Jak wybrać dobre drzewka owocowe do domu?

Kilka drzewek owocowych rośnie w sadzie

Myślisz o tym, żeby zacząć uprawiać drzewka owocowe? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się jak zasadzić drzewka, aby można było się pochwalić obfitymi plonami.

Uprawa drzewek owocowych – o czym warto pamiętać?

Warto pamiętać, że drzewka owocowe powinny być zakupywane ze sporą ostrożnością. Pierwszą ważną kwestią jest odpowiedź na pytanie, kiedy sadzimy drzewa owocowe. Ogrodnicy i sadownicy są zgodni, że najlepiej robić to na jesień, a dokładnie w październiku lub listopadzie. Wtedy to posadzone rośliny mogą ukorzenić się przed nadejściem zimy, a na wiosenny czas są gotowe do wegetacji. Należy jednak zdążyć przed pierwszymi przymrozkami. Innym terminem jest wiosna, zanim dojdzie do wypuszczania pęków. Jest  to termin, który poleca się, gdy sadzone są drzewa owocowe tj. morela, brzoskwinie czy grusze. Wiosenne sadzenie może okazać się bardzo owocne. Pory sadzenia są niezwykle ważne. Drzewko owocowe należy regularnie podlewać. Ważne, aby wybrać odpowiedni dobór odmiany.

Jak wybrać dobre drzewka owocowe do domu?

Drzewka owocowe są idealną inwestycją na przyszłość w przydomowym ogrodzie. Należy jednak odpowiednio dobrać miejsce do posadzenia, jak również wybrać właściwy zarówno gatunek jak i odmianę owoca. W szkółce drzewek owocowych można znaleźć jedynie sprawdzone i wysokiej jakości sadzonki drzewek owocowych. W sadach wybiera się różnorodne gatunki. Część z nich ma oznaczenie np. są mrozoodporne, mają ochronę przed szkodnikami. To świetna regulacja dla sadowników. Niezwykle ważne jest, aby drzewo było zdrowe.

Jak sadzić drzewka owocowe?

Drzewa owocowe, które posiadają goły korzeń sadzi się tak, by korzenie mieściły się luźno w dołku. Zabrania się łamania oraz podwijania. Lepszym rozwiązaniem jest podcięcie zbyt długich korzeni. W każdym przypadku skracane są korzenie uszkodzone. Wykopywane są dołki o średnicy ok. 60 cm i głębokości 50 cm. Mogą być używane również wiertła ogrodowe, w tym przypadku dołki są węższe. Gdy podłoże jest piaszczyste na dnie dołków i można usypać warstwę kompostu. Drzewa z bryłą korzeniową należy umieścić na takiej samej głębokości, na jakiej drzewka rosły w donicy.

Roślina w obu przypadkach nie powinna być sadzona zbyt płytko. Co się wtedy dzieje? Pogarszają się warunki. Jest słabsza pobieralność wody oraz składników pokarmowych. Częściej popełniany błąd to zbyt głębokie sadzenie. Może się wiązać z chorobami drzewek. Szyjka korzeniowa, czyli krótki fragment między korzeniami a pniem, może być odkryty, w innym przypadku gnije.

Czy też myślicie o rozpoczęciu sadzenia drzew owocowych? Pamiętajcie, że prawidłowe posadzenie jest podstawą, aby drzewko owocowe miało sporo owoców.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.