Jak wybrać odpowiedni preparat do pielęgnacji szamba?

Preparat do pielęgnacji szamba stosowany jest z powodu neutralizacji przykrych zapachów, oraz by fizycznie zmniejszyć ilość nieczystości, a co za tym idzie istnieje możliwość ograniczenia liczby wywozów ścieków, a upływem czasu nawet z nich zrezygnować. Przede wszystkim, rolą stosowanych preparatów do pielęgnacji szamba jest zapobieganie zatykaniu się odpływów, których mechaniczne czyszczenie jest bardzo kosztowną usługą.

Warunki, które powinien spełniać dobry preparat do zbiornika na szambo:

  1. Cena – większość preparatów ma bardzo podobny do siebie skład, a jedynym czym się różni jest cena, czasami niska a czasami bardzo wysoka, dlatego warto jest wybierać produkty ze środkowej półki. Czasami nie warto jest przepłacać za markę i rzekome „certyfikaty” i „laury jakości”, ponieważ niezależnie od firmy, od której pochodzi dany preparat, wszelkie bakterie zawarte w produkcie będą tak samo skuteczne.
  2. Skuteczność – każdy preparat powinien posiadać odpowiednie bakterie zdolne do samodzielnego mnożenia się, a w każdym nawet kilkukilogramowym wiadrze preparatu znajduje się tylko określona ilość bakterii. Najlepszym rozwiązaniem dla inwestora jest stworzenie w szambie ekosystemu bakteryjnego, który będzie się utrzymywał przez stosunkowo dłuższy czas.
  3. Sposób stosowania – składy oraz ilości bakterii w preparatach są bardzo zbliżone do siebie, aczkolwiek sposób stosowania jest różnorodny. W tym przypadku, podczas zakupu środków chemicznych do pielęgnacji szamba, należy szczególnie zwrócić uwagę na to, czy opisany na nich sposób stosowania jest napisany jasno i przejrzyście. Należy pamiętać, że zastosowanie preparatu w niewłaściwy sposób może w ogóle nie zadziałać lub bardzo słabo.
  4. Typ preparatu – czasami może się zdarzyć, że bakterie w początkowej fazie nie mogą sobie poradzić we wszystkimi problemami, dlatego oprócz standardowych preparatów pielęgnacyjnych szamba, należy dodatkowo jeszcze stosować tzw. aktywator lub środki, których zadaniem jest ułatwienie rozpuszczania tłuszczów w nieczystościach.
  5. Zasiedlenie szamba nie jest najważniejsze – czasami może się zdarzyć tak, że szambo powinno być zneutralizowane oraz oczyszczone. Środki do dezynfekcji lub oczyszczania szamba czasami mogą działać biologicznie, ale należy także pamiętać, że są to przede wszystkim silne środki chemiczne, których zadaniem jest zabicie całej ilości bakterii ściekowych. Niekiedy to rozwiązanie jest konieczne, ale działa na krótko. Przeważnie stosuje się je w celu zasiedlenia na nowo szamba bakteriami właściwymi.
  6. Bakterie to nie wszystko – działanie bakterii odpowiadających za rozkład zanieczyszczeń jest bardzo powolne, dlatego zaleca się stosowanie dodatkowo preparatów enzymatycznych, które znacznie przyspieszają proces degradacji związków oraz wspomagają wszelkie procesy oczyszczania zbiornika szambowego.

Co możemy zyskać używając środki chemiczne do pielęgnacji szamba?

Produkty zawierające bakterie różnych typów odpowiedzialne są za rozkład wszystkich zanieczyszczeń organicznych znajdujących się w zbiorniku na szambo. Bakterie te kolonizują się, trawiąc dostające się tam resztki. Środek zawierający bakterie, jest podstawowym preparatem w pielęgnacji szamba.
Preparaty na tłuszcz zawierają stosunkowo więcej bakterii, które rozwiązują problem zbyt dużej ilości tłuszczu dostającej się do zbiornika, z którą podstawowa flora bakteryjna sobie nie radzi. Stosuje się je doraźnie, w sytuacjach koniecznych.

Preparat do udrażniania rur jest często enzymatycznym środkiem chemicznym, którego zadaniem jest szybkie oczyszczanie rur z zanieczyszczeń znajdujących się na wewnętrznych ścianach. Należy pamiętać, że preparat ten nie jest stosowany w celu kolonizacji zbiornika, ponieważ bakterie zawarte w tym środku giną.
Preparat do dezynfekcji jest środkiem chemicznym, którego celem jest zabicie bakterii znajdujących się w szambie, by móc szybko je zneutralizować. Gdy często zachodzi do zachwiania ekosystemu zbiornika, zaleca się dezynfekcje oraz ponowną kolonizację szamba bakteriami.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.