różowe pojawiające się wiosną młode pędy. Roślina tworzy ładny kulisty pokrój, nawet bez przycinania. Jeśli ma wilgoć w glebie to odwdzięczy się ładnym wyglądem i niewysokim wzrostem.
Również ta odmiana ciekawie wygląda szczepiona na pniu. Tworzy wtedy zwartą, kulistą koronę. Nadaje się do sadzenia na rabatach jak też jako soliter w trawniku.
Wierzba purpurowa
W naturalnym środowisku rośnie jako krzew o dość foremnej kulistej koronie. Jej długie pędy mają ciemniejszą barwę, widoczne jest to zwłaszcza zimową porą. Jako wierzbę ozdobną o małych wymaganiach warto wybrać właśnie odmianę purpurową.
Niezwykle dekoracyjna jest odmiana Nana. Osiąga ona ładny pokrój kulistego krzewu, jednak wymaga corocznego cięcia. Za to jest bardzo tolerancyjna co do podłoża i może rosnąc w praktycznie każdej ziemi. Dobrze sobie radzi także na glebach piaszczystych. Można ją też kupić w formie szczepionej na pniu jako niewielkie drzewo liściaste.
Wierzba iwa
Jedną z najbardziej efektownych gatunków jest wierzba Iwa. Posiada stosunkowo grube pędy, które w formie szczepionej zwisają w dół. Na nich pojawiają się wiosna duże kwiatostany zwane kotkami. Drzewo wygląda wtedy zjawiskowo, jak obsypane perłami. Efektownie prezentuje się jako soliter, ale też nadaje się do kompozycji wokół oczek wodnych. Jest tolerancyjna odnośnie podłoża, a także mało wrażliwa na miejskie zanieczyszczenia. To sprawia, że wierzby jako drzewa liściaste idealnie nadają się do miejskich parków i ogrodów.
Wierzba palmowa
Wierzba Palmowa zwana też bambusową posiada długie wiotkie pędy porośnięte długimi liśćmi. Szczepiona na pniu tworzy luźną koronę o kulistym pokroju. Również jej pędy pokrywają się wiosna baziami, które ładnie pachną i wabią do siebie motyle. Jest to jedno z tych drzew, które szczególnie efektownie wygląda posadzone jako soliter.
Wierzby ozdobne duże
Jeśli posiadamy duży ogród do zagospodarowania to nasz wybór powinien być oczywisty – wierzba płacząca. To pokaźnych rozmiarów drzewo liściaste o długich, wiotkich pędach, zwisających w dół.
Wierzba płacząca Tristis
Tristis to odmiana wierzby płaczącej. Gatunek ten od wieków jest popularny i sadzony chętnie w parkach, nad stawami, oczkami wodnymi i w ogrodach naturalistycznych. Jej długie pędy pokryte są jasnymi listkami, osiąga całkiem pokaźne rozmiary, zarówno wysokości jak i szerokości korony. Jest to drzewo odporne na warunki środowiska i bardzo dobrze rośnie na praktycznie każdej glebie. Najlepiej jej służy stanowisko słoneczne, w takim przybiera ładny, rozłożysty pokrój.
Wierzby zasługują na naszą szczególną uwagę. Są to drzewa odporne na choroby oraz bardzo tolerancyjne odnośnie stanowiska. Wiosna stanowią pierwszy pokarm dla owadów zapylających, a także są dla nas źródłem bazi do dekoracji wielkanocnych. Chociażby wierzba iwa to wysoce dekoracyjne drzewo ozdobne, które kwitnie już na przedwiośniu, jeszcze przed rozwojem liści.
Źródło:
- Katalog roślin, praca zbiorowa pod red. J. Filipczak, Warszawa 2016.
Jak drogie są takie sadzonki wierzb?