Jak urządzić mały balkon

Balkon z kwiatami

Ograniczenie przestrzeni jest niekiedy przeszkodą w zagospodarowaniu jej. Czy jest magiczny sposób, aby stworzyć ją przytulną, ale przy okazji nie zagracić? Jak się przekonacie za chwile, nawet kilka rozwiązań mamy do dyspozycji.

Jak urządzić mały balkon aby był pełen kwiatów

Chcąc mieć mały balkon pełny kwiatów zrezygnujmy ze stawiania doniczek na nim. Lepiej postawić na wiszące na barierce. Dobrym rozwiązaniem mogą być też kwietniki przymocowane do konstrukcji nad naszym balkonem. W nich ładnie prezentują się rośliny wiszące i zioła. Natomiast w skrzynkach mogą rosnąć nawet pnące rośliny. Jeśli dodatkowo zrobimy im drabinkę do góry to zyskamy zieloną ścianę, która zapewni nam intymność.

Dla nas pozostanie akurat tyle miejsca aby wstawić okrągły stolik i trzy krzesła. Poza tym siedzenie w otoczeniu pięknych, kwitnących roślin jest bardzo przyjemne.

Jakie kwiaty posadzić na balkonie aby ładnie pięły się do góry?

Jest dużo gatunków roślin jednorocznych, które z powodzeniem urosną nam w doniczce na balkonie. Najładniejsze z nich to:

  • wilec ogrodowy;
  • powój trójbarwny;
  • kobea pnąca – posiada duże fioletowe kwiaty w kształcie trąbki;
  • tunbergia.
Kwiaty tunbergi
pixaby.com

Ogród na ścianie

Jak urządzamy mały balkon to możemy wziąć pod uwagę ogród wertykalny. Na ścianie wystarczy umieścić drewnianą paletę, na której można powiesić doniczki z roślinami. Bardzo ciekawie wyglądają zwłaszcza gatunki wiszące. Między nimi można wkomponować ładnie kwitnące rośliny.

Większa przestrzeń na małym balkonie dzięki składanemu stolikowi

Ciekawym rozwiązaniem jak chcemy urządzić mały balkon jest zastosowanie składanych mebli. Blat stolika przytwierdza się na zawiasach do ściany, dodatkowo pod spodem przymocowuje się również ruchomo nogę. Po rozłożeniu mamy całkiem fajny, stabilny stolik w sam raz do wypicia porannej kawy. Po południu możemy go złożyć i rozciągnąć się na składanym leżaku.

Mała przestrzeń, a duża wygoda

Rozwiązaniem dla chcących urządzić mały balkon z miejscem do wypoczynku jest postawienie tam sofy. Wykonane z rattanu i wyłożone poduszkami można ze spokojem postawić oparciem do ściany. W ten sposób mamy miły zakątek do siedzenia i podziwiania widoków.

Dostawiając meble oparciem do barierki. Wtedy mamy przedłużenie salonu co daje nam dodatkową przestrzeń. Szczególnie podczas wizyt gości może to być dodatkowe miejsce do siedzenia. Wtedy dobrze jest mieć nad balkonem markizę albo osłonić roślinami pnącymi.

Światło na balkonie

Bardzo dużo osób rezygnuje z siedzenia wieczorami na balkonie. A szkoda, bo to o wiele przyjemniejsze niż milczące spotkanie rodzinne przed telewizorem. Za to lampka wina do kolacji na balkonie to coś, co na pewno nam się spodoba. Jednak jak urządzamy mały balkon to warto pamiętać o nastrojowym świetle. Mogą to być podwieszone pod sufitem girlandy świetlne, czy urocze lampiony, które stworzą miły nastrój.

Urządzając mały balkon weźmy pod uwagę to co nam się najbardziej podoba. Lekkości dodadzą takiemu miejscu delikatne dodatki jak serwety ręcznej roboty. Również wygląd mebli ma znaczenie, powinny być raczej delikatne niż toporne. Typowe plastikowe nie będą dobrym wyborem. O wiele przyjemniej będzie nam się na nim przebywało. Spędzanie wieczorów na balkonie jest o wiele przyjemniejsze niż siedzenie w zamkniętych pomieszczeniach. Ładne kwiaty oraz przyjemne otoczenie zaaranżowane przy pomocy światła jest korzystne dla naszego samopoczucia.

Related Post

One thought on “Jak urządzić mały balkon

  1. Mega podoba mi się ogród na ścianie 🙂 wiszące, długie piękne kwiaty dają klimat 🙂 powiedzcie, jakie gatunki najlepiej wyglądać i oczywiście rosnąć będą na ścianie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.